ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare (úprava v textu PressPort Magazín)

K anonymním seznamům Českých elfů a tomu, proč se jim vyhnout

Ti lidé se chlubí tím, že lžou o své identitě a škodí jiným

Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
90

Chtěla bych se ještě vyjádřit k diskusi s Českými elfy, ale ztrácím o to zájem. Na jejich stránkách jsem zjistila, že jejich upocené příspěvky v podstatě nikoho nezajímají; pokud nedám odkaz na Facebook nebo se to neobjeví v některém médiu, které přetiskuje polemické komentáře, není pod jejich posty víceméně žádná diskuse. Na to, jak se snažili mediálně prezentovat a jak pateticky se představují, je s podivem, jak malý ohlas dokázali vyvolat. 

I můj úplně nejhloupější příspěvek vzbudí větší zájem než elaboráty těchto elfů. Ani se nedivím. Je to nedostatečně chytré, zato velice nudné.

Z diskusí jsem vyrozuměla, že zejména starší generace, která dobře pamatuje poměry před rokem 1989, nese vydávání jejich dezinformačních seznamů – navíc anonymně – velice nelibě. Vidím také, že většina kriticky uvažujících čtenářů si učiní velmi rychle adekvátní obrázek o prospěšnosti této činnosti. 

Když se uznávaná advokátka Monika Čírtková, jejíž kultivované komentáře k současnému dění oceňuje řada čtenářů, vymezila proti vulgaritám, které byly vyřčeny na adresu členky Rady ČT Hany Lipovské, poté, co se věnovala tématu smrti Milady Horákové, asi netušila, že se tím dostane na seznam, který si o dezinformačních médiích vedou Čeští elfové. A tak slušně požádala, aby z něj byla vyňata, protože projevit svůj názor není podle ní dezinformace. Ale to podle Českých elfů nejde. Mezi Čírtkovou a elfy proběhla přestřelka, kterou advokátka uzavírá svým dnešním příspěvkem.

Zakladatel této skupiny popsal podle citace na Wikipedii její aktivity takto:

Na tohle je zkrátka nutný ten správný přístup k životu, a ten já nemám

…ve svém volném čase, bezplatně a dobrovolně vstupují pod falešnými profily do komunit na Facebooku, kde se ve velkém šíří dezinformace, a hledají jejich původce. Mapují, jaké lži nesou řetězové e-maily a kdo za nimi stojí. Nejpracovitější dobrovolníci se údajně této činnost věnují kolem šesti hodin týdně. Anonymní otec zakladatel uvedl: „Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu a získáváme informace o konkrétních osobách napadajících hodnoty, na nichž stojí Česká republika. Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně podrýváme.“

To je dokonale vypovídající. Ti lidé se chlubí tím, že lžou o své identitě a škodí pod rouškou anonymity ostatním uživatelům Facebooku, kteří jim třeba důvěřují a sdělí své názory. Na tohle je zkrátka nutný ten správný přístup k životu, a ten já nemám. A ani se ho nechci učit. Já snad ani nechci vědět, že takový přístup vůbec existuje.

Pokud – stejně jako já – hledáte inteligentní, břitké diskutující, zajímavé komentátory, neotřelé uvažování, inspirativní přístup k různým tématům, pokud máte rádi, když radost, vtip, nápady a emoce šumí v textech jako bublinky v sektu, doporučuji vyhnout se Českým elfům. Je to ztráta času.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
K anonymním seznamům Českých elfů a tomu, proč se jim vyhnout
Hodnocení čtenářů8 Hlasů
93
90
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.