Jan Hamačák | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Hamáček podá trestní oznámení na Kroupu i jeho vydavatele. Bude žádat 10 miliónů

Peníze prý v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu vystoupil na mimořádné tiskové konferenci. Vyjádřil se k informacím serveru Seznam Zprávy z úterka. Podle zjištění redakce Hamáček údajně navrhoval, že během plánované cesty do Moskvy vymění „ututlání“ informací z kauzy Vrbětice za vakcínu Sputnik (milión dávek) a konání americko-ruského summitu v Praze.

Hamáček již v úterý tuto variantu jednoznačně odmítl. Podle něj je článek založených na lžích a spekulacích a prospívá jedině Rusku. „Všechny tyto nesmysly slouží Rusku a oni z toho mají obrovskou radost,“ uvedl v úterý večer v České televizi. Postavili se za něj také jeho straničtí kolegové.

Hamáček dnes informoval na tiskovém briefingu, že podá trestní oznámení na autory materiálu serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. V civilním řízení navíc bude po vydavateli (Ivo Lukačovič) požadovat deset miliónů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů.

Omluvu žádá i po opozici

Autoři reportáže se podle vicepremiéra mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové. „Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce, a já nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili,“ řekl.

Podle několika zdrojů webu Seznam Zprávy sdělil Hamáček plány své cesty do Moskvy účastníkům schůzky na ministerstvu vnitra 15. dubna. Mezi nimi podle serveru byli český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní prezident Jan Švejdar, později také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Všichni tři Seznam Zprávám potvrdili účast na schůzce, ne však konkrétní obsah jednání. „V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu,“ sdělil serveru Šimandl.

Pivoňka podle zdrojů serveru původně Hamáčka podporoval, nakonec ale změnil názor. Měl to být právě on, kdo vicepremiéra posléze od cesty odradil, protože mu potvrdil, že by si Rusové případnou schůzku nahráli.

Hamáček ve středu také řekl, že nikdo z účastníků schůzky konstrukci o chystaném handlu v Moskvě nepotvrdil. „Udělám vše, abych své jméno učinil,“ řekl Hamáček.

Kubík: Důkazy jsem viděl, slyšel

Šéfredaktor  Seznam Zpráv Jiří Kubík uvedl, že důkazy, které podporují verzi autora textu Janka Kroupy viděl, slyšel. Web dosud nezveřejnil žádnou citaci či vyjádření, z níž informace o chystané výměně plyne, upozorňuje neustále Hamáček.

Sněmovna bude o kauze jednat znovu i ve středu, ale nejspíš až večer. Poslanci pěti opozičních stran a ČSSD neprosadili, aby to Sněmovna řešila přednostně jako první bod. Zabránili tomu poslanci ANO, SPD a KSČM.

ČSSD před schůzí Sněmovny rozdala novinářům leták nazvaný Barometr důvěryhodnosti novináře Janka Kroupy, autora článku o Hamáčkových údajných plánech při cestě do Moskvy. Místopředseda strany Roman Onderka řekl, že Hamáček podle poslaneckého klubu ČSSD ve vrbětické kauze konal veškeré kroky  ve prospěch země a občanů České republiky.

Hamáčkovi věří i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je to nesmysl, aby Hamáček chtěl v Rusku měnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Řekl to České televizi.

Opozice se Hamáčkovi neomluví

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ani šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nevidí důvod se vicepremiérovi a ministrovi vnitra Hamáčkovi omlouvat. Jurečka jej přímo za vlastizrádce v úterý neoznačil, řekl novinářům ve Sněmovně. Podle Pekarové Adamové není Hamáček schopen vysvětlit okolnosti cesty do Moskvy. Hamáček žádá omluvu po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Nemám se za co omlouvat. Pan Hamáček jedná podle taktiky nejlepší obrana je útok, ale vůbec není schopný vysvětlit svoji cestu do Moskvy, celou řadu jejích okolností a podrobností. Jeho verze, že se jednalo o kamufláž, je tak nevěrohodná a má tolik trhlin, že zkrátka neobstojí,“ řekla novinářům Pekarová Adamová.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hamáček podá trestní oznámení na Kroupu i jeho vydavatele. Bude žádat 10 miliónů
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.