Nyní čtete
Jako žahavé medúzy: policisté se drsně ostřelují na Facebooku. Z pokynu žalobce zasáhne GIBS

Reklama

Jako žahavé medúzy: policisté se drsně ostřelují na Facebooku. Z pokynu žalobce zasáhne GIBS

Nikoli politici, nikoli novináři, což jsou profese, kde se podle odborníků vyskytuje řada „zvláštních“ extrovertních osobností, ale mnohem drsněji se mezi sebou ostřelují muži a ženy zákona. Míněno na sociálních sítí. Kvůli ostrým a nevybíravým výhrůžkám, vulgaritám, posměškům a pejorativním atakům bude nyní zasahovat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Redakci i čtenářům policejní rubriky ppmagazínu.com je známá Petra Lhotáková z Odborové aliance IZS (integrovaného záchranného systému). Na Facebooku je také aktivní. Kritiku schytává za to, že obvykle pro ostré slovo nejde daleko. Teď ale ne ji, ale její kolegy čeká vyšetřování ze strany policejní inspekce. Kvůli urážkám této někdejší vyšetřovatelky.

Drsná komunikace

Přezkumné řízení ze strany Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem nyní uložilo Generální inspekci bezpečnostních sborů dohledat všechny policisty, kteří kampaň vedli, a udělit jim kázeňské tresty. | KOLÁŽ: ppmagazin.com

„Od října 2016, kdy jsme s kolegy založili Odborovou alianci IZS, nastal doslova boj mezi odborovými organizacemi v bezpečnostních sborech. Konkurenční organizace ihned započaly na sociálních sítích dehonestační kampaň proti našim osobám, a to zřejmě ve snaze zamezit odlivu svých členů k nám,“ popisuje Lhotáková.

Doplňuje, že na Facebooku proti ní a jejím kolegům vedli opakovaně ostrou kampaň administrátoři stránek Unie bezpečnostních složek poručík Zdeněk Drexler a podplukovník Aleš Lehký.

Ukázka z běžných konverzací policistů

Přezkumné řízení ze strany státního zastupitelství nyní uložilo Generální inspekci bezpečnostních sborů dohledat všechny policisty, kteří kampaň vedli, a udělit jim kázeňské tresty.

Podle mě ta pizda ví, že se policisti na magistrátu neřeší, ale zkouší to. Pokud by jí odpověděli, že p. Drexlera za něco řešili, znamenalo by to, že on při spáchání nějakého přestupku zapřel svou příslušnost k policii.

Hlídací pes?? Spíš hárající čuba. Nemá tazatel/ka papíry na hlavu?

Nová doba neboli dej volovi funkci – tak bych nazvala další akci státního zaměstnance Mr. Bajury, který chce dalších 30 000 Kč za urážky na FB. Tedy? Skočte mi na carevnu a už mě neotravujte!

Tady se alespoň potvrzuje její psychologický posudek, kvůli kterému ji ředitel – budoucí generál – vystřelil ze služebního poměru.

Věc prošetřovalo vedení policie, ovšem pro Lhotákovou neuspokojivě. Přezkumné řízení ze strany Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem nyní uložilo Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dohledat všechny policisty, kteří kampaň vedli, a udělit jim kázeňské tresty. „Důkazy mají dostatečné a je až zrůdné, co vše si administrátoři – ve jménu zákona – na sociální veřejné síti k likvidaci konkurence dovolí,“ dodává Lhotáková.

Státní zastupitelství tak dalo Lhotákové za pravdu a policista Drexler, jenž proti ní vystupoval, tak de facto vystavil mnoho příslušníků kázeňskému trestání ze strany vedení policie, jelikož se zapojili do diskuzí pod jeho příspěvky a často se přestali kontrolovat.

Také čtěte

Rozhodnutí státního zastupitelství (17. dubna 2019)

Se vstupem do veřejného komunikačního prostoru, resp. kyberprostoru, je nutné počítat s jistou mírou reakcí, které nebudou vždy v souladu s přesvědčením všech zúčastněných subjektů, když jde o prostor, který tím, že zajišťuje jistou míru anonymity, poskytuje možnosti vzniku různých falešných profilů apod., zvyšuje pravděpodobnost určitého narušení osobnostních práv a soukromí, kdy s vědomím těchto rizik by měl každý do tohoto prostoru vstupovat.

Naproti tomu je třeba hodnotit vystoupení některých osob v rámci diskuzí týkajících se přímo Vaší osoby (paní Lhotákové, pozn. red), a to jak z pozice zákona č. 361/2003 Sb. ve znění novel, o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, tak samozřejmě i ve světle Vámi zdůrazněného Etického kodexu Policie ČR. Na tomto místě jsem došla k závěru, že odpovědnost dotyčných osob by měla být vyvozena, a proto bude orgánu GIBS uloženo, aby u osob, které procházejí evidencí aktivních členů policejního sboru, byly tyto poznatky poskytnuty k dalšímu řešení jejich nadřízeným. Vystoupení osob, které se zde vyjadřovaly v některých příspěvcích urážlivě až hanlivě, zajisté nebudí důvěru veřejnosti v policejní sbor. Toto jednání je pak v rozporu s ustanovením § 45 odst. 1 písm.i) z.č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, které ukládá, aby se příslušník choval a jednal i v době mimo službu tak, aby svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru, a dále také naráží na pravidla a normy policejní práce vtělené do etického kodexu Policie ČR. Zmíněné jednání je pak v rozporu se základní hodnotou sboru, tj. profesionalitou, kdy dochází k porušení zásady slušného a korektního jednání, neboť v etickém kodexu je mimo jiné uloženo, aby policista nesl odpovědnost za svoji morální úroveň, choval se bezúhonně ve službě i mimo ni tak, aby důstojně reprezentoval Policii ČR svým jednáním, vystupováním i zevnějškem.

Mezi shora uvedené pak patří i vyjadřování se policisty v rámci různých diskuzí internetové povahy tím spíše, když v těchto případech bylo zřejmé, že buď o policistu jde, nebo je zde vysoká pravděpodobnost, že se o policistu může jednat.

Tyto údaje tedy budou ověřeny a v případě ztotožnění jmen vystupujících v těchto diskuzích s konkrétní osobou policisty ve službě budou tyto poznatky poskytnuty jejich nadřízeným složkám k vyvození konkrétní odpovědnosti.

(Redakčně zkráceno.)

Nutno však dodat, že v komunikaci na Facebooku není žádné neviňátko ani sama Lhotáková. Nejen pod jejími posty, ale i v nich lze občas narazit na výrazy, které by překvapily i otrlého češtináře. Na druhou stranu Lhotáková je dnes civilní osoba, kdežto její oponenti policisté, kteří musí respektovat výše zmíněná pravidla.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
1
4 komentáře
  • Mohu potvrdit, co naznačuje Jirka K. že proti kritikům nešvarů u policie v jejich diskusi se používají nevybíravé výrazy a porušují pravidla diskuse i ze strany administrátorů, kteří kritiky zesměšňují, prohlašují za blázny, ale i lustrují podle I. P. adres a perzekuují cestou nadřízených, přestože podle pravidel má být chráněna anonymita diskutujícíh a jsou tím tedy porušeny i platné zákony. Naposled se to tam stalo třeba před měsícem, když někdo naznačoval, že by se měly zastropovat renty a nepočítat je z odměn, což výše postavené značně pobouřilo a řešili to s dotyčným.

  • Asi jsem už protivný svými zásahy do diskuze, ale je jasné, že je bezpodmínečně nutné urychleně přijmout novelu zákona o Policii ČR, napravit nesmysly , tuším Ivana Langra, o některých jsem již psal a nastolit to, o čem je vojensky organizovaný sbor, kázeň a přesné plnění úkolů. Policisté nejsou od toho, aby diskutovali o pokynech a rozkazech, ale aby je plnili. Pokud se tohoto nedosáhne, jsou všechny snahy zbytečné. Nový policejní prezident, podporovaný vládou, k tomu má velkou příležitost a schopnosti. Do novely zákona o P-ČR ale prosím poslance, aby nepoužívali svoje nesmysly, neopravovali odborné návrhy a lidovou tvořivost nechali stranou.

  • To bych chtěl vidět, jak se policisté právě teď titulují na jejich vnitřní síti na intranetu, kde také mají web forum, to co je uvedeno v článku bude zřejmě jen slabý odvar. Musí tam být velký chaos v tom systému služebního zákona, který se neosvědčil, což bylo od počátku zřejmé a což potvrdil i ˇUstavní soud, neomezené výsluhy pro vyvolené, odnětí hodností většině, instalace známých do vyšších funkcí, nejrůznější utajovaná (ale profláklá) turbostudia na jejich akademii. No prostě hrůza hrůz.

  • PANÍ Lhotáková zřejmě se řídí heslem ” na hrubý pytel, hrubá záplata”. ALE DO JEJÍHO SPORU SE NECHCI VMĚŠOVAT SVÝM NÁZOREM, to by mělo být věcí někoho jiného. Pokud jde o hrubé vystupování policistů, je dobře, že to bude řešit GIPS, ačkoliv ani ten není bez viny na současném stavu věci. Více není co dodat, je málo podkladů.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru