ILUSTRACE: PressPort Magazín (inspirace: The New Yorker, 1996)

Je Matěj Stropnický mírový štváč?

Nemyslím si, že věc je tak jednoduchá, že si výzva zaslouží jednověté odsouzení

Odkládám to už několik dnů, ale teď už to odkládat nechci: domnívám se, že je třeba decentně se zde zastat Matěje Stropnického, který si jako jeden z hlavních autorů výzvy Mír a spravedlnost vysloužil poněkud pejorativní označení mírový štváč.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Matěj Stropnický dostal za svou iniciativu lidově řečeno nakládačku – a já si myslím, že to není tak docela správné.

Výzvu jsem nepodepsala a rozhodně to neplánuji. Seznámila jsem se se všemi protiargumenty, které často ani žádnými argumenty nejsou a vystačí si s prostou rovnicí: vyhovět výzvě znamená předhodit Ukrajinu Rusku. Naprosto kritikům výzvy rozumím a jejich námitkám mohu dát do značné míry za pravdu. Nicméně nemyslím si, že věc je tak jednoduchá, že si výzva zaslouží jednověté odsouzení, a také si nemyslím, že její autoři chtějí v konečném důsledku vyhovět požadavkům agresora.

Předně, vůbec nepochybuji o autenticitě postojů pana Stropnického. Je prostě takový, toto je jeho způsob uvažování. Na své názory má právo, je dobře, že svou výzvu zformuloval, začal shánět podpisy a tímto způsobem vstoupil do veřejné diskuse. Je to dobře!

Válka se blíží k prvnímu roku svého trvání, zprávy z fronty jsou špatné a ještě horší, a pokud existují nějaké vyhlídky, tak na další tisíce lidí, kteří tam budou muset jít, na další utrpení a další nekončící množství zbraní.

V tuto chvíli pokládám za naši povinnost snažit se myslet mimo zavedené schéma. My prostě musíme přemýšlet o tom, jak z toho ven, a musíme alespoň v hlavě připustit i jiné způsoby řešení než další a další zbraně. I kdybychom potom věc uzavřeli tak, že jiné řešení v tuto chvíli není realizovatelné – možná to tak je, ale to nevíme, když jsme ho vůbec nepřipustili a jedeme pořád ve stejné myšlenkové lince jako v den prvního šoku.

Právníci to znají ze spisů, lékaři to znají z ordinací a platí to i v geopolitice: nikdy není řešení úplně jednoznačné, vždy je dobře podívat se na problém z jiné strany, poodstoupit, položit si provokativní otázky, potrápit mozek tím, o čem se mu strašně nechce přemýšlet. A myslím, že Matěji Stropnickému patří díky za to, že nás k tomu nutí.

Mimochodem, skoro v každé diskusi nám ta lepší část společnosti argumentuje vyspělými západními demokraciemi. Tyto vyspělé západní demokracie jsou schopny, pokud vím, diskusi o politice vůči válečnému konfliktu vést. Ano, nás ve střední a východní Evropě to pobuřuje, vnímáme to jako první krok ke zradě, já vím.

Ale to nic nemění na tom, že je někdy dobré z té zavřené krabice s jedním úzkým průzorem vykouknout. Ta krabice se podobá tanku.

Je Matěj Stropnický mírový štváč?
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.