Nyní čtete
Kdo se bojí Benešové? Známe jména, o nichž nemají v Miliónu chvilek tušení

Reklama

Kdo se bojí Benešové? Známe jména, o nichž nemají v Miliónu chvilek tušení

Spolek Milión chvilek a demonstranti vyčítají Marii Benešové, že svým příchodem do funkce ministryně spravedlnosti ohrožuje nezávislost justice. Že funkci přijala proto, aby pomohla premiérovi ovlivnit justici v jeho prospěch. Benešová našla zastání v místopředsedovi Ústavního soudu.

Jaroslav Fenyk v komentáři pro server ceska-justice.cz uvedl, že zná Benešovou pětadvacet let.

„Když jsem v roce 1994 nastoupil jako státní zástupce na Vrchní státní zastupitelství v Praze, byl jsem poněkud zmaten tím, jaká atmosféra tady přes všechny demokratické společenské změny panovala. Jako z jiného světa zde působila prostořeká a svérázná Marie Benešová, která se nebála jakékoli tlaky odmítat a zpravidla přidala i trefný komentář. Marie se díky tomu postupně dostala do ostrého sporu s vrchním státním zástupcem Liborem Grygárkem, a protože nebyla ochotna právo ohýbat, musela nakonec odejít do advokacie. Toho, že byl především díky jejím výhradám posléze Grygárek odvolán, už se jako státní zástupkyně nedočkala,“ poznamenal Fenyk, jenž působil jako náměstek Benešové v době, kdy ona byla nejvyšší žalobkyní.

„Několik let naší spolupráce považuji za nejvýznamnější období mého profesního života,“ vzpomíná Fenyk. „Přijali jsme funkce proto, abychom veřejnosti ukázali, že státní zastupitelství nemusí být jen služkou mocných, ale že to může být profesně zdatný, emancipovaný, nezávislý, respektovaný a současně odpovědný nástroj výkonu trestní spravedlnosti. Marie s oblibou říkala, že justice musí postupovat stylem ‚padni komu padni‘.“ 

Spolek Milión chvilek se mj. obává, že Benešová vymění nejvyššího žalobce. „Jenže byla to opět Marie Benešová, která ho, jako řadového státního zástupce v Plzni, v roce 2004 vyhledala, oslovila s nabídkou práce na nejvyšším státním zastupitelství,“ připomíná Fenyk. 

Ve funkci ministrů spravedlnosti se vystřídalo několik osob. V roce 1999 se jím stal Otakar Motejl, člověk vysokých mravních zásad, muž, jemuž na srdci ležela nezávislost justice jako snad nikomu jinému. Právě pro Mariin dřívější neohrožený postoj jí nabídl funkci nejvyšší státní zástupkyně.
MÍSTOPŘEDSEDA ÚSTAVNÍHO SOUDU JAROSLAV FENYK

A dodává i to, že se nejvyšší státní zastupitelství pod vedením Marie Benešové ještě před vstupem České republiky do Evropské unie stalo z pověření ministerstva spravedlnosti oficiálním centrálním partnerem Evropského úřadu pro vyšetřování podvodů proti evropským prostředkům (OLAF).

Pokládá-li Fenyk řečnickou otázku, kdo se bojí Benešové, tak doplňme, že bezesporu někteří soudci. Vytvořili si samozvanou samosprávu v zákulisí a mají dávno domluvené trafiky, kdo se kam posune. Proto, lze soudit, prezidentka Soudcovské unie České republiky Daniela Zemanová „vyzvala vládu“, aby vysvětlila jmenování Benešové a odchod jejího předchůdce.

Také čtěte

Věci znalí dobře vědí, že Zemanová se měla stát předsedkyní Městského soudu v Praze po Vávrovi a Libor Vávra soudcem Ústavního soudu. Teď se pouze bojí, že jim Benešová na „tajnou dohodu“ neskočí a nenaservíruje ji dle jejich „not“ prezidentovi. Tak vstupují sami do politiky a zasahují do moci výkonné.

Ale o tom samozřejmě nemají studenti ze spolku Milión chvilek ani tušení. Možná by byli sami překvapeni, že vyhlásili hon na někoho, komu po morální a mravní stránce vzhledem ke svému mladistvému věku nesahají ani po kolena.

⇣ Všechny články k tématu nezávislosti justice, stíhání na objednávku i protivládních protestů:

Vzhledem k tomu, že jsme mj. k tématu účelových trestních stíhání publikovali vícero článků, zařazujeme pro přehlednost do rubriky Projekty.

⇣ Všechny články k tématu nezávislosti justice, stíhání na objednávku i protivládních protestů:
Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
23
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Marie Benešová je dáma na svém místě a ti klučíci, nedostudovaní, nebo čerstvě dostudovaní bez hodiny praxe dělají něco, čemu se dříve říkako rozvracení republiky. Kam lze jejich chování zařadit jinam, to není věcí nikoho jiného, než státních zástupců. Tak ať se činí.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru