Nyní čtete
Jágrozeman, novodobí politruci a silné Česko

Jágrozeman, novodobí politruci a silné Česko

Dnes odlehčeně. Na těžké téma není počasí. A také to, co dělá jistý internetový deník s Jaromírem Jágrem, nelze pojmout jinak než s nadhledem.

Titulek toho článku zní: Řepka s Jágrem ukázali, že ani dětské idoly nemusí být morálním vzorem. A zní až tak, že je možno podezřívat autora, že už jako malé dítě objevil v sobě geny politruka, když je mu holt proti srsti, že se Jágr nechal vyfotit se sympaticky nevzhledným prckem Vratislavem Mynářem, jenž ani velkým duchem, který by padl na oltář vědy či umění, zřejmě neoplývá. A také, že slavný hokejista po boku prezidenta Čínu navštívil.

Jágrozeman

Za Cestu do Číny po boku prezidenta si hokejista s číslem 68 vysloužil tvrdou kritiku od mnoha tuzemských novinářů a osobností veřejného života. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Kádrování, škatulkování a nálepkování stalo se nedílnou součástí tuzemské žurnalistiky, přičemž sympaticky nevzhledný prcek je obrat literární, nikoli z Večerní univerzity Marxismu-moralismu. A stalo se jí i zjednodušování, bohužel zjednodušování do té míry, že problém bývá začasto osekán natolik, až se ze něj stane problém úplně jiný, který nemá s tím původním společného už vůbec nic.

Úsměvné kupříkladu je, nahlíží-li český novinář na Říši středu prizmatem západní demokracie, respektive tím, co je západní demokracií nazýváno či jak si ji vykládá, anebo z hlediska evropské kultury; to je podobné, jako kdyby vytýkal klokanovi, že si vybral jako místo trvalého pobytu místo Beskyd Austrálii.

Ale zpět do Prahy: zatímco jsme si mohli „vychutnat“ moralizující slohovku o Jaromíru Jágrovi, k zamyšlení nás naopak přiměl článek šéfredaktora onoho webu. Jak jinak nežli o staronové ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

„Pakliže byla právě nyní Marie Benešová jmenována ministryní spravedlnosti,“ uvažuje šéfredaktor, „tak má možnost informovat Andreje Babiše o průběhu jeho trestní kauzy, což je zcela nepatřičná výhoda jednoho obviněného oproti jiným obviněným. Zda to bude Benešová dělat, to je sice otevřená otázka, ale těžko bychom se o tom dozvěděli. Právě v tom je současná situace absurdní a riziková pro udržení férových poměrů právního státu a rovnosti před zákonem.“

Jako reakci lze využít poznámku jednoho renomovaného advokáta, kterého svého času ctil i Otakar Motejl: „Dost jsem se pobavil nad výkladem práva ze strany novináře. Pokud vím, vyšetřování je uzavřeno, takže státní zástupce pouze zvažuje, zda podá obžalobu, či ne a učiní jiné kroky. Všechny informace, které má on, by měl mít i jakýkoliv obžalovaný, který se zajímá o svůj spis. Co může nového zjistit jakýkoliv ministr? Nebo snad autor naznačuje možné zatajování důkazů, když se to hodí?“

„Informátorka“

Podle některých médií má Marie Benešová možnost informovat premiéra o průběhu jeho trestní kauzy. Podle právníků jde však o holý nesmysl.

Server dále cupoval jakési údajné zákulisní čachry nové ministryně v článku s titulkem Benešová pro Babišovy noviny: Mohli bychom zrušit vrchní státní zastupitelství.

Také čtěte

Ne, opravdu se nechceme zastávat ani Babiše, ani Benešové, ale v těch článcích jednoduše schází cosi důležitého, třeba zmínka, že nejen Benešová, ale řada lidí, co se ochomýtá kolem práva, o exitu VSZ už dlouho sní. A dokonce i sama Lenka Bradáčová, která by s ním ztratila flek.

Vždyť před sedmi lety dokonce spatřil světlo světa návrh zákona o státním zastupitelství z jejího pera, který rušení vrchních státních zastupitelství a následně i obou vrchních soudů obsahoval. Vzpomeňme jen na ty vášnivé debaty, kdy mnozí včetně autora tohoto článku varovali, že kdyby se stala Bradáčová šéfkou protikorupčního speciálu, tak by hrozila koncentrace moci v jedněch rukou.

Ale pravděpodobnější než zrušení VSZ je spíš předpoklad, že v blízké budoucnosti nebudeme mít Jágrozemana, ale Jágrobradáčovou; když už v oblasti státního zastupitelství nemá pořádně kam růst, bude-li ta paní chtít, tak její šance na zvolení hlavou státu budou jistě slušné, i kdyby koupil protikandidát Jaromír Soukup TV NOVA.

A co jsme se dozvěděli nakonec? Že Zemanův zdravotní stav se po návratu z Číny prudce zhoršil, což ale opět nebylo večer v Soukupově komerční televizi patrné, i když ji člověk sledoval se stetoskopem na krku a v módu RTG (dvojsmysl: rentgen i jedna ruská televize).

Ale podtrženo sečteno, vlastně se tedy nestalo vůbec nic. Jen jeden už pomalu neví, má-li opustit naši rozdělenou zemi kvůli obskurní Babišově čapce made in China s nápisem Silné Česko, kterou si premiér v téže televizi nasadil na hlavu po vzoru Donalda Trumpa, anebo z důvodu, v jak levnou a lacinou agitku se změnila diskuse tuzemských intelektuálů.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru