SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: The New York Times (Tim Peacock)

Green Deal je nesmysl. 180 miliard od Ursuly von der Leyenové? Ponižuje mě to, říká Václav Klaus

Green deal je zbytečný nesmysl. Zhoubná, nesmyslná, levičácká ideologie, dodává někdejší hlava státu

XTV Diskusní pořady
Politika
Rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Někdejší prezident Václav Klaus shrnuje nejenom dosavadní předvolební kampaň. Mimo jiné se zabývá i 180 miliardami, které Česku slíbila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na oživení ekonomiky po koronavirové krizi.

„Tak zaprvé, já myslím, že je ponižující, abychom si od paní Ursuly von der Leyen brali nějaké peníze. Mě to osobně ponižuje a myslím si, že nejen mě by to mělo ponižovat,“ míní Václav Klaus.

„Druhá věc, lidé neumí většinou počítat. Neumí dělit. Že to není položka na jednorázové použití, ale že to je na pětiletku – takovou jejich ‚euovskou‘ pětiletku. Oni už také přešli na pětileté plánování. A když to vydělíme pěti, tak dostaneme nějakých 36 miliard, což je položka, která opravdu tak fundamentální pro naši zemi není. Navíc vzhledem k tomu, že budou kladeny špatně splnitelné podmínky, aby se ty peníze mohly čerpat, tak stoprocentně je všechny nevyčerpáme. A k tomu je vyčerpáme za blbosti, protože aby se ty podmínky splnily, tak se nejlépe splňují na blbosti. Takže se postaví ještě nějaké tři cyklostezky nebo něco takového. Ale něco reálného, smysluplného pro naši zemi to opravdu nebude,“ domnívá se Václav Klaus.

Ale přeci jenom, mohou tyto peníze povzbudit ekonomiku? „Musíme diskutovat o tom, jestli chybí ekonomice poptávková strana. Jestli chybí poptávka spotřebitelů, investorů. Já myslím, že ta ekonomika má úplně jiná úzká místa, a nemyslím si, že ty peníze budou použity na boj s úzkými místy naší ekonomiky. Ty peníze mají být primárně určeny na ekologické aktivity, na investice zeleného typu, které s povzbuzením ekonomiky nemají většinou nic společného,“ podotýká Klaus.

A co si myslí o samotném green dealu? „Green deal – kolikrát jsme už vyslovili názor, že je zbytečný nesmysl. Zdráhám se ty známe argumenty znovu používat. Souboj s globálním oteplováním na základě hypotézy, že je způsobováno lidskými emisemi CO2, je něco, s čím bojuji patnáct let dnes a denně.“

To jsou však lidé, co o tom rozhodují tak hloupí? Na tuto otázku odpovídá Klaus slovy: „Podívejte, vznikla zhoubná zelená ideologie. Zelená ideologie je úplně něco jiného než Hnutí Brontosaurus a čištění studánek a nevyhazování plechovek od konzerv v lese. To zelené hnutí je přeci zneužití slušného, přiměřeného zacházení s přírodou a s naším okolím. Zneužití k ideologickému prosazování zhoubných, kolektivistických, levičáckých ideologií.“

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Green Deal je nesmysl. 180 miliard od Ursuly von der Leyenové? Ponižuje mě to, říká Václav Klaus
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
74
74

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>