FOTO TÝDNE: National Geographic a nejlepší vědecký snímek

Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem

Foto týdne (prosinec 2020) | FOTO: Daniel Knop
mimořádné fotografie
Rubrika PressPort Magazínu, ve které najdete inspirující snímky nejenom světových autorů.

Fotograf Daniel Knop poskládal pět snímků embrya klauna očkatého (Clownfish), aby ilustroval fáze jeho vývoje. Tento snímek získal druhé místo v 46. ročníku soutěže Nikon World Photomicrography Competition.

Klaun očkatý je mezi lidmi široce známý pro své symbiotické vztahy s některými druhy mořských sasanek.

Jejich zdánlivě křehká vlnící se chapadla jsou vybavena bateriemi žahavých buněk, které se spustí při sebemenším doteku jiných živočichů. Pro menší druhy je sasančin jed smrtelný, ty větší nepříjemně popálí. Přesto si v její náruči našlo mnoho živočichů domov.

Nejlépe to mají vymyšleno právě tyto rybky rodu Amphiprion, které jsou pro své pestré zbarvení označovány jako klauni. Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem. Rybky mají na oplátku jistotu života pod ochranným chapadlem sasanky, která na ně nezaútočí.

FOTO TÝDNE: National Geographic a nejlepší vědecký snímek
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
94
95
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.