SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Roman Prymula | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím podkladové fotografie Marie Švarbové)

Jsou tu vážnější problémy. Prymula našel zastání u Sokola i Viewegha

Vážně chceme, aby o dění v České republice rozhodovali námezdní paparazzi z bulvárních plátků? ptá se spisovatel

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
91
91

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nečelí kvůli své schůzce s šéfem poslanců jmenované strany Jaroslavem Faltýnkem pouze kritice, že káže vodu, a pije víno, některé osobnosti se jej zastávají. I spisovatel Michal Viewegh, jakkoli nepopírá, že by ministr neudělal chybu.

„K aktuálnímu celospoločensko/politicko/zdravotnickému pseudoskandálu (tvrdím já) u novogotické pseudobaziliky (tvrdí Wikipedie) sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, kde byli ministr zdravotnictví Roman Prymula a předseda poslanců za ANO Jaroslav Faltýnek fotografem Blesku přistiženi (kterak během nouzového stavu bez roušky na ústech pod rouškou noci vycházejí z restaurace, jež dle nařízení vlády a naléhavého doporučení právě profesora Prymuly měla být tak jako všechny ostatní podniky od minulého týdne zavřená), bych rád dodal: kázat Savo, ale pít Brunello di Montalcino je samozřejmě hrubá chyba – politicky neomluvitelná, leč (alespoň pro mne) lidsky pochopitelná,“ konstatuje spisovatel. A uzavírá:

„Kamenovat jak známo smí jen ti bez viny – my ostatní bychom házet kamenem neměli. Ale hlavně: vážně chceme, aby o dění v České republice rozhodovali námezdní paparazzi z bulvárních plátků?“

Někdejší šéf zelených Matěj Stropnický je o poznání stručnější. „…ale houby odstoupit, poslední, co teď potřebujeme, je měnit strategii a hledat nového nýmanda, který se to bude učit, a pak všem novými nesmysly ukazovat, že už to umí. Právě naopak: nechat ho tam až do úplného konce, ale za neuposlechnutí rozkazu ve válce degradovat na vojína. Frčky sundat v přímém přenosu.“

Schůzka místopředsedy strany a ministra za danou stranu a plukovníka Prymuly Stropnickému podezřelá nepřijde. „Pozdě v noci se odehrává, protože mají fofr, což samozřejmě neznamená, že něco nekuli – akorát ze schůzky samotné se to nedá usuzovat a už vůbec ne za tohle někoho odvolávat.“

„Neměli se nechat chytit,“ zaznělo poté od filosofa Jana Sokola v rozhovoru pro server e15.cz. Podle profesora jde o „prkotinu, která nestojí za řeč“, a ministr by měl ve své funkci setrvat.

Nemyslí si, že by šlo o „exces proti etice“. „Jsou tu mnohem vážnější problémy, které nás opravdu ohrožují. Koneckonců, tím, co udělali, ohrozili především sami sebe. Dobře, no, hezké to není, neměli by to dělat. Neměli se nechat chytit, když už pravidla porušili. Dělat z toho ale aféru mi přijde nepřiměřené,“ hodnotí Sokol.

„V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf,“ řekla zase PL bývalá chartistka a známá socioložka Jiřina Šiklová. Blesku prý nevěří a fotografie neviděla, protože bulvár nesleduje.

Média zmiňují i statisícovou dotaci

Naopak podle tuzemských médií se Prymula zesměšnil a selhal v úkolu přesvědčit veřejnost o nutnosti dodržovat opatření proti koronaviru. Situace, v níž ho bulvární novináři zachytily, podpořila prý názory lidí, kteří omezení odmítají. V komentářích v souvislosti s Prymulovým chováním také zmiňují papalášství. Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je Prymulovo odvolání důležité také kvůli důvěře v celé jeho vládnutí, protože se blíží sněmovní volby, připomněla v komentáři Mladá fronta Dnes (MfD).

Server Euro.cz zase napsal, že firma Medimun, kterou ovládá Prymulova dcera Karolína, získala letos v srpnu dotaci více než 650 tisíc korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Firma dosud byla většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost. Karolína Prymulová i její otec se podle webu k věci nevyjádřili.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Jsou tu vážnější problémy. Prymula našel zastání u Sokola i Viewegha
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
91
91

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
O koronaviru a zdravotnictví s Romanem Šmuclerem