Dezinfekce budovy | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Kauza dezinfekce? Stejný model jako Budišov, říká starosta Prahy 8

Janek Kroupa: Procenta pro radního za dezinfekci. Natočili jsme úplatky v časech nouze

SponzorovánoXTV.cz
média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Během koronavirové pandemie došlo podle zpravodajského portálu Seznam Zprávy k pokusu o uplácení při nákupu dezinfekce do státem zřizovaných prostor. Do případu jsou údajně zapleteni radní Prahy 8 Josef Slobodník z ODS a jeho známý Juraj Pavol, který měl plnit roli prostředníka. Radní popírá, že by o akci Pavola věděl. Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) se Slobodníka zastává.

O co konkrétně jde? Jedním z hlavních aktérů kauzy je zmíněný Juraj Pavol, obchodník ve společnosti Huawei, kde se stará o kontakty firmy se státním sektorem. Při schůzce se zástupcem dezinfekční společnosti měl požádat o úplatek pro sebe a pro radního pro Prahu 8 Josefa Slobodníka, který na úřadě zastupuje ODS a Svobodné.

Schůzka se odehrála v úterý 24. března. Janek Kroupa ze serveru Seznam Zprávy, který o kauze informoval, se dle svých vlastních slov stal „jejím nečekaným pozorovatelem“. Ze schůzky vznikla nahrávka, na níž Kroupa poté kauzu vystavěl.

„Plán je jasnej: deset až patnáct procent pro mě, pro něj. To je minimum, pro mě. Ty mu tam ukážeš to demo a pak to bude chviličku na něm,“ sděluje do telefonu dle odposlechů Seznam Zpráv Pavol zástupci společnosti. „Hele, vole, to fakt musí bejt maximálně bezpečný, jo? O něm se nesmí mluvit nikde, OK?“

Juraj Pavol mluvil se zástupcem společnosti Xyloden, která vyvinula nový přístroj na dezinfikaci velkých prostor, který parou dokáže vyhubit viry během několika hodin. Muž, se kterým se Pavol následně setkal, úplatek odmítl, a proto ho redakce Seznam Zpráv nejmenuje, i když jeho totožnost prý zná.

Proti panu radnímu neměl pan Kroupa v ruce nic.

Ondřej Gros | starosta Prahy 8

„Mohu klidně říct, že radní za ODS (Slobodník, pozn. red.) je můj osobní přítel. A proto mu věřím. Šlo o to, že se dva lidé sešli a domlouvali si jakýsi kšeft kolem desinfekce, o čemž pan radní vůbec nevěděl. Byli to dva hochštapleři a jeden z nich si vzal jako záštitu jméno pana radního, což ho samozřejmě stálo v dnešní době funkci (Slobodník rezignoval, pozn. red.). Nicméně jsem přesvědčen, že všichni ti, co ho rovnou odsoudili a obvinili, se budou jednoho dne omlouvat. O tom jsem přesvědčen naprosto,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

A připomíná: „Je tomu čtrnáct let, co byla kauza Budišov (na které se Kroupa podílel, pozn. red.). A paní Jourová byla tehdy úplně ve stejné situaci jako dnes pan radní. Dva lidé se bavili o tom, že ji nějakým způsobem zkorumpovali. U ní to dopadlo ještě hůř, protože skončila na 33 dní ve vazbě. Nakonec nebyla ani souzena a vysoudila po státu, myslím, asi 3,6 miliónů korun. A dneska je eurokomisařkou. Byla v tom naprosto nevinně.“ 

„Takže model je naprosto podobný jako v kauze Budišov,“ míní Gros. „My jsme se bránili. I mediálně. Pan radní má své právní zástupce. Ona ta obrana je ale vždy mnohem těžší nežli nařčení. Vždy je atraktivnější pro posluchače ukázat na někoho a říct: ‚To je ten podvodník.‘ Novinář Kroupa měl nahrávky těch dvou lidí. Tam není nic jiného. Proti panu radnímu neměl pan Kroupa v ruce nic. A myslím, že pan radní nebude ani obviněn, že bude pouze v roli svědka. Žádný takový obchod neproběhl. To, že ti dva se nějakým způsobem někde dohadovali a přitom byli nahráni, je pro mě irelevantní věc.“ 

Gros dále popisuje, jak měla nahrávka vzniknout: „Dneska už víme, že to bylo součástí větší kauzy, která na Seznam Zprávách probíhá, a to je ovlivňování veřejných zakázek na ministerstvu kultury. A tam zase figurovali tito dva. A jeden z nich spolupracoval s panem Kroupou dlouhodobě. Takže ten nahrál ve spolupráci s panem novinářem ten rozhovor. Mně se stalo něco podobného. Jeden známý něco nabízel mým jménem. Když se to ke mně doneslo, přerušil jsem s ním veškeré styky. Kdyby ho někdo nahrál, tak člověk může být takto bez problémů zničen.“

Vše začalo podle Kroupy e-mailem, který radní Josef Slobodník poslal ze své soukromé schránky firmě, která vyvinula nový přístroj na dezinfekci. Zástupce firmy ani jeho společnost se však v této kauze zřejmě nedopustili ničeho špatného, úplatek totiž odmítl dát. V inkriminované zprávě z 20. března radní Slobodník žádá o zaslání ceníků za dezinfekci. Zástupci firmy se e-mail zdál podezřelý. Politik totiž poptávku poslal ze svého soukromého účtu a ani se nepodepsal jako člen rady Prahy 8.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej již potvrdil, že útvar se věcí zabývá. „Více informací však poskytovat nebudeme,“ sdělil, přičemž starosta Gros zaručuje, že poskytne orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost, je prý společným zájmem celou věc jasně vyšetřit. Josef Slobodník serveru Lidovky sdělil: „Celá schůzka popisovaná v reportáži Seznam zprávy je jednoznačně sóloakcí pan Pavola, se kterou nemám nic společného. To nakonec přiznává v reportáži i pan Pavol.“

Po nástupu do funkce jsem zrušil veřejnou zakázku za 35 milionů, které bylo pro MČ Praha 8 nákladná a zbytečná.

Josef Slobodník

Pavol se s radním Josefem Slobodníkem dle informací Seznam Zpráv zná nejméně rok. Ve vyjádření poskytnutém redakci serveru Lidovky.cz Slobodníkem se píše: „Pana Pavola znám z pracovních důvodů. V minulém volebním období měla v gesci informatiku ČSSD. V této době byla zakoupena značná část technologie firmy Huawei pro potřeby ÚMČ Praha 8. Jedná se o zakázky ve výši mnoha desítek milionů korun. Pan Pavol je zástupcem firmy Huawei pro veřejnou správu, proto jsem s ním jako radní pro informatiku musel komunikovat. Po nástupu do funkce jsem zrušil veřejnou zakázku za 35 milionů, které bylo pro MČ Praha 8 nákladná a zbytečná.“

„V současné krizové situaci jsem oslovil všechny své pracovní kontakty s prosbou o pomoc zajištění ochranných prostředků využitelných v boji proti koronaviru. Jedním z lidí, kteří nám nabídli pomoc byl i pan Pavol, který nám poskytnul zdarma 100 kusů roušek. Posléze se ozval i s kontaktem na firmu Xyloden, která obchoduje s ozónovači. Nešlo však o objednávku, ale pouhý dotaz na ceník jejich zařízení. Ten jsem po jeho obdržení přeposlal na odbor krizového řízení, který vyhodnotil ceny jako příliš vysoké. Dál jsem se o celou záležitost nezajímal,“ uzavírá Slobodník.

Od případu se distancoval i zastupitelský klub STAN Praha 8. „Je zcela absurdní, aby radní pro informatiku za ODS poptával dezinfekci škol, které nespadají do jeho gesce,“ uvedl klub s tím, že nechce vynášet rychlé soudy.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kauza dezinfekce? Stejný model jako Budišov, říká starosta Prahy 8
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.