Jan Hamáček | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Hamáček: Chovanec odešel proto, že to jemu osobně se nepodařilo dostat ČSSD do spojenectví s ANO

Pomalu končí okouzlení Babišovou osobností, stejně jako je šance, že se blíží konec pandemie, dodává ministr vnitra a šéf ČSSD

Sponzorováno
Rozhovor
Rubrika Rozhovor PressPort Magazínu přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct, nezávisle na jejich politické orientaci.

Podle šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka je po počátečních rozpacích v tuto chvíli spolupráce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) bezproblémová. A také to není tak, že by na vládě zvyšoval hlas pouze Andrej Babiš. I on, Hamáček, si prý dokáže dupnout.

Brzy se uskuteční dubnový sjezd. Bojíte se o svoji židli v čele sociální demokracie?
Já jsem se nikdy o žádnou židli nebál. Beru to tak, že jsem měl úkol vést sociální demokracii v těžkých dobách. Přebíral jsem ji, když jsme prohráli parlamentní volby a dostali sedm procent, což je na stranu, která byla zvyklá na třicet procent, obrovský propad. A snažil jsem se ji provést těmi složitými vodami v době, kdy drtivou většinu našich voličů absorbovalo hnutí ANO. A od začátku jsem tu misi bral tak, že sociální demokracie musí přežít do doby, než pomine okouzlení Andrejem Babišem. Myslím, že pomalinku toto okouzlení mizí, a teď jde o to, abychom si začali znovu říkat o ztracené voliče. Mám pro sjezd připravený plán, jak to udělat, ale jestli dají důvěru mně, anebo někomu jinému, to je na sociální demokracii.

Jak ten plán vypadá?
Zjednodušeně řečeno sociální demokracie musí být stranou, která ví, co s touto zemí bude, až porazíme covid. Teď to vypadá, že hlavní téma je covid a vakcinace, ale to jednou skončí, a myslím, že je šance, že to skončí relativně rychle. A pak přijde ta klasická politická bitva o to, jak země bude vypadat, jaké budou daně, jak bude fungovat zdravotnictví, jak to bude s nezaměstnaností. ČSSD na to má recept. Koneckonců už dvakrát jsme zemi vytáhli z krize.

Čím je aktuálně pro ČSSD hnutí ANO?
Koaličním partnerem a politickým soupeřem.

Hodně jsme zaplatili za ten nevysvětlený vyhazov Andreje Babiše z vlády. To lidé nepochopili a dali nám to v uvozovkách sežrat.

Je pravda, že váš předchůdce na vnitru Chovanec odešel z politiky proto, že ČSSD šla do koalice s hnutím ANO?
Úplně otevřeně – protože je to už nějaká doba – myslím, že Milan Chovanec odešel z velké politiky proto, že to jemu osobně se nepodařilo dostat ČSSD do spojenectví s hnutím ANO. On o to svého času také stál. Já jsem u těch jednání byl. Sociální demokracie si pak zvolila jiného předsedu. Rozhodně to není tak, že by byl zásadním odpůrcem spolupráce s hnutím ANO.

Jak vysokou daň ČSSD za společné vládnutí s ANO zaplatila?
My zaplatili vysokou daň za vládnutí s Andrejem Babišem v prvním volebním období. Hodně jsme zaplatili za ten nevysvětlený vyhazov Andreje Babiše z vlády. To lidé nepochopili a dali nám to v uvozovkách sežrat. A za co platíme daň nyní, je vládnutí s hnutím ANO v době covidové. Tam jde z logiky věci popularita vlády dolů.

Jste spokojen s působením ministra zdravotnictví Blatného (za ANO)?
Myslím, že to je dobrá otázka, to se zeptejte pana tiskového mluvčího Ovčáčka. Není tajemstvím, že pan prezident má k panu Blatnému výhrady. Můj názor je – a není to stanovisko Hradu, to bych si netroufl –, že kdyby to bylo pouze na Miloši Zemanovi, tak by tam seděl profesor Prymula.si to už sedlo. Z logiky věci to chvíli nefungovalo. Panu ministrovi logicky chvilku trvalo, než se rozkoukal. Z mého pohledu je teď spolupráce bezproblémová.

Co chce Hrad?
To je dobrá otázka, to se zeptejte pana tiskového mluvčího Ovčáčka. Není tajemstvím, že pan prezident má k panu Blatnému výhrady. Můj názor je – a není to stanovisko Hradu, to bych si netroufl –, že kdyby to bylo pouze na Miloši Zemanovi, tak by tam seděl profesor Prymula.

Stále z mnoha stran slyšíme, třeba od odboráře Středuly, jak je těžké jednat s Babišem. Jakou metodu máte vy? Kolikrát jste si vy osobně vyslechl sprosté slovo?
Nebudu předstírat, že se na společných jednáních mluví jako v nedělní škole. To určitě ne. I já se občas neudržím. Ani jeden z nás občas nemluvíme jako ze žurnálu. To asi platí všude. Prostě jsme lidé. Zvýšil na mne hlas, ale já na něj také. To se prostě stává. Neřekl bych, že jsem nějaký expert na vyjednávání s Andrejem Babišem, prostě máme spolu koalici. Možná mám jistou průpravu díky tomu, že jsem čtyři roky šéfoval Sněmovně. A troufám si říct, že všechny věci, co jsem za ty čtyři roky musel řešit, jsem nějak diplomaticky vyřešil.

Jakému tématu nyní věříte, že by vám mohlo vyhrát volby. Země po covidu?
Těch témat je tam víc, ale jestli něco může bát silné pro ČSSD, když to správně uchopí, tak je to téma bydlení. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

BOX UNIVERSÁLNÍ
Hamáček: Chovanec odešel proto, že to jemu osobně se nepodařilo dostat ČSSD do spojenectví s ANO
Hodnocení čtenářů1 Hlas
92
92
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.