SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím fragmentu z titulní strany The New Yorker)

Infektoložka: Proti indické mutaci očkování chrání. Na podzim se korovirus opět aktivuje

Množství lidí, kteří budou zranitelní, bude ale daleko menší, dodává

Stella Čermáková Redaktorka | překladatelka
COVID-19
Aktuální statistiky, grafy, poutavé i odborné články k pandemii nemoci COVID-19

Přijde na podzim další covidová vlna? Jaký bude mít dopad? I na to se ptáme primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice na Bulovce Hany Roháčové.

Část populace byla a je úplně vyděšená. Informace o covidu mohou ovlivnit její psychické zdraví, což není správné. Doktorka Roháčová i proto několikrát v médiích prohlásila: „Neděsme lidi, covid zvládáme.“ Jak ale vidí situaci nyní, kdy se píše o hrozbě indické mutace neboli mutace koronaviru delta, která se podle médií rychle šíří mezi dětmi ve věku 7 až 11 let, jak potvrzují britská data.

„Obecně bych řekla, že koronavirus, který nás poslední rok trápí a pronásleduje, je virus, který má poměrně hodně mutací. Jedněmi z nich jsou nyní i mutace, které jsou označovány písmeny řecké abecedy, to znamená delta a další. A nejsou u nás úplně nové. V Evropě jsou už řadu týdnů, možná i měsíců,“ konstatuje lékařka.

Jako u chřipky

„Nicméně co je základem, je to, že očkování, které máme – je-li řádné, tedy dvoudávkové –, chrání. Takže z toho nemusíme mít obavy. Delta varianty se tudíž bát nemusíme, což je nyní základní otázka,“ zdůrazňuje primářka Hana Roháčová.

Nato dodává: „Samozřejmě, že se může stát – a předpokládá se to –, že virus se bude dál vyvíjet a mutovat. Ale to je jako u chřipky. Takže se budou vyvíjet další a další vakcíny a vždy podle akutního typu se prostě bude přeočkovávat. Třeba jednou za rok, jednou za dva roky. To zatím nevíme.“

„Bohužel byla řada úmrtí. U nás jsme měli statisíce nemocných. U 80 procent lidí byl průběh mírný. Co se týká vývoje epidemie, jsme nyní u nás ve fázi mírného optimismu,“ říká Roháčová. „Nicméně je to virus respirační. Takže se chová a bude se pravděpodobně chovat jako jiné respirační viry, to znamená, že bude mít svoji hlavní sezónu – podzim, zima, začátek jara.“

Dobré vyhlídky

„Úplně nevíme, nebo spíš předpokládáme, že na podzim se s nástupem respiračních nemocí, se bude tento virus zase víc aktivovat. Nicméně příznivé pro nás je to, že už je řada lidí proočkována, řada lidí je také promořena, protože onemocnění prodělali, takže množství lidí, kteří budou zranitelní, bude daleko menší,“ podotýká primářka Roháčová.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Infektoložka: Proti indické mutaci očkování chrání. Na podzim se korovirus opět aktivuje
Hodnocení čtenářů1 Hlas
89
89

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>