Nyní čtete
Jak skončil schizofrenik, co vraždil v OC Letňany a proč můžete být další obětí?

Jak skončil schizofrenik, co vraždil v OC Letňany a proč můžete být další obětí?

  • Doplňující článek k tématu „Další krvavý útok v obchodním centru. Proč přibývají a jak se ubránit?“

Redakce ppmagazínu.com jako první loni informovala, že v Letňanech vraždil schizofrenik. Jaký je jeho osud? Proč k vraždě došlo? A lze podobným případům, které narůstají, zabránit? Nikoli. A obětí můžete být právě vy.

V Česku narůstá počet vražd, které spáchají na veřejných místech paranoidní schizofrenici. Odborníci se shodují v tom, že takovým útokům nelze ani zabránit, ani jim předcházet. Pracovníci ostrahy v obchodních centrech, tedy lidé, Ana něž prvoplánově padá vina, protože zde schizofrenici často útočí, za nic nemohou, shodují se experti. Na vině je celkový systém léčby pacientů – nedostatečná kontrola po propuštění z psychiatrických nemocnic.

Vražedkyně ze Smíchova

V roce 2016 Michelle Sudků, „vražedkyně ze Smíchova“, jednu ženu zabila a u druhé se o to pokusila. Další tragédie, mediálně velmi pokrytá, se odehrála loni v dubnu v Obchodním centru Letňany: Ani ne třicetiletý muž si šel do obchodu s oděvy koupit oblek, pak ale ubodal prodavačku; z pokladny ukradl peníze a ve zkoušeném obleku z prodejny odešel.

Podle zjištění ppmagazínu.com z loňského roku, které se potvrdilo, mezi schizofreniky právě ani ne třicetiletý pachatel z Letňan patří, a jak známo, psychiatrickému onemocnění čelila i smíchovská vražedkyně. Když letňanského vraha policie po několikahodinovém pátrání zadržela, skončil v psychiatrické nemocnici stejně jako předtím ona.

„Ten muž evidentně trpí paranoidní schizofrenií, kdy se odvolává na hlasy v hlavě, které ho k vraždě donutily,“ uvedl tehdy důvěryhodný zdroj z lékařského prostředí s tím, že pachatel je zcela mimo realitu. Policie to komentovat nechtěla.

Dnes je mladík uzavřen v psychiatrické nemocnici (v režimu detence), jelikož byla nařízena ochranná psychiatrická léčba ústavní formou, přičemž lékaři mu dávají jistou šanci na vyléčení.

„Ta nemoc u něj propukla na pomezí věku 19 až 20 let. Důvod vraždy, kterou spáchal, je fakt, že přestal brát léky, nicméně to mohla způsobit ta nemoc. Je to možná kruté, co řeknu, ale za svůj čin kvůli nemoci nenese přímou odpovědnost. Je to takový vrah nevrah,“ dodal dnes zdroj, lékař seznámený detailně s případem.

„Je mi to líto. Bylo to tím, že jsem nejedl léky. Chtěl bych vrátit čas,“ litoval činu loni v prosinci mladý pachatel, který již dnes vypadá bezproblémově. Až do tragického excesu neměl také problémy se zákonem. Tento stavební dělník nespáchal dokonce ani žádný přestupek. V inkriminovaný den jednal pod vlivem bludů, kdy se v něm podle jeho slov svářili bůh a ďábel.

70 %

Pro 70 % Čechů je nepředstavitelné mít za souseda schizofrenika*

40 %

U 40 % mužů se nemoc projeví před 19 rokem života

23 %

U 23 % žen se nemoc projeví před 19 rokem života

*Zdroj: Sociologický ústav

Smutné je, že rodinní příslušníci oběti, které samozřejmě schizofrenie pachatele nemusí vůbec zajímat, neměli kvůli vyhaslému životu nevinné prodavačky nárok na jakékoli odškodnění; pachatel prostě nic nemá – žádný majetek.

Tento problém se přitom týká každého.

Vraždící monstra

Okolí totiž začínají čím dál víc ohrožovat neléčení psychiatričtí pacienti, zejména paranoidní schizofrenici, a tím pádem i chyby v systému: dnes totiž nikdo pořádně neuhlídá, zdali po propuštění z psychiatrické nemocnice berou tito lidé léky, bez nichž se z některých stávají vraždící monstra.

„V systému při propouštění takto nebezpečných pacientů jsou velmi výrazné nedostatky, které mohou vést k podobným fatálním následkům,“ upozornil advokát Jaroslav Svejkovský.

„Jestliže se pacient léčí v nemocnici a později je zaléčený propuštěn, ambulantní lékař, k němuž tento pacient dochází, nemůže hlídat, zdali bere doma opravdu léky a zdali přijde na kontrolu. To by si za tímto účelem musel najmout detektivní agenturu,” doplnila psychiatrička A. Č. s tím, že i u vražedkyně ze Smíchova se projevilo psychiatrické onemocnění.

Má-li pacient stanovenou ochrannou ambulantní léčbu a na kontrolu se nedostaví, lékař je povinen informovat policii. „Je pak na ní, aby takového člověka zajistila, to obvykle trvá nějakou chvíli, jelikož policie bývá bohužel v těchto případech laxní. A právě tehdy tito lidé vraždí,“ dodala psychiatrička.

Ale zpět k letňanskému vrahovi. „V tomto případu bylo potřeba vypracování znaleckých posudků, ty potvrdily, že jde o schizofrenika,“ sdělili policisté. Zavražděná prodavačka neměla jakoukoli šanci.

Také čtěte

Profesor Jiří Straus, kriminalista a soudní znalec, případ okomentoval slovy: „Celkově nelze zabránit individuálnímu napadení ze strany útočníka, který přijde do obchodu, v kabince si oblékne oblek – pod dojmem, že si ho jde vyzkoušet –, a pak po opuštění kabinky napadne prodavačku nožem. Prostě takovému útoku nezabráníte, navíc útok nožem byl zřejmě bezprostřední, bez varování a těžko může ochranka ihned přiběhnout a účinně zasáhnout.

Podle Strause je vlastní útok nožem, tedy bodání do oběti, velmi rychlý děj, trvající řádově několik sekund, a tudíž i účinná ochrana je velmi obtížná, až nemožná.

Těžko to ale vysvětlit příbuzným oné dvaačtyřicetileté ženy, co vyrazila loni v úterý 10. dubna jako obvykle do práce do obchodu s obleky Otto Berg v letňanském obchodním centru, kde dělala prodavačku. To ještě netušila, že to bude poslední den jejího života.

K dopadení pachatele přispěli strážníci, kteří muže objevili nahého a zmateného v Karlíně, a především záchranáři, kteří podezřelého poznali a upozornili policii. „Vzhledem k tomu, že byl muž zjevně psychicky narušen, strážníci přivolali na místo kolegy ze záchranné služby,“ sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Za 23 let by se mohl ocitnou opět na svobodě.

Co říkají psychiatři

Podle psychiatrů před agresivními schizofreniky neexistuje žádná ochrana. „Podobným útokům nemůžeme předejít, protože duševně choří byli, jsou a budou. Kdokoli z nich může při záchvatu agresivně zaútočit zejména proti členům domácnosti, blízkým osobám, ale také proti naprosto neznámým lidem. Společnost opravdu není chráněná,“ sdělil ppmagazínu.com docent psychiatrie Karel Hynek s odkazem na případ ve Žďáru nad Sázavou, kde také vraždila schizofrenička, jež ubodala studenta.

Podle odborníků tvoří ve společnosti schizofrenici jedno procento populace .A u kolika z nich hrozí, že by mohlo dojít k agresivnímu záchvatu, kdy mohou i vraždit? „To je pouze zlomek z nich, ale my psychiatři to ještě nedovedeme předvídat. Například pokud si dají marihuanu, tak ta velmi urychlí psychotické příznaky. Člověk, který o sobě neví, že má schizofrenii, se o tom může přesvědčit právě tím, že ji začne kouřit a pak se to projeví. Takové pacienty jsem měl opakovaně. Po marihuaně se schizofrenie rozjede. Ti lidé nemají stabilní program, jsou na okraji společnosti, nemají práci, zázemí, mají spousty existenčních problémů. Mají poruchy osobnosti, snadno se tak dostávají k užívání drog,“ dodal Hynek.

Stát by se měl tudíž zamýšlet nad tím, jak zajistit, aby paranoidní schizofrenici chodili na kontroly a jak je co nejrychleji zajistit, pokud se k lékaři nedostaví. „Ve hře mohou být například i náramky s GPS lokátorem, jde-li o extrémně nebezpečné jedince,” zamýšlí se lékařka A. Č.

Pak by se nemusely objevovat ve sdělovacích prostředcích zprávy jako ta z loňska, že schizofrenik Jan Heidinger, který si nyní říká Reitinger (před sedmi lety zavraždil svou matku a otčíma) tři roky strávil v léčebně, pak byl ale propuštěn. Na nařízenou ambulantní léčbu však přestal docházet. Je velmi nebezpečný, poněvadž nebere léky. Anebo zprávy, že rodina osmadvacetileté knihovnice Hanky, kterou v roce 2015 v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku napadl a ubodal psychicky nemocný schizofrenik Vladislav A., stáhla civilní žalobu proti útočníkovi. Nepožaduje už ani odškodnění po Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, kde byl vrah hospitalizován a odkud ho lékaři pár měsíců před útokem propustili. Vzdala to…

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
2
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru