Setkání prezidenta Petra Pavla s krajany v Památníku Berlínské zdi. | FOTO: Velvyslanectví ČR v Berlíně

Kádrování u pomníků

A co teď, naši pokřikující moralisté?

O víkendu proběhl pohřeb chartistky Dany Němcové. Ze zprávy o posledním rozloučení jsem se dozvěděla, že smuteční věnec poslal i prezident Petr Pavel; z fotografie lze vyčíst, že na stuze bylo napsáno Petr a Eva Pavlovi. Vypadalo to vkusně a přiměřeně situaci.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Ale upozorňuje to na docela zajímavý problém, který se vynořil už v kampani a bude se objevovat po celou dobu výkonu prezidentské funkce generála Pavla.

Prezident je pravidelně účastníkem různých připomínkových akcí a pietních aktů, které se konají na památku významných historických událostí, případně by měl být hostem na smutečních obřadech, když odejde nějaká význačná osobnost.

Jenže náš prezident nemá úplně v pořádku minulost, což mu voliči sice prominuli, ale na zmíněných událostech je to jaksi více patrné, někdy až do očí bijící.

Velmi nevhodně se to projevilo v závěru kampaně, do které připadlo výročí sebeupálení Jana Palacha. Je prostě problém, když kytice na místo takové události jde klást někdo, jehož povoláním bylo proti takovým nezávislým, po svobodě toužícím, neposlušným duším bojovat. V kampani to tedy bylo ještě horší, protože tehdy byl Petr Pavel jen občan, zatímco teď už vykonává takové pocty z titulu svého úřadu. Absurdita situace se tedy trochu schová, ale ne úplně.

Ještě by to nemuselo tolik vadit, kdyby tady část společnosti nezavedla v posledních letech opravdu pitomoučký zvyk kádrovat, kdo chodí kam klást květiny, případně svým pokřikováním různé osobnosti od pomníků přímo vyhazovat a od budoucích pokusů uctít něčí památku je odradit.

Někteří politici se museli plížit k pomníku na Národní třídě málem za úsvitu, aby se vyhnuli ječícímu davu, bývalý prezident to schytal, ať něco říkal, nebo ať k výročí mlčel, a ostudné pokřikování na Václava Klause ml. raději snad ani nebudeme připomínat.

A co teď, naši pokřikující moralisté? Co budete dělat 17. listopadu? Až nový prezident přijde na Národní třídu, přičemž všichni víme, že byl připraven jít tam už tenkrát, v roce 1989? Bohužel na tu druhou stranu.

Zdá se, že kádrování u pomníků se teď našim morálním majákům vrátí jako bumerang. Na druhou stranu, prezident a jeho kancelář si s tím nejspíš nějak poradí. Je to v posledku otázka vkusu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kádrování u pomníků
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.