SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: archiv ppmagazínu.com

Kauza ricin byla smyšlená

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty. Rusko slíbilo odvetu

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
57

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace formou dopisu. Novinářům to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

O příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal koncem dubna týdeník Respekt, čímž se falešná informace masově rozšířila. Mezi vyhoštěné diplomaty patří podle některých médií muž, který byl v dopisu obviněn, že do Česka přivezl v půli března v kufru jed ricin, tedy Andrej Končakov, i jeho zástupce Igor Rybakov.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,“ řekl Babiš.

Podle premiéra Česko jako svrchovaný stát nemůže tolerovat podobné akce na svém území. Proto přistoupilo k vypovězení dvou ruských diplomatů. Babiš také poděkoval BIS za výbornou práci, když dokázala případ rychle rozkrýt.

BIS podle mluvčího Ladislava Štichy naplnila své zákonné poslání. „Premiér uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář,“ sdělil Šticha.

Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. „Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků,“ řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za persona non grata. V diplomacii je obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje stejně.

Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů.

Ruské velvyslanectví v ČR

„K vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoli státu a jejich prohlášení za osoby nepřijatelné přistupujeme velmi zřídka, ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze,“ doplnil ministr.

Rozhodnutí politici vítají

Rozhodnutí vlády vyhostit dva ruské diplomaty většina českých politiků oceňuje a vítá. Doby, kdy se Čechům velelo z Moskvy, jsou podle nich už dávno pryč a zastrašování českých politiků považují za nepřípustné. Oceňují i práci českých bezpečnostních složek.

Story, že totálně neschopná BIS si snaží zachránit zbytky renomé tím, že hodí vlastní totálně zvrtanou akci na Rusy, je mnohem uvěřitelnější, než pohádka o tom, jak jeden ruský diplomat ve snaze odrovnat soka se pokusil úspěšně nabulíkovat BIS, že ten jeho sok chystá ricinový atentát … 

… tomu by se dalo věřit snad jen v deliriu a nesměli by se kolem toho motat profláklí rusofobové Petra Procházková a Ondřej Kundra, nesmělo by tam dojít k evidentně řízenému úniku informací do médií, a onen diplomat, na kterého se jiný diplomat měl pokusit hodit plánování atentátu, byl nesměl být mezi vyhoštěnými, protože pokud by ta historka měla být pravdivá, musel by se mu věčný generál in spe Koudelka osobně omluvit.

Sorry jako, ale debila si dělejte z někoho jiného …

 Pavel Hasenkopf | právník, exporadce prezidenta V. Klause

„Jsme suverénní stát, který přiměřeně odpovídá na jednání Ruska vůči naší zemi,“ napsal v reakci na krok vlády například šéf ODS Petr Fiala. „Zastrašovat české politiky je zcela neodpustitelný akt. Oceňuji rozhodnost Tomáše Petříčka, vstřícný přístup premiéra Babiše a kvalitní práci našich tajných služeb. Ty opět potvrdily, že patří k evropské špičce,“ uvedl podle serveru Novinky.cz na Twitteru poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) souhlasí s vyhoštěním dvou ruských diplomatů. Oba jsou ještě spolu se starostou Řeporyj Pavlem Novotným (ODS) stále pod policejní ochranou. Všechny tři komunální politiky Moskva kritizuje kvůli jejich krokům jako odstranění pomníku maršála Ivana Koněva nebo pamětní desky takzvaným vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu v roce 1945.

Rusko slíbilo odvetu

Redakce iDNES.cz požádala o reakci prezidenta Miloše Zemana. „Záležitost nebudeme komentovat,“ vzkázal jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman však dlouhodobě činnost BIS kritizuje. V roce 2018 odsoudil vyhoštění tří ruských diplomatů v reakci na útok proti dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři.

První zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace, horní komory parlamentu, Vladimir Džabarov, již podle ruské agentury Ria upozornil, že Moskva odpoví „symetricky“.

Samo ruské velvyslanectví považuje vyhoštění dvou svých diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což dává vinu české straně. Velvyslanectví to uvedlo na svém Facebooku.

„Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog,“ uvedla ambasáda.

Kauza ricin byla smyšlená
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
57

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Infekční totalita: zásadní omezení práv a svobod