SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
TV versus Netflix | ILUSTRACE: Leo Espinosa (úprava PressPort Magazín)

K boji o nezávislost ČT: Nerozumím obsahu pojmu veřejnoprávnost

Veřejnoprávní televize v současné podobě je naprostý přežitek

Aktualizace:
Analýzy
Rubrika Analýzy PressPort Magazínu. Zabývá se mimo jiné analýzami politických či policejních (bezpečnostních) témat.
Naše hodnocení článku
70

Zaregistrovala jsem boje o nezávislost České televize a s tím spojené různé ikonky podporuji ČT a jiná vyjádření sounáležitosti. Bohužel se jako obvykle nezapojím. Nechápu smysl České televize v současné podobě, nerozumím obsahu pojmu veřejnoprávnost.

Česká televize je mi lhostejná; v zásadě si přeji, abych o ní slyšela co možná nejméně. Což se bohužel neděje, protože redaktoři pokládají za nutné exhibovat na sociálních sítích, fotit se se směšnými odznáčky Evropa mne potřebuje, případně deklarovat, koho příště vyhodí ze studia, když bude říkat něco, co se moderátorovi nelíbí. Což je patrně také součástí té záhadné veřejnoprávnosti.

Redaktoři pokládají za nutné exhibovat na sociálních sítích, fotit se se směšnými odznáčky Evropa mne potřebuje, případně deklarovat, koho příště vyhodí ze studia, když bude říkat něco, co se moderátorovi nelíbí.

Nechápu účel programové skladby veřejnoprávní televize. Proč má financovat nějaké estrády, vysílat drahé sportovní přenosy, vyrábět seriály? To přece mohou dělat – a také to dělají – soukromé televizní stanice. V čem je veřejnoprávnost těchto programů? Ví to někdo?

Pochybnosti ve mně vzbuzuje také zpravodajství. Už proto, že doslova každé dítě ví, co si redaktoři myslí, komu fandí ve volbách, českých i zahraničních, komu naopak vítězství nepřejí.

Kdo může mít důvěru v takto připravené zpravodajství? Samozřejmě, diváci, kteří zastávají podobné názory jako redaktoři ČT, jsou s jeho vyzněním spokojeni. A co ti ostatní? Zajímají někoho?

Ať si občané, kteří mají o tuto veřejnoprávní ČT zájem, poplatky platí, třeba i vyšší, když budou chtít.

Jediné, v čem bych spatřovala určitý přínos veřejnoprávní televize, by byla síť kvalitních zahraničních zpravodajů, protože to si skutečně soukromé stanice dovolit nemohou. To by znamenalo zachování zpravodajského kanálu, tedy ČT24. Nicméně není přece nutné, aby tato stanice vysílala dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Proč by měla? Rozumí někdo smyslu takového nepřetržitého, dokola omílaného zpravodajství pro českého diváka? K čemu to má být?

Když shrnu tyto své úvahy, vychází mi z toho, že veřejnoprávní televize v současné podobě je naprostý přežitek. Neposkytuje téměř nic, co nemohou nabídnout soukromé televizní stanice či jiné informační kanály, a to, co poskytuje, nevykazuje požadovanou kvalitu.

Je potom nutné položit si otázku, zda skutečně má být tento moloch financován z povinně hrazených poplatků. Proč nemohou být poplatky dobrovolné? Ať si občané, kteří mají o tuto veřejnoprávní ČT zájem, poplatky platí, třeba i vyšší, když budou chtít. Ti ostatní by mohli mít od povinné veřejnoprávnosti pokoj. Nepochybně by to mnozí ocenili.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
K boji o nezávislost ČT: Nerozumím obsahu pojmu veřejnoprávnost
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
66
70
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Vrah se na poslední chvíli přiznal. Jinak by byla trýznivá vražda učitelky z Mohelnice promlčena