KOLÁŽ: PPM

Instalace odpočtu na Letné: vážně skvělý nápad. Seberte dětem budoucnost

Mladá generace je psychicky značně zdevastovaná.

Nedávný průzkum mezi studenty upozornil na závažný problém: mladí lidé se ve velké míře potýkají s nadměrným stresem a úzkostmi, odborná pomoc často není k dispozici, poradny nemají dostatečné kapacity.

Česko
Analytická a názorová rubrika Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Ve stejném duchu se nesly závěry dotazníkového šetření ve škole, kterou navštěvuje moje dítě. Psychické zdraví dětí ostatně bývá tématem číslo jedna třídních schůzek; učitelům zjevně dělá starosti.

Zaznělo to i na té poslední: děti nejsou šťastné. Bojí se budoucnosti, trápí je stav planety a životního prostředí, prožívají válku na Ukrajině či ekonomickou krizi, nechtějí mít děti. Řada žáků vyhledává odbornou pomoc.

Obdobné poznatky mám i ze svého sociálního okolí a praxe. Mladá generace je psychicky značně zdevastovaná.

Člověk by řekl, že dnešní společnost, disponující armádou sociologů a dalších odborníků humanitního zaměření, s těmito informacemi smysluplně naloží. Zamyslí se nad příčinami, pokusí se je řešit, začne pracovat na odstranění kořenů problému. Ale to bychom čekali moc.

Aktuálně mne v daném kontextu rozzlobil počin jakýchsi aktivistů: instalace časového odpočtu do zkázy planety na pražské Letné. Zaprvé netuším, jak se došlo ke konkrétnímu datu apokalypsy, ale především: víme, že mladá generace žije v obavách z budoucnosti. Ze všech stran se na ni valí špatné zprávy týkající se války, bezpečnosti, ekonomiky, energetiky, klimatické krize. Průzkumy naznačují, že tomuto tlaku podléhá velká část této generace; patrně odolají jen psychicky silní jedinci, případně možná nějací ignoranti, které svět kolem nezajímá.

A my jim nad hlavu nainstalujeme obrovskou tabuli s odpočítáváním do data katastrofy, které si někdo vycucal z prstu.

Vážně skvělý nápad. Seberte dětem budoucnost. Nic lepšího jste udělat nemohli.

Tik, tak, tik, tak, tik, tak…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Instalace odpočtu na Letné: vážně skvělý nápad. Seberte dětem budoucnost
Hodnocení čtenářů1 Hlas
93
93

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.