Nyní čtete
Glosa: Odvysílat skrytě natočeného Andreje Babiše jr., či nikoli?
 
 

Glosa: Odvysílat skrytě natočeného Andreje Babiše jr., či nikoli?

Teče krev. V médiích. V politice. Na sociálních sítích. Situace kolem údajného únosu premiérova syna kvůli kauze Čapí hnízdo je mimořádně vážná: jako obvykle lavírující ČSSD vyzývá ministerského předsedu Andreje Babiše, ať složí funkci; šest stran chce hlasovat pro nedůvěru vládě.

Tomu se mimochodem říká politizace aféry, z níž se stal psychothriller; popsal-li by to, co se nyní děje, scénárista, ani v Hollywoodu by mu nedali na takový „kasovní trhák“ ve stylu panem et circenses peníze. Jednoduše by mu to neuvěřili.

Ale teď vážně: existují duševní choroby, které se projeví v průběhu lidského života (tedy i života pilota a tedy i po třicítce). Ovlivňují vnímání toho, co nazýváme realitou. Co může udělat s nemocným člověkem zjištění, že byl skrytě natočen a teď jeho slova mohou zlikvidovat jeho tátu?

Tento úhel pohledu a úvahy lze nazvat lidskými. Jestliže by dal Andrej Babiš mladší souhlas se zveřejněním svých slov či poskytl rozhovor s vědomím, že bude odvysílán, nebylo by možno etický problém spatřovat; maximálně by mohlo být jeho vyjádření relativizováno vzhledem k údajné nemoci (údajné jenom proto, že znaleckým posudkem k psychickému stavu premiérova syna policie, dle svého vyjádření, nedisponuje).

Jeden žurnalista z ČRo, kterého mám rád, mi napsal, že tvrzení pana Babiše mladšího jsou tak vážná, že se vůbec nediví novinářům ze Seznam Zpráv, že reportáž vypustili do světa. Tato stránka věci již lidská není, týká se holé fakticity, povahy toho, co existuje jako fakt. A eventualita, že by Babiš junior byl zbaven osobní svobody a převezen na Krym proti své vůli, vyznívá opravdu závažně. Hovoříme ale stále jen o možnosti; policie údajný únos vyšetřovala, podle ní se nic nestalo. Lhala snad? Jestli ano, byl by to problém nejen její, nýbrž i žalobců.

Ovšem co je naopak jasné, je skutečnost, že práce reportérů hraje v tomto případě (a zcela logicky) na emoce: jedna skupina (včetně novinářů) jim tleská a ostře se obouvá do premiéra a vyzývá ho k okamžité rezignaci, zatímco jiní, a to také novináři, poukazují na skutečnost zmíněné duševní choroby a etiky.

Také čtěte

Je složité si na reportáž udělat názor. Vnímat věc nestranně, nezaujatě. Otevírá více témat – závažnějších témat, než je, jak to říct, prosté Čapí hnízdo. A leckomu z toho všeho může být až fyzicky zle; míněno při myšlence na Andreje Babiše jr., jenž si nepřál zveřejňovat nic a choval se zdvořile… Jiní lidé mohou mít zase radost, protože si třeba pomyslí, že reportérům nic jiného nezbývalo…

Nicméně aby to nezapadlo: důležitá (a asi nejvýznamnější) informace je ta, že policie věděla, kde se pan Babiš mladší nachází, a nebyl ani v pátrání v rámci Evropy…

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Je vůbec reálné v dnešní době najít prostor v mediích pro normálně uvažující lidi nezatížený komplexem Zeman,Babiš,Okamura a moci se vyjádřit k této narychlo vyrobené aféře s Babišem j.r.? slonková,kubík na( TV Nova) skutečně natáčeli v bytě Babiše j.r. mezi dveřmi za chabého osvětlení a reakce premiéra -otce byla zcela pravdivá ,že drze vnikli do jeho bytu i když jim bylo otevřeno a bylo zjevné že Babiš j.r. má problém se svým zdravím.Je celkem všeobecně známé,že reportéři Seznamu jsou známý gangsterským dolováním informací za každou cenu ,v tomto případě zadanou na zakázku, čest těchto novinářů začíná a končí na penězích. Je smutné, že vše bude opět zneužito mladými studenskými “jelity” na demonstracích k 17.listopadu.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru