ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Hamáček: Dnes očekáváme 20 tisíc nakažených. Nemocnice jsou plné. Vyhlašují stav hromadného postižení

Kvůli kritické situaci dnes nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně vyhlásily stav hromadného postižení osob

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí. To je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu.

Dál přibývá těžkých případů: maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu. Odborníci podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) předpokládají, že dnes by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20 000.

Pardubický kraj už v úterý oznámil, že nemá v nemocnicích další lůžka, dnes hlásí stejnou situaci několik nemocnic ve Středočeském kraji. Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic. Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

Blatný navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům z neakutní péče. Mohli by tak být povoláni do nemocnic, kde je poskytována akutní péče i pro covidové pacienty. Pracovní povinnost by se podle Blatného mohla týkat například zdravotníků, kteří poskytují neakutní artroskopické výkony, plastické operace nebo jednodenní péči. Do nemocnic by kraje mohly povolat spolu s lékaři také třeba anesteziology i zdravotní sestry.

„Je to komunikováno se zdravotními pojišťovnami, aby těmto zařízením byla jejich pomoc kompenzována, aby je to nepoškodilo,“ doplnil ministr s tím, že kvůli kritické situaci stav hromadného postižení osob dnes konkrétně vyhlásily nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření v úterý přikročil Pardubický kraj, Karlovarský to zvažuje. Ve stavu hromadného postižení osob zdravotnické zařízení přejde do režimu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu péče v ČR.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hamáček: Dnes očekáváme 20 tisíc nakažených. Nemocnice jsou plné. Vyhlašují stav hromadného postižení
Hodnocení čtenářů1 Hlas
85
85
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.