Nyní čtete
IQOS je škodlivý a závislost dle pacientů větší, říká profesorka Eva Králíková
 
 

IQOS je škodlivý a závislost dle pacientů větší, říká profesorka Eva Králíková

  • „Rekord máme u pacienta 120 cigaret denně. Šlo o podnikatele, který pracoval doma a kouřil u počítače. Bylo mu kolem čtyřiceti let,“ popisuje zkušenosti z Centra pro závislé na tabáku, které vede, Eva Králíková.

Kolik let života kuřák ztratí? Je podle profesorky Evy Králíkové zdravější variantou kouření elektronická cigareta anebo zahřívaný tabák v IQOS? Jaká je zde míra závislosti? Co vás čeká v poradně pro odvykání kouření? A jsou škodlivé vodní dýmky?

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí. Je předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku.

„K nám přijdou výhradně lidé, kteří chtějí přestat kouřit. Léčíme je pouze ambulantně, i když ve světě existuje několik pracovišť, kde je možná hospitalizace. Bohužel kouření není ani tak zlozvyk, ale nemoc, která má svoji diagnózu. Naši práci hradí pojišťovna, případné léky je třeba koupit v lékárně, ale pojišťovna na ně většinou přispívá. První návštěva je na hodinu. Jde o diagnostiku včetně diagnostiky deprese. Pak se pacienti objednají na intervenci. Mluvíme o tom, jak nesáhnout po cigaretě, jak nepřibrat, jak zvládnout stres. A nakonec se domluvíme na nějakých lécích, protože naši klienti jsou silně závislí na tabáku.“ – říká profesorka Eva Králíková.

Také čtěte

„Rekord máme u pacienta 120 cigaret denně. Šlo o podnikatele, který pracoval doma a kouřil u počítače. Bylo mu kolem čtyřiceti let. Někdo dokáže přestat sám, ale neznamená to, že ten, kdo to nedokáže, je slaboch. Není to neschopnost, ale je to závislost. Jeden a půl milionu lidí si u nás kupuje něco, co nechce.“ – dodává profesorka Eva Králíková.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
1
5/Katastrofa
1
Prohlédněte si komentáře (1)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru