SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Zachycení viru SARS-CoV-2 na buňce | ILUSTRACE: National Geographic

Hamáček: Nouzový stav alespoň do 11. dubna. Je potřeba vydržet

Nikomu jsem nesliboval otevření obchodů po třech týdnech, prohlásil ministr vnitra

Aktualizace:
Reflektor
Rubrika Reflektor, to jsou důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. Sdělil dále, že by firmy mohly mít povinnost testovat jednou za pět dní a že ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu po 28. březnu minimálně o 14 dní, tedy do 11. dubna. Vláda podle Hamáčka navrhne ale až třicetidenní prodloužení.

Kdyby opatření nefungovala, přibývalo by v České republice zhruba 20 000 až 25 000 případů denně a zkolabovalo by zdravotnictví, míní Hamáček. V minulém týdnu sice vláda očekávala rychlejší pokles počtu nakažených, mírnější pokles byl však dán testováním lidí na pracovištích. Tím se objevilo zhruba 15 000 nových případů týdně. Hamáček apeloval na to, aby lidé ještě chvíli vydrželi a dodržovali opatření. Zásadním cílem je podle něj vyprázdnit nemocnice. 

„Nikomu jsem nesliboval otevření obchodů po třech týdnech. Sliboval jsem zlepšení. Rozvolňování bude možné v situaci, kdy se začnou vyprazdňovat nemocnice. A to ještě nějakých pár dnů trvat bude. Klíčové je, že se to otočilo a klesá to,“ dodal pro ČT Hamáček.

Také matematik René Levínský či epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula považují současný trend za pozitivní. „Zatím jsou ta čísla poměrně solidní,“ uvedl Levínský. Pokud by ale nákaza klesala stále stejným tempem, trvalo by podle něj ještě 40 dní, než bude opět možné bránit šíření nemoci testováním a trasováním. Za problém považuje, že se České republice nepodařilo od podzimu počty nakažených opravdu snížit.

Prymula dodal, že některá vládní opatření zafungovala a nyní je potřeba se zaměřit na kontakty mezi zaměstnanci v podnicích o přestávkách či na kontakty lidí mimo práci.

DOPORUČUJEME: Podívejte se na perfektně propracovanou infografiku magazínu National Geographic, jak virus útočí na lidské buňky.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Hamáček: Nouzový stav alespoň do 11. dubna. Je potřeba vydržet
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
„Pomatenoment“ aneb Zdechovského koloběžka