Mezi Anetiny nejvíce oceňované projekty patří krátký film Sixteen (2017). | FOTO: archiv PPM

Její prapratetě psal básně Puškin. Ve Státech slaví úspěchy, ale v Česku herečka a režisérka Aneta Kernová na velkou roli zatím čeká

Ten víkend jsem spala dohromady dvě hodiny, takže celkově jsem byla v plném výkonu něco přes 60 hodin – pátek až pondělní ráno.

V roce 2016 byla Aneta Kernová vybrána do hlavní role české emigrantky v inscenaci ADAPT! (2016), která se hrála v divadle Wilma Theater ve Philadelphii.

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Aneta se tedy odstěhovala do Ameriky, kde slavila úspěchy na divadelní scéně. Současně se její jméno začíná objevovat mezi světovými filmovými tvůrci. V Čechách však má zatím na role spíše smůlu.

V lednu se po celém světě konal první ročník speciální soutěže World Film Challenge, z České republiky se ho zúčastnily dva týmy včetně vašeho. Jak jste se do soutěže probojovala?

Do této soutěže bylo pozváno pouze pár filmařů z celého světa a já byla mezi nimi, tak jsem se rozhodla nabídku využít a natočit soutěžní film za dva dny. S týmem VEKK PRODUCTION jsem natočila snímek Forbidden Fruit.

Jaké bylo zadání?

To jsme obdrželi v pátek večer 10. ledna. Byly v něm všechny podmínky: dostali jsme povinný žánr filmu, repliku, rekvizitu, povolání a jméno herecké postavy a celkové téma. V pátek večer se psal scénář, v sobotu se natáčelo, v sobotu pozdě večer se začal film stříhat a postprodukce potom probíhala v neděli 12. ledna až do poslední chvíle, než se film musel odevzdat.

Asi jste toho moc nenaspala

Ten víkend jsem spala dohromady dvě hodiny, takže celkově jsem byla v plném výkonu něco přes 60 hodin – pátek až pondělní ráno. A upřímně musím říct, nebylo to vůbec zdravé a bylo to dost náročné.

Aneta Kernová. | FOTO: archiv PPM

Jak je film dlouhý a jaká je synopse?

Film má 7 minut a 7 sekund, dostali jsme žánr action/adventure, takže jsem se rozhodla udělat film jako počítačovou hru. Herectví je stylizované a pěkně se doplňuje s grafikou, která je taky dost silným fragmentem filmu. Film/hra se odehrává v blízké budoucnosti a řeší otázku ztráty emocí. Ty se dají zpátky získat pouze přes kouzelná jablka, kvůli kterým jsou hledaní hlavní hrdinové, kteří založili tajný podzemní bar, kde právě místo alkoholu podávají tato kouzelná jablka. A ta vám navodí euforické pocity.

Hlavní postavu Bára Jánová, která se podílela na celé tvorbě filmu. Spolu jsme Forbidden Fruit napsaly a na poslední chvíli zkoušely robotické pohyby, které byly velmi potřebné. Dále ve filmu odvedl geniální práci Lukáš Tran ( Duy Anh Tran, který je momentálně nominovaný na cenu Českého Lva, pozn. red. ). Nedílnou součástí jsou i herci, kteří ztvárnili návštěvníky baru. Mám radost, že do filmu jsme dostaly s Bárou naše kamarády z HAMU, především studenty pantomimy, kteří si poradily s robotickými pohyby bravurně.

Kde mohou diváci snímek vidět?

Film zatím vidělo pouze pár lidí, a to na soukromých promítáních. Přemýšlíme, že bychom udělali z filmu seriál, kde by v každém dílu hlavní hrdinové museli plnit úkoly a utíkat před nebezpečím skoro jako v počítačové hře.

A jakých výsledků zatím snímek dosáhl?

Mezi 15 nejlepších filmů ve světě se nedostal. Když jsem se to dozvěděla, tak jsem to obrečela, ale později jsem si uvědomila, že má tvorba je dost specifická, a tím pádem je dost složité se shodnout na jednoslovném verdiktu.

Coby herečka jste slavila úspěchy ve Spojených státech. Plánujete se tam vrátit, anebo máte režisérské ambice v Čechách?

Do Ameriky a konkrétně do Los Angeles se rozhodne hodlám vrátit, momentální žití v České republice beru jako příjemný odpočinek a čas si roztřídit, co opravdu chci. Režisérské ambice samozřejmě budu rozvíjet kdekoliv. Co se týká herectví, tak jsem v Česku zatím neměla moc štěstí, většinou skončím v předvýběru. A když se rozhoduje mezi mnou a další herečkou, tak většinou dostane roli ta druhá, která tady v Česku už má vybudované nějaké jméno, což sice chápu, ale zároveň mě mrzí, že v České republice nedostávají možnost neznáme tváře. To se právě jako režisérka snažím měnit.

Je pravda, že psal vaší praprababičce básně sám Puškin?

Nebyla to praprababička, ale byla to praprateta. Psal jí milostné dopisy a básně a jednu z nich dokonce pojmenoval A. P. Kernové. Jednou bych z této básně chtěla vytvořit audiovizuální dílo. Vždy když si ji přečtu, jsem dojatá.

Aneta Kernová se narodila v Olomouci. Vyrůstala současně jak na Slovensku, tak v Čechách. Aneta má vystudovanou konzervatoř v Ostravě, obor hudebně dramatické umění. Hned v prvním ročníku byla vybrána do sitcomu Helena (od r. 2012), aby ztvárnila roli opilé holky Šárky. Během studia Aneta hrála několik rolí v Národním Divadle Moravskoslezském. Mezi filmy, ve kterých účinkovala, se řadí 8 MM TERAPIE (2014), Tři pokoje (2015), Na hraně (2015) a letní komedie Andílek na nervy (2015). V roce 2016 byla Aneta Kernová vybrána do hlavní role české emigrantky v inscenaci ADAPT! (2016) která se hrála v uznávaném americkém divadle Wilma Theater ve Philadelphii. Aneta se tedy odstěhovala do Ameriky, kde slavila velké úspěchy na divadelní scéně.  Později začala natáčet filmy napříč Amerikou a především v Los Angeles. Mezi nejvíce oceňované projekty patří krátký film Sixteen (2017), kde Aneta ztvárnila hlavní roli těhotné šestnáctileté slečny, premiéra byla ve Warner Brothers. Další filmy, ve kterých se Aneta objevila, jsou Memory (2017) či My Bodyguard (2019) a zanedlouho ji můžete vidět po boku Tila Schweigera ve filmu Jan Žižka (2020). Aneta Kernová se zabývá zpěvem, tancem, malováním, fotografováním a filmovou režií.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
BOX UNIVERSÁLNÍ
Její prapratetě psal básně Puškin. Ve Státech slaví úspěchy, ale v Česku herečka a režisérka Aneta Kernová na velkou roli zatím čeká
Hodnocení čtenářů10 Hlasů
96
96
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.