SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRATIVNÍ FOTO: archiv ppmagazinu.com

HIV: vědci objevili nový kmen. A smrt nejstaršího pacienta. Bylo mu 100 let

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
78

Po 19 letech objevil tým vědců nový kmen HIV. Za objevem stojí společnost Abbott Laboratories, která provedla výzkum společně s Univerzitou v Missouri. Kmen je součástí skupiny M-verze HIV-1, stejné rodiny virových podtypů, které mohou být zodpovědné za globální pandemii HIV.

Výsledky byly zveřejněny v listopadu 2019 v časopisu Journal of Acquired Immune Deficient Syndromes (Noviny syndromů získané imunitní deficience).

Virus | ILUSTRACE: archiv ppmagazínu.com

Současně letos v březnu BBC s odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV uvedla, že se již druhý člověk na světě s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se vyléčil. Muž z Londýna ukončil antiretrovirální léčbu před více než třiceti měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za léčbou podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině.

Čtyřicetiletý Adam Castillejo původem z Venezuely podstoupil v Londýně transplantaci kostní dřeně v rámci léčby Hodgkinova lymfomu, zhoubného nádorového onemocnění mízních uzlin. Dárce kmenových buněk, které mu byly transplantovány, měl neobvyklou genetickou mutaci díky, níž jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Nyní je tak proti HIV chráněn i Castillejo.

HIV má několik různých podtypů nebo kmenů a stejně jako jiné viry má schopnost se v průběhu času měnit a mutovat. Nyní vědci objevili první nový kmen skupiny M-HIV identifikovaný od doby, kdy byly v roce 2000 stanoveny pokyny pro klasifikaci subtypů. Je důležité vědět, jaké kmeny viru cirkulují, aby se zajistilo, že testy použité k detekci choroby jsou účinné.

„Pro diagnostické testy to může být skutečná výzva,“ řekla Mary Rodgersová, spoluautorka zprávy a hlavní vědkyně v Abbottu. Testy a přístroje této společnosti testují více než 60 procent světového testování na HIV. Musí proto hledat nové kmeny a sledovat ty, které jsou v oběhu. Mohou tak přesně detekovat různé kmeny viru, bez ohledu na to, kde ve světě se vyskytne. 

Podle Dr. Anthony Fauci, ředitele Národního ústavu pro alergii a infekční choroby, je současná léčba HIV účinná proti tomuto kmeni HIV. Není tedy důvod k žádným obavám. Identifikace nového kmene však poskytuje úplnější mapu vývoje HIV. 

Není jasné, jak může tato varianta viru ovlivnit tělo a zda se chová jinak než dosud známé typy viru. Současná léčba HIV však může bojovat s celou řadou virových kmenů a věří se, že tato léčba může bojovat i s tímto nově pojmenovaným.

„Tento objev nám připomíná, že abychom ukončili pandemii HIV, musíme i nadále myslet na tento neustále se měnící virus a používat nejnovější pokroky v technologii a zdrojích ke sledování jeho vývoje,“ uvedla ve svém prohlášení spoluautorka studie Carole McArthurová, profesorka z Univerzity Missouri v Kansas City.

V Česku prudce roste počet případů

Česká republika je zároveň za roky 2010 až 2018 zemí s pátým největším nárůstem počtu nově nakažených virem HIV, zvýšení činí 128 procent. Nelichotivý žebříček zveřejněný evropskou mutací portálu Politico vedou Filipíny (203 procent), následované Egyptem (196 procent), Madagaskarem (193 procent) a Černou Horou (129 procent). Na šestém místě za Českem skončilo Slovensko se 106 procenty.

Politico nicméně k těmto přehledům poznamenalo, že 23 zemí monitorovaných organizací UNAIDS, která při OSN koordinuje celosvětový program boje proti HIV/AIDS, nedodalo vyžádaná data za rok 2018. Mezi státy, které tak neučinily, jsou mimo jiné Rusko, Indie, Čína a několik členů Evropské unie. Pokud jde o Rusko, HIV je zde velkým problémem, který postihl okolo jednoho procenta celé populace.

Smrt Lisabonského pacienta

Není též bez zajímavosti, že muž známý jako „Lisabonský pacient“, tedy nejstarší známý HIV pozitivní člověk, zemřel v říjnu 2019 a bylo mu 100 let. Miguel je pseudonym použitý v případové studii. Podle portugalských lékařů „zemřel klidně“ v posteli ve spánku. Jeho případ představuje důležitý precedens pro HIV pozitivní a pro ty, kteří stále považují nemoc za rozsudek smrti, uvedl specialista na HIV Dr. Giovanni Guaraldi, který je spoluautorem případové studie a loni hovořil s CTV News.

Miguel za svého života jako aktivista řekl, že je důležité lidi informovat, že i s HIV se dá kvalitně a dlouho žít. HIV mu bylo diagnostikováno před více než 25 roky, předtím než ve věku 84 let vyhrál boj s rakovinou. K přenosu došlo pohlavní cestou.

HIV: vědci objevili nový kmen. A smrt nejstaršího pacienta. Bylo mu 100 let
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
78

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Místo roušky živý had. Dopravní podnik neměl pochopení