SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Hamáček: Dnes očekáváme 20 tisíc nakažených. Nemocnice jsou plné. Vyhlašují stav hromadného postižení

Kvůli kritické situaci dnes nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně vyhlásily stav hromadného postižení osob

PPInfo Aktuality
Aktualizace:
REFLEKTOR
Rubrika Reflektor, to jsou důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí. To je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu.

Dál přibývá těžkých případů: maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu. Odborníci podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) předpokládají, že dnes by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20 000.

Pardubický kraj už v úterý oznámil, že nemá v nemocnicích další lůžka, dnes hlásí stejnou situaci několik nemocnic ve Středočeském kraji. Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic. Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

Blatný navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům z neakutní péče. Mohli by tak být povoláni do nemocnic, kde je poskytována akutní péče i pro covidové pacienty. Pracovní povinnost by se podle Blatného mohla týkat například zdravotníků, kteří poskytují neakutní artroskopické výkony, plastické operace nebo jednodenní péči. Do nemocnic by kraje mohly povolat spolu s lékaři také třeba anesteziology i zdravotní sestry.

„Je to komunikováno se zdravotními pojišťovnami, aby těmto zařízením byla jejich pomoc kompenzována, aby je to nepoškodilo,“ doplnil ministr s tím, že kvůli kritické situaci stav hromadného postižení osob dnes konkrétně vyhlásily nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření v úterý přikročil Pardubický kraj, Karlovarský to zvažuje. Ve stavu hromadného postižení osob zdravotnické zařízení přejde do režimu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu péče v ČR.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hamáček: Dnes očekáváme 20 tisíc nakažených. Nemocnice jsou plné. Vyhlašují stav hromadného postižení
Hodnocení čtenářů1 Hlas
85
85

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Babiš: Sputnik už nepotřebujeme. Jsme nepromořenější stát na světě. Fotbal ano, školy ne – absolutní blbost