Michel Houellebecq | FOTO: Fronteiras do Pensamento

Houellebecqův Serotonin poprvé v českém divadle

Houellebecq pojmenovává něco, co všichni cítí, ale na co je nám nepatřičné jen pomyslet

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Zatím poslední román Michella Houellebecqa – Serotonin, uvádí poprvé v Česku v divadelní dramatizaci pražská MeetFatory. Hlavní roli v inscenaci ztvární Jan Hájek. Režisérkou inscenace je Natália Deáková.

Hlavním hrdinou je šestačtyřicetiletý Florent-Claude Labrouste. Zastihneme ho v období, kdy zjišťuje, že partnerské vztahy kladou na člověka jiné nároky, než si byl ochoten doposud připustit.

Nyní se ocitá v prázdnotě. A jeho řešení: ze dne na den zpřetrhá veškeré vazby a vzdá se všech praktických součástí svého života.

Podle režisérky Natálie Deákové Michel Houellebecq pojmenovává něco, co všichni cítí, ale na co je nám nepatřičné jen pomyslet, natož abychom to zhmotnili slovy. „Tematizuje neschopnost člověka si udržet vztah. Protože člověk má neustále možnost volby, a to už je daný fakt. A právě tento člověk na to doplatí, protože se zase na chvíli objevilo něco lepšího. Uvěřil iluzi lepšího života, což bývá většinu slepá ulička,“ vysvětluje svůj pohled na Serotonin Natália Deáková.

Když vrcholila pandemie koronaviru, Houellebecq prohlásil, že nečeká, že se svět po odeznění epidemie způsobené koronavirem změní. Bude podle něj naopak o něco horší než dřív.

Inscenace Serotoninu v MeetFactory je úsporná na gesta a je založena na zvukovém plánu. Adaptace Serotoninu je zamýšlena jako vyvrcholení letošní divadelní sezóny v MeetFactory nazvané Hluk a ticho malých věcí. Kromě Jana Hájka v roli Florenta-Clauda Labrousta v inscenaci účinkují Andrea Elsnerová, Diana Toniková a Tomáš Drápela.

Naposledy bylo o světoznámém francouzském spisovateli slyšet nedáno, když vrcholila pandemie koronaviru. Houellebecq prohlásil, že nečeká, že se svět po odeznění epidemie způsobené koronavirem změní. Bude podle něj naopak „o něco horší než dřív“. Jeho názor zveřejnila rozhlasová stanice France Inter.

„Ani na vteřinu nevěřím prohlášením typu nic nebude jako dříve. Naopak, všechno zůstane naprosto stejné. Po uvolnění uzávěry se neprobudíme do nového světa. Bude stejný, ještě trochu horší,“ napsal Houellebecq, jehož proslavily romány jako Podvolení, Mapa a území nebo Možnost ostrova.

Jeden z údajů si podle něj zasluhuje pozornost, totiž věk nemocných. „Dokdy se mají nemocní oživovat a ošetřovat? Do 70, 75 nebo 80 let? V každém případě jsme ještě nikdy s takovou bezostyšností nedávali najevo, že život všech nemá stejnou cenu,“ konstatoval.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Houellebecqův Serotonin poprvé v českém divadle
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
90
Naše hodnocení
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.