Generálské výložky: odboráři nenechali na krajském policejním šéfovi Kučerovi nit suchou

PRAHA – Odborová aliance IZS (integrovaného záchranného systému) o sobě dává čím dál hlasitěji vědět. Tentokrát si vzali její představitelé na mušku policejního šéfa Středočeského kraje Václava Kučeru. Prezidenta republiky Miloše Zemana upozorňují, proč by Kučeru neměl povýšit do generálské hodnosti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) naopak policejního ředitele chválí s tím, že je vzorem pro nastupující generaci policistů.

Kučera ponechává stále v aktivní službě vysokého funkcionáře – plukovníka Pavla Havránka. „Havránek je obžalován z několika trestných činů, a to i hospodářských s vysokou škodou, kterou měl způsobit středočeskému policejnímu ředitelství, a nyní probíhá hlavní líčení u Městského soudu v Praze,“ upozorňuje mimo jiné aliance.

Podotýká, že v době personálního nedostatku odmítá Kučera přijmout do služebního poměru bývalé příslušníky, kteří projevili zájem vstoupit opět do služebního poměru.

Dopis zveřejňujeme:

Do hodnosti brigádního generála navrhl jmenovat Kučeru ministr vnitra Jan Hamáček. Kučera, jenž slouží u policie 39 let, byl podle Hamáčkova návrhu, který má redakce pp_info k dispozici, vždy velmi dobře hodnocen za svoji odbornost, organizační schopnosti a odpovědnost za vykonanou službu. Středočeské policii velí od roku 2014.

Václav Kučera je velkým vzorem pro začínající policisty, říká ministr vnitra Jan Hamáček.

„Václav Kučera je velkým vzorem pro začínající policisty. U podřízených i nadřízených požívá přirozené autority. Dlouhodobě se svým osobním příkladem významně podílí na budování a prosazování dobrého jména Policie České republiky,“ píše se v návrhu.

Zřekl se Ratha kvůli funkci?

Ovšem faktem je, že Kučera, u policie známý pod přezdívkou Calvera, občasným nejasnostem kolem své kariéry čelí: po nástupu policejního prezidenta Martina Červíčka, jenž nahradil v srpnu 2012 bleskově odvolaného Petra Lessyho, byl jmenován jedním z Červíčkových náměstků.

„Místo náměstka na policejním prezidiu získal Kučera za odměnu,“ stojí v dokumentu, jenž je součástí materiálů, které jsme získali od zdroje z policejního prezidia. Jméno důstojníka, který ho sepsal, redakce pp_info zná.

Policistova výpověď zní: „Kučera (v té době šéf středočeské policie, pozn. red.) se zřekl na přímý pokyn ministra Kubice hejtmana Ratha, se kterým ho pojilo do té doby přátelství. Dobře věděl, kdo z Útvaru zvláštních činností instaloval v Rathově domě odposlechy, a spolupracoval na politikově zatčení. Předtím ho, jak lze podle mne předpokládat, de facto kryl. Šlo tím, domnívám se, o jistý druh politické objednávky. Kučera jako kariérista využil příležitosti. Chtěl slíbenou odměnu – místo náměstka. A to je postup, s nímž se nemohu ztotožnit.“

Jisté je, že Kučera se jen tři měsíce po Rathově zatčení stal náměstkem pro Službu kriminální policie a vyšetřování, tedy jedním z nejmocnějších policistů v zemi. Spadal pod něho tehdejší Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ten sídlí ve stejném areálu na Zbraslavi jako středočeská policie, které Kučera do té doby šéfoval.

Kučera: Naprosto to vylučuji

Kučera jakékoli podobné spekulace odmítá. Jak se již vyjádřil: „Naprosto vylučuji, že by kauza Rath byla takto zobchodována. Že bych dostal v souvislosti s ní místo náměstka. Pokud to někdo říká, nemá správné informace a je to paranoidní psychopat.“

O místo náměstka podle svých slov Kučera neusiloval a nabídl mu ho policejní prezident Červíček: „Ne já, ale oni chtěli, abych šel na policejní prezidium jako náměstek. Já na prezidium nechtěl. Moje ambice to nebyla. Na nabídku jsem ale kývl, protože mě pan Červíček požádal a přemlouval mne, abych mu pomohl. Chtěl využít mých zkušeností z vyšetřování, které mám. Bral jsem to jako dočasnou misi.“

Kučera přitom měl podle informací pp_info vazby nejen na Ratha, ale udržoval nadstandardní vztahy i se „starou partou ODS“, například se středočeským exposlancem Janem Vidímem či Petrem Bendlem, mimo jiné hejtmanem Středočeského kraje v letech 2000–2008.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

1 komentář

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN