SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Tomáš Halík | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Halíkova výzva: výsostně politická, rozčilená a ani trochu smířlivá

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů6 Hlasování
98
98
Naše hodnocení

Tak mi to přece jen nedalo a nakonec jsem si přečetla vyjádření profesora Tomáše Halíka k volbě členů rady České televize. A když už jsem si to přečetla, tak k tomu také něco napíšu. I když jsem zase poslední.

Tomáš Halík má na své názory zajisté právo. Vůbec nezpochybňuji jeho oprávnění jakkoliv komentovat věci veřejné. Na můj vkus je to však příliš, příliš útočné, a nevhodné hned v několika směrech.

Kandidáti tedy neprošli na sílu a s odřenýma ušima, ale pohodlnou většinou, a to patrně i hlasy některých poslanců tzv. demokratické opozice.

To méně podstatné je, že vystupuje (jako již dříve) v přímé konfrontaci s hlavou české katolické církve – kardinálem Dukou. Tedy, já také autority nijak zvlášť neuznávám, ale přece jen si nejsem jistá, zda je takové vzteklé vyjádření vhodné? On je pan kardinál moudrý starý muž, který disponuje velkými zkušenostmi a prošel v životě zatěžkávacími zkouškami včetně věznění. Neměl by mu řadový kněz přece jen trochu naslouchat? A polemizovat s ním poněkud uctivější formou?

Pokusům zničit liberálně-demokratickou politickou kulturu a posunovat krok za krokem náš stát nebezpečným směrem k autoritativním režimům už nelze ustupovat 

Vyjádření k volbě nových členů Rady ČT

Skandální volba odborně nekompetentních a politicky zaujatých kandidátů z určitého okraje politického spektra je nebezpečným útokem na jeden ze základních pilířů demokracie – svobodu a stranicko-politickou nezávislost veřejnoprávních médií. Odporuje duchu zákona o veřejnoprávních médiích, který požaduje politickou nezávislost členů mediálních rad. Režiséři této volby zneužili situaci, v níž platí omezení velkých veřejných demonstrací, protože tento krok směrem k autoritativním režimům by jistě právem takové demonstrace vyvolal. 

Zejména mne znepokojuje volba Hany Lipovské, protože její úzké spojení s Janou Bobošíkovou, komunistickou kandidátkou na prezidenta a zároveň souputkyní klausovských protievropských nacionalistů, vzbuzuje nepříjemné vzpomínky na televizní krizi a ostudnou pseudonormalizační “bobovizi” před 20 lety; stydím se za to, že tuto osobu pomohly do rady dosadit jisté církevní kruhy. Snahy politiků ANO, KSČM, SPD a Trikolóry zničit liberálně-demokratickou politickou kulturu a posunovat krok za krokem náš stát nebezpečným směrem, kterým se vydalo Maďarsko a Polsko, nesmí zůstat bez odezvy. 

To vše se děje v době, kdy velmocenská arogance Ruska a Číny, povzbuzená lokajským chováním našich vysokých politických představitelů a stále vzrůstajícími aktivitami jejich páté kolony v naší zemi překročila už všechny meze. Právě ti, kteří nejhlasitěji volají po “suverenitě” (izolaci) naší země vůči našim spojencům v EU a NATO, nejhorlivěji otvírají vrátka ruským a čínským zájmům na našem území a vyvoláváním nedůvěry vůči EU a povzbuzováním nesolidarity vůči našim spojencům nás vystavují intenzivnímu působení obou nedemokratických velmocí. Ruská propaganda, která nás soustavně bombarduje lží v podobě fake-news, už přináší své plody a naše země se jí nedokáže dostatečně bránit. Ani v době pandémie koronaviru bychom neměli být slepí a hluší k ještě daleko zhoubnějším nákazám: jejich šiřitelé na to spoléhají.  

Pokud současná parlamentní opozice není dostatečně rozhodná, jednotná a akční, musí vzniknout nový schopný politický subjekt. Čas nazrál, nelze pasivně přihlížet ani ustupovat. 

Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D., dr.h.c.

Na rozdíl od profesora Halíka mi volba členů rady ČT, jejíž vliv se ve veřejné diskusi patrně přeceňuje, nepřipadá nijak skandální. Pokud vím, poslanci se jí důkladně zabývali, proběhla slyšení kandidátů, volba byla dvoukolová, řešily se podrobnosti ohledně odbornosti a dřívějších projevů uchazečů a podobně. Ve zprávách jsem se dočetla, že ke zvolení bylo nutných 97 poslaneckých hlasů, Hana Lipovská jich obdržela 114, Pavel Matocha 108 a Lubomír Veselý 111. Kandidáti tedy neprošli na sílu a s odřenýma ušima, ale pohodlnou většinou, a to patrně i hlasy některých poslanců tzv. demokratické opozice. Nějak nechápu, co je na tom skandálního.

Lidé už mohou být tím, že mají vidět ruské špiony a čínské lobbisty za každým rohem, dost unavení. mohli by ztratit potřebnou ostražitost.

Profesor Halík spojuje volbu ve svém textu s velmocenskou arogancí Ruska a Číny. Nechci mu radit, ale nebylo by lepší podobnými rozmáchlými souvislostmi šetřit? Lidé už mohou být tím, že mají vidět ruské špiony a čínské lobbisty za každým rohem, dost unavení. mohli by ztratit potřebnou ostražitost.

A ten závěr: Pokud současná parlamentní opozice není dostatečně rozhodná, jednotná a akční, musí vzniknout nový schopný politický subjekt. Čas nazrál, nelze pasivně přihlížet ani ustupovat.

Co to je? To má být výzva k založení nové politické strany? Ale – na kterém bodě pravolevé osy by asi měl ten nový subjekt vzniknout? Vždyť všechny už jsou obsazené, současná parlamentní opozice pokrývá kompletní názorové spektrum, ale proti ANO nic nezmůže. Vznik další pidistrany, která bude ještě dál tříštit síly, je přesně to, co opozice nepotřebuje. A kde vzít ty potřebné schopné politiky?

Právo vyjadřovat se páteru Halíkovi rozhodně neupírám. Ale tohle je poselství kněze? Je to výsostně politické, ani trochu duchovně podbarvené, je to rozčilené, ani trochu smířlivé. Kde je nějaké porozumění, respekt k názorům ostatních, snaha o dialog, pokora, víra? Takto zní hlas duchovního pastýře? A k čemu vlastně vyzývá?

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Halíkova výzva: výsostně politická, rozčilená a ani trochu smířlivá
Hodnocení čtenářů6 Hlasování
98
98
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Rusko vyhostilo dva české diplomaty