Nyní čtete
Kdo by nechtěl být tak moudrý jako „pražská kavárna“?
 
 

Nejen na sociálních sítích, ale i jinde nacházím často články a diskuse o dnes tolik populárním termínu „pražská kavárna“, který má označovat určitou intelektuální elitu, nikoliv jen pražskou, jež sama sebe, resp. své názory, považuje za nadřazené zbytku společnosti. Všechny tyto diskuse mají být odrazem „rozdělení společnosti“, které je přijímáno jako fakt, ale na které já sama zase tak moc nevěřím.

Termín „kavárna“ sama občas používám, protože je podle mne velmi výstižný. Všichni už víceméně víme, co si pod ním představit, v jazyce se etabloval a je po ruce namísto složitých opisů. Já sama tento výraz nevnímám jako hanlivý, spíše jen jako označující určitý jev nebo lidi určitého názoru. Neshledávám na něm nic urážlivého. Vnímám ale, že sami příslušníci “kavárny” asi nemají z tohoto označení radost, a kromě toho, druhá strana jej používá zásadně v pejorativním významu. Začal s tím myslím současný prezident, který zřejmě postrádal výstižnou zkratku do svých rozhovorů a bonmotů, ačkoliv náznaky, že takový výraz jazyk potřebuje, by patrně bylo možné vysledovat ještě do éry prezidenta minulého.

bez potíží také beru na vědomí existenci lidí,
kteří názory „kavárny“ představují. Sama je nesdílím,
i když, upřímně řečeno, kdybych je sdílela,
měla bych to jednodušší.

Ale, proč by to mělo být hanlivé označení?

Kavárny jako takové mám v oblibě, ráda je navštěvuji. A bez potíží také beru na vědomí existenci lidí, kteří názory „kavárny“ představují. Sama je nesdílím, i když, upřímně řečeno, kdybych je sdílela, měla bych to jednodušší. Často mám dojem, že od dámy mého vzdělání, profese, společenského zařazení a životního stylu se tak nějak čeká, že se bude pohoršovat nad názory a vystupováním současného prezidenta, že bude horovat pro „práva“ (spíše neustále se stupňující požadavky) menšin, že bude soucitně vítat syrské sirotky i s jejich rodiči, vidět ruské trolly za každým rohem, nechápat Američany, že si zvolili Donalda Trumpa, a Brity, že vystupují z Unie, a naopak chápat, že omezením střelných zbraní přece bojujeme proti terorismu. To by se tak nějak čekalo a já bych nemusela nikomu nic vysvětlovat. 

Také čtěte

Někde v minulosti ale nastala nějaká chyba v programu a já ke kavárně nepatřím. Protože bych tam nominálně, z nějakých důvodů, které sama neumím definovat, patřit měla, chápu její postoje, byť s nimi nesouhlasím. Subjektivně je přece tak hezké být soucitný, správně zorientovaný, vědět, kde je dobro a kde zlo, ohrnovat nos nad hulváty (a samozřejmě nad lidmi, kteří je volí), přát adopci dětí úplně všem a oceňovat přínosy evropské integrace. 

Kdo by nechtěl být tak moudrý?

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • TADY MĚ NĚCO CHYBÍ A NEVÍM, ZDA TO TAM NENÍ, NEBO JSEM TO PŘEHLÉDL. CO MĚ CHYBÍ : AUTOR ČLÁNKU ČI PŘÍSPĚVKU, COŽ JE PRO MNĚ ZÁSADNÍ. O “PRAŽSKÉ KAVÁRNĚ” SE ROZEPISOVAT NEMÍNÍM, JSOU TO PODLE MÉHO NÁZORU POLITIČTÍ ODPADLÍCI KRITIZZUJÍCÍ VŠE, CO SE DÁ A NOVÉ NÁPADY NÁPRAVY, TEDY TY ROZMNÉ NEPŘINÁŠEJÍ. NIKDY K NÍ PATŘIT NEBUDU.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru