FOTO: archiv PressPort Magazínu

Hamás chce přerušit leteckou dopravu nad Izraelem. Útočí na mezinárodní letiště

Izraelské jednotky připraveny u hranice s Gazou, zatímco palba pokračuje

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Palestinští radikálové z Pásma Gazy se podle všeho snaží ostřelovat Ramonovo mezinárodní letiště na jihu země, kam Izrael kvůli ostřelování Tel Avivu odklonil lety z Ben Gurionova letiště. Informovala o tom agentura AFP i zpravodajský server The Times of Israel. Podle něj se nejspíš palestinské hnutí Hamás snaží přimět Izrael, aby zcela uzavřel letový provoz nad zemí.

Hnutí Hamás ve čtvrtek uvedlo, že na druhé izraelské letiště vystřelilo „obrovskou raketu“, a vyzvalo letecké společnosti, aby „pozastavily“ všechny lety do Izraele. Raketa podle izraelského serveru dopadla poblíž města Ejlat. Právě nedaleko něj se Ramonovo letiště nachází.

Podle serveru The Times of Israel jde zřejmě raketu, která po vypálení z Pásma Gazy na Izrael urazila největší vzdálenost – asi 250 kilometrů.

Izrael už kvůli ostřelování odklonil lety z Ben Gurionova letiště poblíž Tel Avivu na letiště na jihu země, koncipovaného jako alternativa v době ozbrojených konfliktů.

Letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily veškeré lety do Tel Avivu, poté co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines. Agentura AFP ve čtvrtek napsala, že společnosti American Airlines a United Airlines zastavily lety do Izraele nejméně do 15. května.

Hamás odpálil přes 1500 raket 

Palestinské hnutí Hamás Izrael z Pásma Gazy ostřeluje od pondělí. Radikálové během několika dní vypálili přes 1500 raket. Dalších 350 raket se podle armády nepodařilo odpálit a stovky jich zneškodnil izraelský obranný systém Iron Dome (Železná kupole). Židovský stát odpovídá leteckými útoky na cíle Hamásu, ten však úmyslně využívá civilní infrastrukturu, aby byli mezi obětmi na straně Palestinců civilisté.

V ulicích smíšených izraelských měst se prali Arabové a Židé a výtržníci zapalovali auta, restauraci a synagogu, píše agentura AP – viz video. Desítky lidí jsou zraněny a skoro 400 policie zatkla. Starosta smíšeného města Lod situaci přirovnal k občanské válce nebo palestinskému povstání.

Kromě Lodu nepokoje v úterý a v noci na čtvrtek zachvátily mnoho dalších měst, včetně Jeruzaléma, Haify, Tiberiasu, Akku, Bat Jamu a Umm al-Fahmu.

Izraelské jednotky připraveny u hranice

Izrael dnes podél hranice s Gazou soustředil pozemní jednotky, zatímco Hamás dál pokračuje v raketové palbě na izraelské území. Výzvy k ukončení nejintenzivnější palby za poslední roky mezitím přibývají z celého světa.

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post.

Zdravotnické úřady v Gaze uvedly, že vyšetřují noční úmrtí několika lidí, u nichž mohlo dojít k vdechnutí toxických plynů. Vzorky byly podle úřadů zaslány do laboratoře a definitivní závěry je tak příliš brzy.

Ke zklidnění situace se snaží přispět Spojené státy. „Vyjádřil jsem lítost nad ztrátou lidských životů. Zdůraznil jsem potřebu ukončit raketové útoky a deeskalovat napětí. Izraelci a Palestinci si zaslouží stejnou míru svobody, důstojnosti, bezpečnosti a prosperity,“ napsal na twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. Biden v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli. Vyjádřil „svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid“, uvedl Bílý dům. Na úvod svého projevu prezident Biden vyjádřil naději, že násilí brzy ustane. Na místo odcestuje zmocněnec pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Hamás chce přerušit leteckou dopravu nad Izraelem. Útočí na mezinárodní letiště
Hodnocení čtenářů1 Hlas
80
80
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.