Nyní čtete
Inferno na ČT: Novotný odkryl praktiky médií. Vydírání je denní chleba šéfredaktorů, řekl. Máme důkaz, že nejde jen o bulvár

Inferno na ČT: Novotný odkryl praktiky médií. Vydírání je denní chleba šéfredaktorů, řekl. Máme důkaz, že nejde jen o bulvár

Někdejšího šéfredaktora internetových serverů Pavla Novotného si včera pozval do vysílání pořad veřejnoprávní televize o médiích Newsroom ČT24. Novotný – podle slov moderátora relace Luboše Rosího i vžitého mediálního úzu exšéfredaktor serverů bulvárního charakteru či „dělník bulváru“ – odkryl praktiky tuzemských médií.

Nynější starosta pražských Řeporyjí za ODS tím prokázal, řečeno v nadsázce, veřejnosti větší službu než všechny doposud odvysílané díly Newsroomu ČT24.

„Vydírání a vyvíjení brutálního, nechutného tlaku je denní chleba šéfredaktorů a týdenní, měsíční chleba vydavatelů. Šéfredaktor kromě toho, že denně někoho musí vydírat, nosí ještě svému vydavateli na podnose velké ryby,“ řekl do kamery Novotný. A dále rozhovor pokračoval například:

Luboš ROSÍ, moderátor:
Podle vás je vydírání a vyvíjení nechutného, brutálního tlaku denním chlebem bulvárních šéfredaktorů?

Pavel NOVOTNÝ:
Ano.

Luboš ROSÍ, moderátor:
Opravdu? Nepřeháníte? Je to tak i v Česku?

Pavel NOVOTNÝ:
Nepřeháním. Je to normálně běžná práce. Hodně bych ji v této části
přirovnal k práci třeba bývalých důstojníků Státní bezpečnosti při verbování nových spolupracovníků, kdy naznačujete celebritám svoji pozici, kupujete si třeba jejich spolupráci. Nebo například musíte u těch kauz, které rozjedete, licitovat s oběma stranami té kauzy, kdy obě strany rozvodu se snaží spolupracovat s bulvárem jako první a mít navrch, je to opravdu velmi nepříjemné.

Luboš ROSÍ, moderátor:
Počkejte, zeptám se takhle, je tohle praxe, která byla za vás, nebo dnes, když se podívám na bulvární trh…?

Vydírání a vyvíjení brutálního, nechutného tlaku je denní chleba šéfredaktorů a týdenní, měsíční chleba vydavatelů. Šéfredaktor kromě toho, že denně někoho musí vydírat, nosí ještě svému vydavateli na podnose velké ryby.
Pavel NOVOTNÝ, bývalý šéfredaktor

Pavel NOVOTNÝ:
Já potom vypadám jako někdo, kdo si to dělá takhle sám. Nechci uvádět ostatní šéfredaktory v rozpaky, takže ne, to se neděje, já jsem to nikdy nezažil. Samozřejmě se to děje neustále, dokonce šéfredaktor, který nenosí na zlatém podnose jednou za čas svému vydavateli nějaké peníze na inzerci – nějakou kauzu, takový šéfredaktor, takový vydavatel nemají silový bulvár. Děje se to, dějí se obchody. Politické, obchodní, ryze osobní.

Luboš ROSÍ, moderátor:
Kdo těm šéfredaktorům nebo tedy dalším zástupcům redakcí vlastně tyto materiály, a asi nemusí jít jenom o intimní fotografie, ale kdo jim to nosí a proč tedy, co z toho má?

Pavel NOVOTNÝ:
Buď z toho má nějaký osobní prospěch nebo nějakou osobní medializaci, nebo z toho má peníze, které od toho bulváru dostane, sleduje nějaké svoje cíle.

Směšná snaha moderátora

Kuriózní, ne-li směšné bylo, jak se snažil moderátor relace Newsroom ČT24 vícekrát naznačit, že se hovoří toliko o bulváru. Je totiž možno říct, že jde o běžné praktiky nespočtu médií, tedy i těch „seriózních“.

Bulvár je na rozdíl od nich pouze ve zlatokopeckém úsilí průhlednější, tím i čestnější než „solidní“ média jako třeba Aktuálně.cz, Hlídací pes, Forum24 a další a další: alespoň si na nic nehraje, natož na „hlídací psy demokracie“. Pouze redaktoři oněch „respektovaných“ médií o tom začasto nevědí.

Také čtěte

Pavel Novotný, někdejší novinář, dnes starosta. | KOLÁŽ: ppmagazín. com

Demaskován čtenářům na rovinu říká: Jsem tady o toho, abych skandalizoval, útočil na vaše podprahové emoce, lhal vám, leckoho vydíral, abych pro vás vytvářel reality show, jež vám ukáže, kdo je na tom hůř než vy sami. A vy nám za to dobře platíte. A čím víc nás kupujete, čím víc navštěvujete naše internetové stránky, tím větší ranec máme z inzerce, jejíž cena s prodaným nákladem a návštěvností webů pochopitelně stoupá.

A že o někom píšeme zrovna hezky, zvlášť není-li příliš známý? Tak snad proto, že si to také zaplatil – jasná věc, ne? Ale vždyť oni cálují, i když o nich publikujeme kontroverzní zprávy: i negativní reklama je reklama. Prověřená pravda.

Důkazy máme přímo před očima

A existuje nějaký důkaz pro tak smělé tvrzení, že podobné, ne-li stejné praktiky používají i ony seriózní sdělovací prostředky? Samozřejmě. Stačí si třeba vzpomenout na kauzu někdejšího šéfa protokolu prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta.

Zmíněný „superseriózní“ web Hlídací pes, jehož šéf Robert Břešťan i podle pořadu Newsroom ČT24 nyní v Česku spoluzakládá prestižní novinářskou organizaci CZ IPI  (národní pobočka Mezinárodního tiskového institutu – globální organizace, která sdružuje především vedoucí pracovníky médií, respektované novináře a komentátory), tak tento Břešťan koupil koncem roku 2016 intimní nahrávky Forejta. Šňupe na nich bílý prášek. 

Hlídací pes nato publikoval několik printscreenů. Web zdůraznil, že celá videa nezveřejní, ovšem popsal, co na nich je: Forejt šňupe bílou látku a oddává se sexuálním hrátkám.

Kompromitující materiály tehdy koupila i řada dalších takzvaných seriózních médií. Cena se pohybovala kolem 250 tisíc korun a postupně se snižovala. Nahrávku s Forejtem naopak prý nepořídil bulvární Blesk. Šéfredaktor Radek Lain ale sdělil, že byli kontaktováni. „Kontakt byl velmi rychlý a pro nás se ukázal velmi nedůvěryhodný. Proto jsme ani nepřemýšleli, že bychom videomateriál koupili,“ doplnil.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru