KOLÁŽ: Scott Gelber (prvně publikováno v The New York Times)

Je ivermektin účinný? Seznamte se s výsledky prestižní vědecké studie i s názory odborníků, kteří jím léčí

Studii sponzorovali významní světoví výrobci nebo potenciální výrobci vakcín proti covidu-19

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Lukáš Neumann, jenž působí na oxfordské univerzitě, upozornil, že vyšla doposud největší studie léku ivermektin na čtyři sta pacientech. Na rozdíl od předchozích studií tato je podstatně větší, randomizovaná a kontrolovaná placebem.

Při prvních příznacích covidu podstoupilo doma 200 pacientů pětidenní léčbu ivermektinem a 200 pacientů pobíralo po dobu pěti dní placebo – samozřejmě ani lékaři, ani pacienti nevěděli, jestli nemocní berou lék, anebo placebo.

„Ve výsledku nebyl mezi pacienty s ivermektinem a placebem žádný měřitelný rozdíl – 164 pacientů s ivermektinem versus 156 pacientů s placebem se do tří týdnů plně uzdravilo, 16 (IVM) versus 13 (placebo) muselo znovu vyhledat lékaře a 4 (IVM) versus 6 (placebo) skončili v nemocnici; toto jsou vše rozdíly na úrovni statistického šumu,“ upozorňuje Neumann.

Zkreslení

Možná podle něj také vzniknou otázky, jak je možné, že tolik lidí i některých lékařů tvrdí, že z jejich zkušenosti ivermektin pomáhá, a teď najednou tato studie žádný efekt nenašla. Za to může podle Neumanna bohužel velmi časté zkreslení, které už nejen u covidu potkalo nejeden slibný preparát.

„Představme si, že lidem diagnostikovaným s covidem dám jako léčbu talisman pro štěstí. Dám talisman 100 pacientům a jako lékař budu pozorovat, že 99 lidí se nakonec uzdravilo. Nabízí se závěr, že talisman pomáhá k léčbě covidu, protože 99 pacientů ze sta se uzdravilo, ale tak to není – covid má smrtnost jedno procento, takže 99 ze 100 lidí se prostě běžně uzdraví. A když to zkouším třeba na 30 pacientech, tak se klidně uzdraví úplně všichni, protože 0,3 pacienta odpovídající 1 procentu smrtnosti samozřejmě v tom mém vzorku ani nemusím mít,“ dodává Neumann.

Primář: Nic to nedokazuje

Studii ve čtvrtek publikoval prestižní americký lékařský časopis JAMA. Jde o práci kolumbijských vědců z města Cali o účinku léku ivermektin při léčbě pacientů s covidem. Byla provedena podle mezinárodních standardů – účastníci byli vybráni náhodně z pacientů s pozitivním testem na covid. Resumé autorů studie pak zní: Závěry nepodporují použití ivermektinu k léčbě mírného průběhu nemoci covid-19. Připomněli však, že použitý vzorek zkoumaných pacientů byl malý a pro pochopení účinnosti léku při těžších průbězích bude zapotřebí provést další větší studie.

Deníku Právo se v pátek ozval brněnský primář Michal Rezek, který má v Česku největší zkušenosti s léčbou covidu ivermektinem. „Studie nedokazuje nic o účinnosti léku, protože to byla zjednodušeně léčba mladých neobézních zdravých lidí, kterým v době zahájení léčby prakticky nic moc nebylo,“ konstatoval.

A dodal: „Chápu, že když si závěry této studie přečte laik, tak ji může interpretovat přesně v duchu toho, jak je napsaná. Lidé z vědeckého či medicínského prostředí by ale měli být schopni ji interpretovat správně. Tedy by měli být schopni identifikovat, že v tom závěru právě chybí ten důležitý fakt, že na takové skupině pacientů je prakticky nemožné prokázat nějaký pozitivní účinek. A potom už lze jen spekulovat, zda si jen tu studii nepřečetli podrobně anebo se jim hodí ten závěr takto napsaný a chtějí tak podpořit nějaké své negativní stanovisko. Stejně tak je zajímavé, že je studie s tak zavádějícím závěrem zveřejněna v takovém časopise.“

Studii sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19

Současně vyšlo najevo, že studii kolumbijských vědců z města Cali, která měla vědecky popsat vliv ivermektinu na léčení mírného průběhu nemoci, sponzorovali významní světoví výrobci nebo potenciální výrobci vakcín proti covidu Janssen (Johnson and Johnson), Sanofi/PasteurGlaxoSmithKline. Vyplývá to z textu povinného přiznání možného střetu zájmů autorů studie, které je součástí závěrečné zprávy.

Mimo jiné vedoucí projektu dr. Eduardo López-Medina přiznal osobní sponzorské dotace od firem Sanofi/Pasteur, GlaxoSmithKline a Janssen a přímé poplatky od firmy Sanofi/Pasteur. Tytéž společnosti poskytly osobní dotaci a přímé poplatky dr. Pio Lópezovi a tak dále.

„Po zahájení léčby mělo měřitelný symptom – febrilie, jen necelých 10 procent pacientů a zhoršení potíží nastalo jen u 2 procent pacientů, zemřel pouze 1 pacient na placebu. U takové minimálně rizikové populace se jen velmi těžko dá hodnotit efektivita jakéhokoliv léku,“ uvedl ještě Rezek.

„Obecně stanovit jako primární cíl léčebné studie ústup subjektivních symptomů stanovených při telefonických vizitách je hodně diskutabilní endpoint. V léčebné skupině ivermektinem bylo po 11 dnech od randomizace 92 procent bez symptomů či limitace v denních aktivitách a nikdo nezemřel po celou dobu …. Tak nevím, zda lze vůbec dosáhnout nějakého lepšího výsledku?“ položil řečnickou otázku Rezek.„Takže za mě lze studii použít jako dobrý argument pro uvolnění do ambulantní péče,“ uzavřel.

Rozpor mezi ministrem a premiérem

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli varoval před podáváním experimentálního léku ivermektin, který je podle něj spojen s možným poškozením některých orgánů. Tentýž večer však distribuci léku praktickým lékařům povolil premiér Andrej Babiš (ANO). „Nekontrolovatelné podávání léku, který může mít závažné nežádoucí účinky, je nerozumný hazard,“ řekl k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ivermektin je experimentální přípravek proti parazitům, který se používá převážně u zvířat. V Česku není registrovaný. Část lékařských kruhů uvádí, že lék pomáhá u vážného průběhu nemoci covid-19. V brněnské nemocnici u sv. Anny ho od listopadu podali přibližně 30 pacientům, přičemž dnes se vyjádřila i FN Motol.

„Pacienti FN Motol dostávají veškerou možnou lékařskou péči a všechny schválené humánní léky jsou v nemocnici dostupné. Žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou,“ sdělila.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Je ivermektin účinný? Seznamte se s výsledky prestižní vědecké studie i s názory odborníků, kteří jím léčí
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
47
47
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.