KOLÁŽ: PPM

Kauza Hlubuček: Mnohobarevné vlády u nás nikdy dlouho nevydržely. Požraly se zevnitř

Petr Fiala ostentativně pohrdal Andrejem Babišem, aby se nakonec ukázalo, že jeho koaliční partneři nejsou o nic lepší.

Hnutí Starostů a nezávislých skutečně dostálo svému názvu – stalo se až tak nezávislým, že přidělalo starosti celé vládě. Kauza náměstka Petra Hlubučka v posledních dnech plně zaměstnává vládní koalici i Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Kdo by si ještě před rokem pomyslel, že tyto dva subjekty se objeví v jedné větě? Idealisti a naivkové asi ne. Nicméně ti prozřetelní, kteří viděli do zákulisí, věděli své… 

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

Už po podzimních volbách, kdy se za velkého nadšení skládala koalice SPOLU, STAN a Pirátů, bylo jasné, že uskupení pěti stran/hnutí nemůže dlouhodobě dělat dobrotu. Jen si vezměte, jak problematicky se někdy domlouvají dva rozumní lidé. A co teprve pět politických subjektů ve kterých sedí – a to není rýpnutí ani kritika, ale prosté konstatování založené na vědeckých výzkumech – i určité procento po moci lačnících psychopatů? Navíc, při pohledu do minulosti zjistíme, že mnohobarevné vlády u nás nikdy dlouho nevydržely. Požraly se zevnitř. Ale na to na podzim nikdo nemyslel. Resp. určitě to někoho napadlo, ale euforie z vítězství pochybnosti rychle zahnala. 

Kdo měl možnost přiblížit se k povolebnímu vyjednávání, viděl ty líté boje o funkce se vší parádou. Nemám moc ráda výraz „koryta,“ evokuje mi to špinavý žlab, u kterého se pere horda agresivních prasat. Nutno však připustit, že zvířecí pudy se v těchto případech v lidech skutečně probouzejí, tudíž toto přirovnání opravdu není od věci. 

Jeden z poslanců za ODS se během vypjatých chvil, kdy se rodilo nové vedení České republiky, také uchýlil k zoologickému slovníku. Zaměřil se přitom právě na koaliční kolegy z hnutí STAN: „To je pytel blech. Starostové jsou nečitelní, každý tam kope za sebe. Vůbec nevím, jaké mají hodnoty a názory. Měli jsme obavy z Pirátů, ale ti byli aspoň jasně názorově vyhranění. Tady nevíme, a to je mnohem horší.“  Pan poslanec měl pravdu. Jeho pohled nepochybně sdílelo mnoho dalších, ale jak jsem napsala výše – nikdo to moc neřešil. Jenže pustit si do vlády takové hejno rozpustilých blech, z toho může být nakonec víc než jen pár otravných štípanců. 

A že ty štípance přicházely docela rychle – Farský, Michalik, Polčák, a teď Hlubuček. Přičemž to ještě nevíme, jakou roli v celé kauze hraje ministr Gazdík. O toho se NCOZ totiž taky zajímá. A že by ani samotný ministr vnitra Vít Rakušan o ničem nevěděl? Pokud ne, je to ministr na dvě věci. A pokud ano, je to minimálně na rezignaci.  

To vše se děje za blahosklonného úsměvu premiéra Fialy. Jakkoli se snaží tvářit, že je nad věcí, a zodpovědnost přenáší na hnutí STAN, faktem je, že tyhle škraloupy jdou za vládou. Za ním. Ostentativně pohrdal Andrejem Babišem, aby se nakonec ukázalo, že jeho koaliční partneři nejsou o nic lepší. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Kauza Hlubuček: Mnohobarevné vlády u nás nikdy dlouho nevydržely. Požraly se zevnitř
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
100
100
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.