KOLÁŽ: PressPOrt Magazín s využitím ilustrace Eiko Ojaly

Hra na objektivitu Seznam Zpráv a pirátské tanečky

Rád bych zde vysvětlil, v čem jsou pro mě Seznam Zprávy podobné Pirátům

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Pirát Bartoš pochválil zodpovědnost politiků, kteří už před volbami vyloučili spolupráci s SPD; dodal, že doufá, že u nich pak nedojde k „nějakému zásadnímu prozření“. Stává se pomalu politickým mazákem, tak ty otočky už celkem přirozeně předvídá.

Jen o pár hodin později uzavřeli v Plzni koalici Piráti, SPD, ANO a STAN. A pozor, plzeňský leader Pirátů zdůrazňuje, že s SPD nejednali, protože (držte se, citace): „My jednáme jenom s hnutím ANO. A oni si prostě nějakým způsobem zajistili tu podporu.“

Když nakonec jednání v dalších dnech ukázala, že mohou zůstat u koryt i bez podpory SPD, protože ukecali PRO Plzeň, koalice se „reorganizovala“ – SPD kopli za pozornosti médií teatrálním způsobem do zadku.

Nikdy jsem se netajil tím, že Piráty už mnoho let považuji za reálně nejnebezpečnější politické uskupení u nás (ne že by snad byli nejhorší, to ani náhodou; ale součin potenciálu a nebezpečnosti mnedle nejvyšší mají); tyto jejich tanečky mě tedy nepřekvapují.

To však není vše – a vlastně ani to hlavní – o čem bych chtěl psát. Na jedné z přednášek jsem se poněkud opřel do Seznam Zpráv; od té doby se mě na to občas ptáte. Rád bych zde vysvětlil, v čem jsou pro mě Seznam Zprávy podobné Pirátům.

Podobně jako Piráty nepovažuji za nejhorší stranu, ani Seznam Zprávy nepovažuji nejhorší zpravodajský server. Jenže nikoho nepřekvapení, že taková MAFRA píše pro Babiše; Seznam Zprávy se snaží tvářit nestranně, byť ani náhodou nejsou.

Seznam Zprávy mají dle mého názoru svůj politický názor a ideovou linii dané podobně jasně jako třeba Svobodný přístav; ovšem s tím rozdílem, že první jmenované se tváří „objektivně“ – a zároveň jim to lidé ještě docela věří.

Co nám napsaly o kauze výše? Napřed vydaly zprávu, jak se Piráti vymezují vůči SPD; když s nimi uzavřeli koalici, informovaly o tom jako o koalici s „jiným uskupením“ (SPD nejmenovaly); a když Piráti otočili a SPD vykopli, bylo jméno strany hned zas v titulku.

Nejvíc fascinující mi přijde, že ve sloupku absolutně nadupaném konkrétními informacemi (jména všech stran, lidí, počty křesel) se najednou objeví vágní „jiné uskupení“, aby to náhodou nepoškodilo jméno Pirátů; zato v opačné informaci je třeba dát SPD do titulku.

Jsem ten poslední, komu by vadilo, že média mají svůj názor (ostatně Přístav ho má více než jasný); mnedle je to v pořádku, beztak nelze být objektivní. Vadí mi ale hra na objektivitu a hry se slovíčky typu „jiné uskupení“.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hra na objektivitu Seznam Zpráv a pirátské tanečky
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Publicista

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.