Nyní čtete
Jako z četníků: Boj krajského policejního šéfa se silně věřící stařenkou odkryl komediální poměry u policie

Jako z četníků: Boj krajského policejního šéfa se silně věřící stařenkou odkryl komediální poměry u policie

Máte rádi filmy o četnících s Luisem de Funèsem? Jestliže ano, vězte, že odehrávají-li se ve Francii toliko na filmovém plátně, v Česku jde o realitu. A ty nejlepší četníky ze Saint Tropez najdete ve Zlíně, kde se svého času točily neméně slavné kasovní trháky. Třeba Cesta do pravěku – také snímek, jenž názvem vystihuje dnešní poměry u zlínské policie.

Jen si to na plátně představme: bigotní dvaasedmdesátiletá babička „sviští“ obcí na kole pomodlit se do kostela. Zvony zvoní a při odbočování se lekne protijedoucího auta, seskočí z kola, ale špatně došlápne a zlomí si vratký kotník. Během hospitalizace ji v nemocnici navštíví ramenatý policista. A ještě polomrtvé jí uloží blokovou pokutu, protože se plně nevěnovala řízení bicyklu.

V tu samou chvíli, co celá zmatená věnuje z nemocničního lůžka policistovi s přezdívkou Býčí šíje (kulturistovi s postavou vysoustruženou zlínskou policejní posilovnou) „celý“ svůj důchod, dorazí v Praze na odbor vnitřní kontroly policejního prezidia frustrovaný muž a postoupí k vyřízení podnět k zahájení kázeňského řízení. Jde o bývalého policistu J. V., babiččina krajana.

Co tyto dva na první pohled odlišné případy spojuje? Jak se vzápětí divák dozví, tak jméno šéfa Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka.

Scéna III.: Policejní prezidium

„Plukovníka, který svými netrestanými excesy poškozuje pověst bezpečnostního sboru,“ zlobí se na filmovém plátně vyšetřovatelka odboru vnitřní kontroly, když pije kávu se svojí růžovolící kolegyní. Obě dámy J. V. předtím bedlivě poslouchají.

Expolicista jim popisuje svůj zážitek. V rázu se vracíme v čase do minulosti: před třemi lety Tkadleček vystupuje na setkání s policisty v zasedačce územního odboru policie ve Zlíně. Padesátce příslušníků vysvětluje, že za jeho velení bude platit jediný zákon – jeho slovo. Tkadlečkovo slovo.

Vezme do ruky ze stolu plastovou láhev minerální vody Rajec. A zdůrazní: ‚,Když já řeknu, že toto, co držím v ruce, je kofola, tak to bude kofola!“

Vezme do ruky ze stolu plastovou láhev minerální vody Rajec. A zdůrazní: ‚,Když já řeknu, že toto, co držím v ruce, je kofola, tak to bude kofola!“ A obrátí se na svého náměstka: „Co držím?“ – „Kofolu, pane řediteli,“ odvětí zpocený náměstek. Plná zasedací místnost policistů zůstane zaražená.

Věřte nevěřte

Vrátíme-li se z plátna do reality, zdá se vám taková historka neuvěřitelná, či jde o reklamu na oblíbený nápoj? Ani jedno, ani druhé. Je skutečná.

„To vážně ani ministru vnitra, ani policejnímu prezidentovi nedošlo, že se Tkadleček pasuje do role neomezeného vládce, že zákony jsou pro něj cárem papíru?“ podivil se v reakci publicista Luděk Naivert. Jediným správným postupem by podle něj bylo, kdyby tehdejší policejní prezident a dnešní velvyslanec Tomáš Tuhý poté, co obdržel podnět o chování krajského ředitele, nechal věc prošetřit, a pokud by se ukázala jako pravdivá, měl Tkadlečka odvolat.

Jenže to by nesměl mít Tkadleček, jenž se stal krajským ředitelem 1. října 2014, chalupu vedle Tuhého, upozorňuje po čase vyšetřovatelka vnitřní kontroly. A zajímavá jsou i další propojení uvnitř zlínské policie: kancléř Tkadlečka má za choť žalobkyni na zastupitelství ve Zlíně a tak dále.

Ale vraťme se k babičce se zlámaným kotníkem. Ombudsmanka Anna Šabatová považuje dodnes postup policie za nezákonný. Během šetření konstatovala jak pochybení policisty, tak Tkadlečka: policii totiž přivolal na místo nehody mladík, který však samotný pád neviděl – pouze viděl ležet stařenku na zemi.

Existují tak pochybnosti, byl-li pád z kola způsoben nevěnováním se řízení. Nebylo to nijak prokázáno. Problematická je tudíž podle Šabatové návštěva policisty v nemocnici. „Tkadleček ale poukázal na povinnost řidiče sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích a trval na důvodech pro uložení pokuty,“ uvedla ombudsmanka.

Také čtěte

Výbava jako z dob Rakouska-Uherska

Tkadleček je u policie 28 let. Posledních 17 let působil na nižších pozicích na Bruntálsku. Jako krajský šéf si polepšil: jen za rok 2016 dostal vyplaceno na odměnách 325 tisíc korun; v dalších letech méně. Asi proto, že poměry u tamního sboru jsou nadále bizarní:

Redakce ppmagazínu.com měla například možnost hovořit s policisty, kteří likvidovali vybuchlé sklady ve Vrběticích na Zlínsku. „Muniční sklad nebyl zanesen do krizového plánu kraje. Zasahující hasiči tak neměli tušení, k jakému typu požáru vyjíždějí, což je vystavilo riziku,“ uvádí první svědek.

Nejtristnější prý bylo vybavení policistů. „Šlo o zastaralé balistické vesty třídy ochrany TON III (proti noži),“ konstatuje druhý svědek a popisuje perličku: „Zlínská hlídka používala ještě vojenskou plechovou helmu v khaki barvě.“ (Viz foto svědka).

⇣ FOTO: ppmagazín.com

Nejtristnější prý bylo vybavení policistů.

„Bez armády by policie opatření takového rozsahu personálně nezvládla. A chaos v prvních dnech naznačil, že na krajském ředitelství ve Zlíně nejsou všichni lidé na svých místech správně,“ zmínil. I z tohoto důvodu se již delší dobu spekuluje o změnách, k nimž by na ředitelství mělo dojít.

„O žádných nevím,“ reagoval Tkadleček. „Jsem rád, že se nám služebně daří a dosahujeme velmi slušných výsledků v celorepublikovém měřítku,“ uzavřel. Jeho odchodu by byla vážně škoda, protože jiný lepší sci-fi film ve Zlíně už dlouhá léta bohužel nevznikl.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
2
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
2 komentáře
  • Velmi zajímavé články. Hlavně ty o policejní žumpě ve Zlíně. Bohužel musím konstatovat ze korupce a nestandardní postupy a chování je ve Zlínské policii běžné. Rovněž tak jejich kamarádské vztahy a krytin jejich často nezákonným postupu ze strany GIPS Zlin.

  • Těžko se píše k něčemu komentář, nemá-li autor k dispozici reálné podklady v plné šíři. Je ale jasné, že je u nás nějaký systém odvolání až k ústavnímu soudu ( ale ani ten není neomylný, stačí pohled na církevní restituce a kde je objektivnost. Na tu se už nejde zeptat Josefa II) Paní Šabatová už také vydala pár málo smyslných rozhodnutí, či jak se její závěry nazývají. Pravdou je, že ve vojensky organizovaných sborech ( a do toho má policie ČR daleko) platí nedílná velitelská pravomoc, opřaná o zákon. Ani prezident si nemůže dělat co chce. V těchto věcech je ještě moc dohadů, nejasností, rozdílných názorů. Věřím, že nový policejní prezident udělá výraznější krok k pořádku, včetně stejnokrojové kázně, ostříhání, oholení, atd. Pamatuji si staré služebníky nezatížené politikou, že se říkalo: ” Kázeň začíná od čistých bor a čistého límečku u košile. Závěr, ať si udělá každý sám. A k dopravě ( šlo o DN ? ) Pan Ťok zpřísňuje pokuty a hlavní účel MD mu jaksi uniká. Ten nepořádek není jen na D1. A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Vše je v lidech a jejich výběru na odpovědné posty. To tu chybí také!!!

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru