Nyní čtete
Jako z Orwella: Poslanci umožnili policii šmírování lidí a firem bez souhlasu soudu

Jako z Orwella: Poslanci umožnili policii šmírování lidí a firem bez souhlasu soudu

  • Mimo zájem širší veřejnosti začal od ledna letošního roku platit nenápadný paragraf 7B trestního řádu, který významně posiluje pravomoci policie. To vše bez souhlasu soudu či státního zástupce.

Minulý rok prošel zákonodárným sborem paragraf, který může mít fatální dopad na zákonem umožněné průlomy do lidských svobod; jako první o tom informoval Ekonomický deník.

Od letošního února vstoupila v platnost novela trestního řádu, respektive paragraf, jenž umožňuje policii bez souhlasu soudce bezprecedentní zásah do počítačových sítí a datových nosičů. Policie tak může nařídit komukoliv, kdo má ve svém počítačovém systému nebo na nosiči informací nějaká data, aby je po stanovenou dobu v nezměněné podobě uchoval. Nebo aby k nim dokonce znemožnil přístup jiným osobám.

Tato úprava se nemusí dotknout například jen provozovatelů webových stránek, databází, sociálních sítí, ale i mailů. A může se dotknout i různých komunikátorů, které běžně používáme – Messengeru, WhatsAppu, Viberu, Telegramu a dalších.

Čeští zákonodárci tak vloni v tichosti, a podle všeho v nevědomí, zasáhli podivným přílepkem do svobod internetu.

Takovýto úkon může až na tři měsíce paralyzovat podnikání, a to třeba v případě e-shopů

Problém spočívá v tom, že takto mohou být zmrazena a vyžadována data i několik let stará. Na rozdíl od odposlechů, u kterých je shromažďována komunikace od data povolení soudem. Další pak spočívá v tom, že takovýto úkon může až na tři měsíce paralyzovat podnikání, a to třeba v případě e-shopů. Což by mohlo mít i likvidační charakter.

Také čtěte

Advokát Petr Toman označil popisovaný paragraf za „podstrčený“. „Podstrčenými paragrafy rozumím takové, které kýmsi anonymním navrženy a v množství pozměňovacích návrhů šikovně skryty, projdou nepovšimnuty legislativním procesem. Teprve když jsou poprvé použity, vybuchnou s razancí pumy a všichni začínají zjišťovat, kde se tam vůbec vzaly a o čem jsou. Jedním z nich je nový paragraf 7b trestního řádu,“ míní Toman.

Právní experti jsou zákonodárnou aktivitou znepokojeni, skládají argument za argumentem proč. Důvodem, proč Toman ustanovení paragrafu 7b označil za podstrčené, je, že „jeho přijetím došlo k zásadnímu průlomu do našich práv, aniž byla vedena odborná diskuse nad potřebností, nad pravidly, podle nichž má být postupováno, aniž byla pojmenována a odstraněna rizika zneužití a aniž byly prodiskutovány vzájemné vazby na další, podobná ustanovení, která již trestní řád obsahuje“.

Současná právní úprava platná od letošního února, tak nemá daleko k vizím spisovatele George Orwella.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
1
3) Průměr
1
4) Nic moc
1
5) Katastrofa
1
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru