KOLÁŽ: PressPort magazín (s využitím části ilustrace od Marka Pernice)

Ivermektin aneb jak Newsroom ČT24 zcenzuroval šéfredaktora Práva

I já zastávám stanovisko, že lidský život je nejdůležitější

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Deník Právo v úterý věnoval celou titulní stranu léku ivermektin. Články popisují lék jako možnou naději pro nemocné covidem. Prostor dostávají i lékaři, kteří lék již nasadili. Šéfredaktor Zdeněk Porybný odmítá kritiku, podle které je za kampaní pro ivermektin v jeho novinách nějaký skrytý zájem, třeba ekonomický. Současně napsal:

Ve středu mě požádala redaktorka pořadu České televize Newsroom o vyjádření k výrokům na Twitteru kritizujícím, že ten den byly na první straně Práva uveřejněny hned čtyři články o ivermektinu jako nadějném přípravku na léčbu covidu-19. A že je použijí ve svém nedělním pořadu. Druhý den je zveřejnili na svém facebookovém profilu. Milé bylo, že mi kolegové z Newsroomu dali prostor k tomu, abych sdělil širšímu publiku, než sleduje jejich pořad, co si o tom všem myslím. Méně milé už bylo, že bez upozornění či zdůvodnění vyškrtli celý závěrečný odstavec mého textu, který se dotýkal i České televize. Normálně bych se tím příliš netrápil. Jenže mezitím se na sociálních sítích roztrhl pytel s podobným obsahem. „Odborný a mediální zločin,“ komentoval bývalý mluvčí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka Tomáš Cikrt. Žijeme v mimořádně vážné době, kdy se hraje o zdraví a životy mnohých z nás. Ale i o velké peníze. Nepodezírám apriori nikoho z ničeho, ale pobuřuje mě, jakým zbytečným překážkám a dezinformacím čelí lék, u nějž byly loni na jaře objeveny silné antivirové a protizánětlivé vlastnosti a jehož bezpečnost je prověřena třiceti lety bezproblémového používání.

I já zastávám stanovisko, že lidský život je nejdůležitější. A pokud není prokázáno vážnější ohrožení, že se musí využít všechny možnosti k jeho ochraně. Šéfredaktor Porybný k tomu připomíná: Než bude na světě studie, která ještě ani v Oxfordu nezačala, budou na přístrojích bojovat o život tisíce a tisíce našich spoluobčanů, z nichž mnoho ve velkém utrpení zemře. Kdyby se totiž vždy čekalo na výsledky odborných studií, než se něco zavede do praxe, tak jsme v době lovců mamutů uvažujících a zkoumajících, jak nejlépe a nejbezpečněji ulovit mamuta, přestože jim děti umírají hlady. Chyběly by totiž studie.

Kdyby se totiž vždy čekalo na výsledky odborných studií, než se něco zavede do praxe, tak jsme v době lovců mamutů uvažujících…

Možná by šlo i říci, že nejsme u lovců mamutů, ale v Evropské unii, jejíž orgány čekají, až je někdo požádá o certifikaci vakcín či řešení jiných způsobů ochrany zdraví občanů EU. Čekají místo toho, aby samy, z vlastní iniciativy a z úřední povinnosti, zjišťovaly, neexistuje-li něco, co by mohlo zachránit životy občanů. A aby požádaly případného vlastníka prostředků ochrany o pomoc a nečekaly, až či zda on sám požádá o certifikaci či cokoliv jiného, co by chránilo životy lidí.

Cílem Evropské Unie je přece podporovat mír, evropské hodnoty a blahobyt svých obyvatel. Unie má přeci institucionální rámec, jehož cílem je sloužit zájmům jejích občanů a zájmům členských států, jakož i zajišťovat soudržnost, účinnost a kontinuitu jejích politik a činností.

Možná však už neplatí, že základní cíl úsilí Evropské unie je neustálé zlepšování životních a pracovních podmínek svých národů a že každý má právo na život, které musí unijní orgány chránit, přičemž si ještě dovolím uvést závěrečná slova šéfredaktora Porybného z jeho názorového příspěvku:

Chybí mi už vyrovnat jen poslední dluh. Tím je ten zcenzurovaný závěr mé odpovědi redakci Newsroomu. Zní takto: Vážená kolegyně, doufám, že až se po čase ukáže, kolik lidí bylo vyléčeno díky ivermektinu, než se dostali na řadu k očkování, zamyslíte se nad tím, proč třeba Česká televize tomuto léku prakticky nevěnovala žádnou pozornost. Ujišťuji vás také, že bude-li třeba, popíšeme články o ivermektinu i další první strany Práva.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ivermektin aneb jak Newsroom ČT24 zcenzuroval šéfredaktora Práva
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.