Jedenáct mrtvých. I děti. Tragický požár v Bohumíně. Pět lidí vyskočilo z 11. patra

Policie zatkla pravděpodobného žháře. Těžce zraněn i hasič

POLICIE
Analytická rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Hasiči zasahují u požáru panelového domu v Bohumíně. Na místě je několik jednotek hasičů. Zemřelo 11 lidí včetně tří dětí. Několik lidí vyskočilo z oken a zabilo se, jak dokládají drastické záběry amatérského videa na YouTube. Za tragédií zřejmě stojí žhář.

„Při požáru bytu v 11. podlaží zahynulo šest osob, tři děti a tři dospělí. Z bytu, který je nad ním, se pokoušelo pět osob zachránit skokem dolů. Všichni utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ řekl deníku Právo a dalším médiím šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

Amatérská videa na YouTube, která zveřejňují pravděpodobně tamní obyvatelé, lidé komentují slovy: „Tohle je strašný. Mějte trochu úcty vůči obětem a jejich rodinám a smažte to prosím. Myslím, že i bez videa každý z nás ví, jak to asi vypadá, když lidi skáčou z oken.“

„Probíhá intenzivní šetření okolností a příčin této tragické události,“ dodala mluvčí policie Karolína Bělunková. Ministr vnitra Jan Hamáček sdělil, že těžce zraněn byl i zasahující hasič.

Hořelo ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici. „Na místě zasahuje osm posádek záchranné služby. V tuto chvíli na místě stále pracujeme,“ řekl krátce před 19:30 mluvčí záchranné služby Ladislav Lang.

„Hrůza. Slyšela jsem volání o pomoc až na dětském hřišti u Lidlu,“ napsala jedna z uživatelek sociálních sítí komentář k záběrům zveřejněných na Facebooku.

Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Bruzl řekl, že podle prvotních informací údajně nelze vyloučit, že oheň někdo založil. Jsou to ale nepotvrzené informace. Je to strašná tragédie, nic takového tady nikdy nebylo,“ uvedl pro ČTK Bruzl.

Policisté na místě zadrželi pravděpodobného žháře

Karin Šípková, která bydlí v domě, kde hořelo, novinářům řekla, že policisté na místě zadrželi muže a odvedli ho v poutech. Muž údajně tvrdil, že požár založil. Vyjádření policie zjišťuje.

Podle informací Práva z místa byly v rodině, kde začalo hořet, neshody. Následně měl někdo z obyvatel bytu rozlít benzín a zapálit byt.

Policie zadržela v souvislosti s požárem jednoho člověka, uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle agentury Aktu.cz je podezřelý muž ročník 1965.

K tragédii se vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelné neštěstí v Bohumíně. Je mi to strašně líto. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Právě jsem mluvil s Janem Hamáčkem, dovolte mi poděkovat všem zasahujícím týmům za jejich obětavost a okamžité nasazení,“ napsal na Twitteru.

Pokoje jsou zcela vyhořelé

Též podle ministra vnitra Hamáčka policie pracuje s verzí, že požár někdo úmyslně založil. Řekl to České televizi. K zadrženému uvedl, že na sebe upozornil. „Až proběhne výslech, budeme vědět více. To, jak hovořil, vzbudilo v policistech podezření,“ dodal. Pravděpodobně šlo podle něj o dlouhodobé sousedské spory. 

Ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček uvedl, že jde o zcela výjimečnou tragédii, a to nejen v regionu, ale v celém Česku.

„Samozřejmě příčina bude předmětem šetření. V tuto chvíli nechci spekulovat nad jakýmkoliv důvodem. Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je prostě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo šest osob,“ doplnil Vlček. Podle něj je u bytových požárů obvykle zasažen jeden pokoj, v tomto případě ale hořelo napříč všemi pokoji a jsou zcela vyhořelé.

Podle policejního ředitele byl vytvořen speciální tým, který bude případ vyšetřovat. Z Prahy přiletěli do Bohumína také další kriminalisté a technici. Obyvatelé domu budou mít minimálně do neděle náhradní ubytování.

Požár v Bohumíně je co do počtu obětí nejtragičtějším od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Jedenáct mrtvých. I děti. Tragický požár v Bohumíně. Pět lidí vyskočilo z 11. patra
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.