SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Satelit Ofek-16 | FOTO: ČTK

Izrael vypustil špionážní satelit, a to krátce po požáru v Natanzu

Bude sledovat jaderné a vojenské aktivity Íránu

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
75
75

Izrael vypustil do vesmíru další špionážní satelit ke sledování jaderných a vojenských aktivit Íránu. S odvoláním na izraelské ministerstvo obrany o tom v pondělí informovala agentura AP.

Satelit Ofek-16 je podle izraelských představitelů dalším nástrojem, díky kterému bude židovský stát moci sledovat možné hrozby v regionu. Ty neupřesnil, nicméně za nejnebezpečnějšího nepřítele považuje už dlouho Írán. A to jak kvůli jeho jadernému programu, tak kvůli častým výhrůžkám. První satelit Izraelci vypustili už v roce 1988.

Satelit byl vypuštěn nedlouho poté, co Írán informoval o požáru v jaderném provozu v Natanzu. Plameny tam způsobily rozsáhlé škody, které by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Íránští představitelé zatím příčinu požáru nezveřejnili, objevilo se ale podezření, že by za ním mohl stát právě Izrael, uvedla AP.

Alírezá Tangsírí: Írán má podzemní „raketová města“

Požár propukl minulý čtvrtek. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní „raketová města“ na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být „noční můrou“ pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

„Incident by mohl zpomalit vývoj a produkci pokročilých odstředivek ve střednědobém horizontu… Írán nahradí poškozenou halu větší budovou, která bude mít pokročilejší vybavení,“ uvedl podle íránské agentury IRNA mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí. „Incident způsobil výrazné škody, ale nikdo nezemřel,“ doplnil.

  • Podzemní zařízení v Natanzu je nadále klíčovou součástí íránského programu na obohacování uranu. Írán ale odmítá, že by usiloval o vývoj jaderných zbraní a tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.
  • Írán jaderný program omezil výměnou za zrušení většiny mezinárodních sankcí na základě dohody se světovými mocnostmi v roce 2015. Poté, co Spojené státy od dohody před dvěma lety odstoupily a zavedly proti Íránu nové sankce, začala islámská republika části úmluvy vypovídat.
  • Dohoda umožňuje Íránu obohacovat uran Natanzu pouze se zhruba 5000 odstředivkami IR-1 první generace, ale Írán nainstaloval nové kaskády pokročilých odstředivek, uvedla agentura Reuters.

Natanz je vzdálený asi 250 kilometrů od Teheránu a provoz patří k těm, jež pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Ta v pátek uvedla, že v místě požáru se nenacházel jaderný materiál a že tam v tu dobu neměla inspektory.

Izrael vypustil špionážní satelit, a to krátce po požáru v Natanzu
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
75
75

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Policie prý zatkla koordinátory protestů v Minsku. Zásahy se stupňují