Hamáček žádá rezignaci Prymuly. Ten v noci bez roušky navštívil luxusní restauraci

Ministr: Myslím, že jsem toho zas tolik neprovedl

Roman Prymula | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím podkladové ilustrace Eleanor Shakespeare)
Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl ve středu pozdě večer přistižen navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Uvedl to deník Blesk, který zveřejnil fotografie.

V restauraci byli podle serveru i další lidé včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Deník upozornil i na to, že Prymula neměl při odchodu z podniku roušku. Opozice ho vyzývá k rezignaci. Mluví o pokrytectví a papalášství.

Faltýnek se v pátek ve Sněmovně omluvil za to, že se setkal s Prymulou v uzavřené restauraci, a uvedl, že jde o jeho chybu. S Prymulou prý probíral misi zdravotníků. „Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě,“ uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku „probrat věci u kafe“.

Chyba pana ministra Prymuly je neomluvitelná. V době, kdy žádáme lidi o dodržování důležitých pravidel, kdy naši zdravotníci bojují v první linii, je takovéto chování naprosto nepřijatelné. Požádal jsem ho o rezignaci, a pokud tak neučiní, jsem připraven ho odvolat.

Andrej Babiš | ministerský předseda

Prymula prý netušil, že se schůzka se šéfem poslanců Jaroslavem Faltýnkem odehrává v zavřené restauraci. Pokud si to veřejnost přeje, klidně rezignuji, řekl.

„Myslím, že jsem toho zas tolik neprovedl,“ hájil se ministr. „Přes ten dvůr jsem roušku neměl, potom jsem si ji v autě vzal,“ konstatoval Prymula. Na námitku, že v uzavřené restauraci neměli oba politici co dělat, Prymula sdělil, že byl v salonku.

Hřib: Povedeme správní řízení

Pražský magistrát povede správní řízení kvůli porušení vládních opatření, jak na Twitteru informoval primátor Zdeněk Hřib. Dále uvedl, že magistrát povede správní řízení s právnickými i fyzickými osobami. „I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně,“ napsal Hřib.

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. 

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio’s ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr jej opustil ve 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze.

Faltýnek z podniku vyšel o hodinu později. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou.

Hamáček: Prymula nemůže být dál ministrem

Prymula podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ztratil kvůli nedodržení vládních nařízení veškerou důvěryhodnost. Nemůže proto pokračovat jako ministr.

„Pravidla platí bez pardonu pro všechny. Pan ministr Prymula a pan (šéf sněmovního klubu ANO) Jaroslav Faltýnek musí vysvětlit, co pohledávali uprostřed nouzového stavu v restauraci, která má být zavřená. Navíc ignorovat nošení roušky je absolutní výsměch občanům naší republiky, je to jednoznačně neomluvitelné selhání. Je nemožné, aby vládu a vládní koalici reprezentovali lidé, kteří nerespektují vládní nařízení,“ uvedl Hamáček.

Prymula podle Hamáčka přišel o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. „Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví,“ uvedl.

Vzděláním epidemiolog Prymula se stal ministrem zdravotnictví 21. září. Nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Zaorálek má Prymulovo chování za naprostou aroganci moci a papalášství v nejhorší možnou chvíli. „Nelze něco nařizovat občanům a sám se chovat jako nadčlověk. Měl by ihned rezignovat,“ uvedl.

Je to papalášství

Představitelé opozičních stran vyzývají Prymulu (za ANO) k rezignaci. Opoziční politici mluví v té souvislosti na sociálních sítích o pokrytectví a papalášství kvůli porušení pravidel, která kabinet vyžaduje po všech občanech kvůli epidemii koronaviru. Výzvy k odstoupení se týkají i šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

„Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno,“ napsal předseda občanských demokratů Petr Fiala. Nikdo už si podle něj nemůže myslet, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) dokáže provést Česko pandemií. „Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci. Je to smutné a je to zcela nepřijatelné. Nikdo jim už neuvěří, že to myslí vážně. A důvěra v opatření je v zápase proti pandemii klíčová věc,“ uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal, že pokud jsou informace pravdivé, jedná se o naprostý výsměch a pohrdání občany. „A také zdravotníky a dobrovolníky, kteří pracují a pomáhají v nemocnicích. Není možné, aby pan ministr Prymula i Faltýnek porušovali svévolně opatření platná pro ostatních deset milionů obyvatel. Navíc opatření, s kterými kvůli pandemii přišel právě sám pan Prymula a všem ostatním by za porušení hrozila pokuta,“ uvedl.

Kabinet podle něj podobnými „manýry“ ztratí i poslední zbytky důvěry lidí. „A nelze se tomu divit. Absurdní byla i situace na podzim, kdy pan Babiš odmítl jít do karantény, i když seděl v jedné místnosti s covid-pozitivní osobou. Vláda má jít lidem příkladem, ale bohužel dělá přesně pravý opak,“ dodal Bartoš. Lidé jsou podle něj rozumnější než Babiš a jeho spolupracovníci a snaží se dodržovat opatření i o vzájemnou ohleduplnost.

„Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte,“ uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Dokud nezmizí Babišova vláda, nebude odstraněn ani problém

Miroslav Kalousek (TOP 09) | poslanec

Také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Prymulu k omluvě a okamžité rezignaci. „To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat,“ uvedl. Vláda podle něj nemůže mít důvěru lidí v koronavirové krizi, protože je evidentně součástí problému, nikoliv řešení. „Dokud nezmizí Babišova vláda, nebude odstraněn ani problém,“ dodal.

První místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková uvedla, že informace Blesku vyžadují okamžité vysvětlení. „Ukázka papalášství a arogance moci v přímém přenosu. Ministr zdravotnictví vysvětluje občanům, jak mají být doma, a pak jde v noci do restaurace,“ kritizuje.

Román George Orwella Farma zvířat připomněl šéf Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. „Přesně tak to je u nás. Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně,“ uvedl. Rezignace ministra je podle něj na místě, protože bez důvěry se vládnout nedá. „Vláda papalášů, pokrytců a nadlidí. Pane ministře odstupte! Nikdo už vám nemůže věřit ani nos mezi očima!“ dodal místopředseda STAN Petr Gazdík.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hamáček žádá rezignaci Prymuly. Ten v noci bez roušky navštívil luxusní restauraci
Hodnocení čtenářů1 Hlas
93
93
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.