SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Poklad | ILUSTRATIVNÍ FOTO: archiv PressPort Magazínu

Hledači našli u českých hranic poklad s 1500 mincemi

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Hledači pokladů našli na severu Rakouska poblíž hranic s Českem na 1500 středověkých stříbrných mincí. Nález řádně ohlásili a přenechali archeologům, napsala dnes agentura APA s odvoláním na prohlášení Hornorakouského zemského muzea v Linci.

Lidé hledající s pomocí detektorů kovů cenné předměty nejsou v Rakousku ničím zvláštním. Ti ve vesnici Unterweissenbach poblíž Freistadtu v Horních Rakousech se podle archeologa Stefana Traxlera chovali naprosto příkladně: Vyhledali majitelku pozemku nedaleko staré vesnické usedlosti a získali od ní povolení prohledat okolí.

Když koncem června skutečně učinili první nález, obratem kontaktovali úřad památkové péče. Přivolaným archeologům navíc pomáhali v dalších odkrývkách. Stříbrňáky, které byly původně uloženy v keramických nádobách, byly rozesety na ploše sto čtverečních metrů.

Archeologické práce skončily nedávno, celkem při nich bylo nalezeno 1500 pozdně středověkých stříbrných mincí. Badatelé nyní jednu po druhé očišťují a analyzují. Usuzují, že by se mohlo jednat o schované jmění místního statkáře.

Z tržní ceny pokladu, která zatím nebyla stanovena, náleží nálezcům polovina. Vědecká hodnota pokladu je ovšem nevyčíslitelná. Podle vědců lze již nyní říci, že se jedná o významný a velice vzácný dokument doby pro zkoumání oběživa v 15. století. Veřejnost si bude moci poklad brzy prohlédnout v lineckém muzeu.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Herman: Na obsahu letáků o Vítu Rakušanovi trvám