SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Jak se podařilo dokonale urousat roušku

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94

Dnes to není na žádné dlouhé úvahy, ale přece jen napíšu pár řádků, kterými bych chtěla navázat na nový D-Fensův článek o rouškách. Doporučuji každému jeho přečtení.

Mluví mi z duše a dobře pojmenovává několik problémů s rouškami spojených, které vedou až k tomu, že se ta věc stává odpornou. A nejen rouška jako taková, dokonce i to samotné slovo. Je prostě už urousané.

A urousalo se mimo jiné v kýči, který je s rouškami spojen. Příčinou je určité kolektivní sebedojetí, které je mi čím dál tím protivnější. Projevuje se ve dvou směrech. Tím prvním je pohnutí nad národem, který vytáhl šicí stroje a našil roušky. 

Cituji, co k tomu říká D-Fens (populární blogger Petr Jaroš):

Nevím, proč mám pociťovat radostné vibrace z toho, že si lidé někdy v březnu šili roušky doma svépomocí. Předně je mi u prdele, co se dělo v březnu, protože teď už není březen. Ale hlavně to pro mě nebyl žádný světlý okamžik dějin a projev vzájemnosti, improvizace a solidarity, ale obrovská ostuda a flagrantní projev arogance státu. Vláda znemožnila lidem vycházet, pokud si nevzali roušku, ta se ale v tu chvíli nedala nikde zakoupit, protože vláda měla blížící se hrozbu u prdele a neobstarala ochranné pomůcky v dostatečném množství ani pro zdravotníky, natož pro občany. A národ, místo aby je vyházel z oken, sedl k šicím strojům a jal se vyrábět roušky, protože se prostě rádi podvolujeme vrtochům různých mocí posedlých sráčů, nahoře se hrbíme a dole šlapem. To je arogance moci, nikoli vrcholný okamžik dějin, měli bychom se za to stydět a ne to uctívat. Nemám s tím spojené žádné pozitivní emoce.

Je to jistě poněkud neuctivé vůči obětavým ženám, které našily roušky. Jenomže v tomhle národě nejsou jen ženy, ale také muži. Kde byli, aby se pozastavili nad tím, že nemohou vyjít z domu bez hadru na obličeji, který jim vláda nařídila nosit a jejich ženy musely ušít? D-Fens to formuluje velice ostře, ale míří přímo k podstatě problému.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Druhým kýčem je heslo moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne. Jsem přesvědčená, že bylo vymyšleno za jediným účelem, a to probudit nepěknou národní vlastnost bedlivého pozorování ostatních a udávání těch, kdo se nechovají v souladu s našimi představami nebo vrchnostenskými nařízeními. A to se podařilo dokonale.

Namísto posílení osobní odpovědnosti se odpovědnost háže na ostatní. Škoda toho kýče, škoda toho všeho. Rouška může být v některých situacích užitečnou pomůckou. Ale podařilo se ji dokonale urousat.

Jak se podařilo dokonale urousat roušku
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Kvůli nákaze mi vyhrožovali pobodáním i rozbitím hlavy, popisuje dívka