SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Izraelská armáda nasazená v boji proti koronaviru. | FOTO: Gil Eliahu (Haaretz)

Izraelce čeká třítýdenní karanténa. Nebudou smět vycházet dál než 500 metrů od domova

Za sobotu se tam potvrdilo 4158 případů

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Izraelská vláda v neděli schválila v zemi třítýdenní karanténu. Vstoupí v platnost od příštího pátku – v předvečer významného židovského svátku roš hašana. Cílem je zbrzdit druhou vlnu koronaviru, oznámil premiér Benjamin Netanjahu.

Podle předsedy vlády je omezení pohybu v zemi nutné zavést, neboť podle varování expertů by tamní zdravotnictví nemuselo zvládnout předpokládaný nárůst počtu těžkých případů nákazy, pokud se nic nepodnikne.

Podrobnosti omezení zatím vláda nesdělila, ale podle The Times of Israel je jejich součástí zákaz vycházet ven dále než 500 metrů od domova  s výjimkou nezbytných nákupů. Budou uzavřeny školy, nákupní střediska, hotely a zrušeny volnočasové aktivity. Supermarkety a lékárny zůstanou otevřené a fungovat má dál dodávková služba.

Netanjahu sdělil, že shromáždění budou omezena ve vnitřních prostorách na nejvýše deset lidí a venku na dvacet. Nebudou se moci konat ani větší náboženská shromáždění. Kvůli tomuto omezení nabídl svou demisi ultraortodoxní ministr výstavby a bydlení Jaakov Licman, který vede stranu Sjednocený judaismus tóry. Uvedl, že se stovky tisíc Židů nebudou moci modlit v synagogách.

Edelstein: Světlo na konci tunelu

„Za okolností, které nastaly, nemáme jinou volbu,“ řekl plánovaným opatřením ministr zdravotnictví Juli Edelstein. „Budou-li tato pravidla dodržována, je na konci tunelu světlo.“

Země má nyní v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších temp šíření nákazy, napsala agentura AP. Za sobotu se v Izraeli potvrdilo 4158 nových případů, aktuálních je 38 482 případů a za předchozích 24 hodin přibylo 26 mrtvých. Celkově se v zemi s asi devíti miliony obyvatel potvrdilo více než 152 tisíc nakažených a dosud zemřelo 1103 lidí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Letos na jaře se v zemi díky omezení svobody pohybu a dalším restrikcím podařilo zastavit šíření případů infekce, jejichž počty byly tehdy mnohem nižší než teď. Celostátní karanténa ovšem tvrdě dopadla na izraelskou ekonomiku, která se propadla do recese a výrazně přibylo nezaměstnaných.

Ministerstvo financí odhaduje, že nové zmrazení chodu země hospodářství vyjde na 6,5 miliardy šekelů (asi 42 miliard korun). 

  • Německo hlásí 948 nových případů nákazy, je to méně než  v Česku
  • V Rusku přibylo 5449 případů, o něco méně než v sobotu
  • V Brazílii přibylo přes 33 000 nových případů koronaviru
Izraelce čeká třítýdenní karanténa. Nebudou smět vycházet dál než 500 metrů od domova
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Kauza dezinfekce? Stejný model jako Budišov, říká starosta Prahy 8