ILUSTRACE: PPM

Inflace a reakce ČNB zvyšuje i zákonný úrok z prodlení

Hodně se mluví i o zvýšení hypotečních splátek těm dlužníkům, kterým končí fixace.

Náhodná poznámka někde na okraji papíru mi dneska připomněla, že jsem chtěla už dlouho napsat o úrocích.

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

Všeobecné zdražování, inflace a reakce České národní banky v podobě zvyšování sazeb nám totiž zvyšuje i zákonný úrok z prodlení.

Tento úrok je stanoven nařízením vlády č. 351/2013 Sb. takto: „Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů.“

Pořád jsme byli zvyklí, že zákonný úrok z prodlení nepřesahuje 10 procent. Reposazba se celá léta držela velmi nízko; dívám se do tabulky jejího vývoje: v době přijetí citovaného předpisu činila její hodnota 0,05 a až v roce 2018 dosáhla tato sazba hodnoty 1,00. Ale dnes je určena hodnotou 7,00, z čehož jednoduchým výpočtem zjistíme, že zákonný úrok z prodlení činí 15 procent.

Já vím, dlužník nemá na prodlení vydělávat. Nemělo by se mu vyplatit nehradit závazky a čekat, až mu je fakticky sníží inflace. Ale stejně mi to oproti tomu, s čím jsme pracovali dosud, připadá dost.

Vysoké sazby ČNB ale nepřinesly jen navýšení úroků z prodlení. Hodně se mluví o zvýšení hypotečních splátek těm dlužníkům, kterým končí fixace. A to mi nedávno vyložil jeden kamarád z banky takto:

Úroky ve výši dvou procent z jednoho milionu činí ročně 20 tisíc korun. A úrok šestiprocentní činí 60 tisíc. Průměrná hypotéka může být třeba třímiliónová, to je 180 tisíc ročně, 15 tisíc měsíčně – jenom na úrocích. A kde je splácení jistiny?

To vše je jasné, jsou to obyčejné počty ze základní školy. Ale slyšet to naživo bylo přece jen trochu překvapující. Jsou to jen čísla…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Inflace a reakce ČNB zvyšuje i zákonný úrok z prodlení
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.