KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím podkladové ilustrace Eiko Ojala)

Když po minutovém zatlačení prstem do nohy nezmizí důlek, jde o žilní onemocnění, varuje angioložka

Žilní onemocnění postihuje kolem 70 procent obyvatelstva

Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

Když jsou hezké a v pořádku, tak nejsou vidět. Pokud jste uhádli, že se jedná o žíly, máte pravdu. Petra Zimolová je specialistkou na žilní onemocnění, které u nás postihuje kolem 70 procent obyvatelstva. Proč nejsou výjimkou lidé kolem čtyřicítky? A jak se o nohy správně starat?

„Chronické žilní onemocnění, jak sám název říká, je chronické onemocnění žilního systému. Jedná se o jakoukoli morfologickou změnu, která postihne žilní stěnu. Příznaků, že onemocnění začíná, je celá řada. Pacienti si stěžují na pocity oteklých nohou, těžkých nohou, popisují únavu, která typicky progreduje během dne. Večer bývají potíže nejvystupňovanější. Ráno se pacient cítí zcela zdráv, nicméně během dne ho zase přepadnou tyto symptomy,“ vysvětluje lékařka Zimolová.

A podotýká: „Existuje takzvaný pitting test, kdy zatlačíme prstem do kůže nohy a po jednominutovém zatlačení, když odendáme prst, důlek nezmizí a je proláklina v kůži, tak hovoříme o pozitivním pitting testu. Ten signalizuje prosak podkoží charakteru žilního původu.“

Takové chronické žilní onemocnění postihuje podle Zimolové v západních zemích 50 až 80 procent lidí.

„Má mnoho rizikových faktorů. Vzniká na podkladě rozvoje a progrese žilní hypertenze. K tomu přispívá nejen genetika, sedavý způsob zaměstnání, ale i obezita. Díky osvětě nedochází k tak četné progresi až k otevřeným bércovým vředům,“ podotýká lékařka.

Jak se tedy vyhnout žilním onemocněním? „Měli bychom věnovat dostatek času procházkám a pohybu, cyklistika, plavání, chůze, to je to nejlepší, co můžeme žilám nabídnout. Neměli bychom přehlížet prvotní projevy žilního onemocnění a včas je konzultovat se svým lékařem,“ vyjmenovává doktorka Zimolová.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
STYL-BOX-HODNOCENÍ
Když po minutovém zatlačení prstem do nohy nezmizí důlek, jde o žilní onemocnění, varuje angioložka
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
99
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.