Padlá socha v USA | FOTO: Reuters

Když se kácí sochy a padají památníky

Několik poznámek, jak přemýšlet o ničení soch

Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
95

V USA padají sochy. V Evropě také. Je nutné rozlišovat, kdo sochu či pomník kácí. Něco jiného je to v případě demonstrujícího davu, který se shromáždil a hodlá někde vybít svou agresi. Odlišná situace nastává, když o odstranění sochy rozhodnou nějaké místní autority, třeba městská rada.

Výhoda druhého případu spočívá v tom, že takové rozhodnutí lze (i když nyní někde s obtížemi) podrobit diskusi, kritizovat, případně se příště dostavit k volbám a tam vyjádřit, co si o politickém rozhodnutí myslíme.

Když slyším, že nějaký dav v cizině zdemoloval další sochu, ihned mne napadne, že to sice není to nejlepší, co se mohlo stát, ale je dobře, že agresi odnesla neživá socha než nějaký živý člověk. Frustrace davu je nevyzpytatelná; snadno se může stát, že pokud není k dispozici jiný objekt, padne davu za oběť náhodný kolemjdoucí nebo nějaký ideový nepřítel, který se na místě právě vyskytuje. Tím ničení soch rozhodně neomlouvám, jenom poukazuji na to, že to také může být významně horší. Sochu lze opravit, umýt, postavit znovu. Davem k smrti zlynčovaného člověka ne.

Až se začnou kácet chrámy, to bude teprve zle.

Vím, že to někteří komentátoři dění neradi uslyší, ale některé sochy jsou skutečně problematické. Nejlépe je to vidět na belgickém případu krále Leopolda II. Je celkem nepochybně zdokumentováno, jaké poměry byly za jeho vlády nastoleny v Kongu, a opravdu těžko asi najít důvod, proč někomu takovému stavět sochy. 

Tohle je ta odvrácená stránka diskuse; ve vyhrocené situaci lze totiž snadno sklouznout k tomu, že se z debaty o jakémkoliv pomníku nebo jakékoliv osobnosti stane tabu, z obavy, abychom náhodou nelegitimizovali aktuální obrazoborecké šílení. Nemyslím ale, že je správné vzdát se kritické diskuse o odkazu jednotlivých státníků. Nezapomínejme, že ani sochám se klanět nemáme. Stejně tak jako se nemáme klanět žádným ideologiím, ani socha není zlaté tele, abychom o ní, respektive o člověku, na jehož počest je postavena, nemohli diskutovat. Z toho samozřejmě neplyne, že je nutné je ničit.

Ničení soch mrtvých osobností proto, že nahlíženo dnešními hledisky nebyli dotyční dostatečně korektní, je samozřejmě nesmysl. Nikdo nikdy nebyl dostatečně korektní, naprosto na každém najdeme něco, co mu vytknout. Ale nepodléhala bych tomu, že toto extremistické smýšlení sdílí většina společnosti. Naprosté většině lidí je to totiž podle mého názoru jedno, mají úplně jiné starosti, a ideologické aktivity několika desítek nebo set spoluobčanů třeba ani nezaznamenají. Ve volbách to ostatně pozorujeme už delší dobu.

Raději než pomníky mám chrámové a kostelní věže. Tyčí se nad našimi hlavami, vznešené, majestátní, důvěrně známé, záchytné body našich životů. Ukazují směr. 

Až se začnou kácet chrámy, to bude teprve zle. Ale snad je to ještě daleko…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Když se kácí sochy a padají památníky
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
73
95
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.