FOTO: archiv PressPort Magazínu

Když tygr frká, projevuje radost, říká chovatel Hlásenský

Jezdím za nimi do záchranné stanice v Rusku. Nemám rád soukromé chovy a odchov na láhvi, šelmám škodí, dodává

Sponzorováno
Podcasty
Nemáte čas anebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.

Dnešním tématem je chov šelem a hostem chovatel šelem z hodonínské zoo a zároveň zakladatel neziskové organizace Altaica Jiří Hlásenský. To je dobročinný spolek, jehož hlavním cílem je podpora záchrany populace amurského tygra (nazývaného také ussurijský) ve volné přírodě. Název Altaica je odvozen od latinského pojmenování tohoto poddruhu (panthera tygris altaica).

Předmětem hlavní činnosti spolku je pomoc záchranné stanici pro amurské tygry a další ohrožené druhy zvířat PRNCO Tiger center. Zařízení je umístěno nedaleko vesnice Alekseevka, 80km od hlavního města Přímoří – Vladivostoku. „Já jsem s těmi zvířaty začal pracovat v zajetí, a proto mi přišlo příhodné ozvat se těmto lidem, kteří s amurským tygrem pracují v divočině. Přišlo mi úžasné, jak to zvíře zachraňují a co všechno pro něho dělají. A také jsem se cítil pevnější v kramflecích, když jsem se jim ozval, protože s tím zvířetem sám pracuji.“ – odpovídá Jiří Hlásenský nejprve na otázku, proč jezdí za tygry až na dálný východ.

„Podařilo se mi po zhruba roční komunikaci za nimi vycestovat a strávil jsem tam úžasné dva týdny v záchranné stanici, která se stará nejenom o amurské tygry, ale i o spoustu dalších zvířat, která úspěšně navrací do přírody.“ – dodává Jiří Hlásenský.

„Rozhodl jsem se je podporovat. V budoucnu bych se tam rád vrátil, natočil o nich video, aby lidé věděli, na co vlastně v našich dobročinných projektech vybíráme peníze. Amurský tygr na tom není moc dobře. Podobně jako mnoho dalších zvířat ve volné přírodě. Ty počty se nyní zvýšili a je to právě díky skvělé práci těchto ruských ochránců přírody. V roce 2003 byl počet zvířat něco přes tři sta. A v současné době přesahuje něco přes šest set.“ – konstatuje Jiří Hlásenský.

Tygr amurský rád loví psi ve vesnicích. V Česku se nám nelíbí odchov tygřího kotěte na láhvi. Zvíře totiž v dospělosti považuje za vlasní druh člověka. Má problémy s pářením. – říká Jiří Hlásenský. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Když tygr frká, projevuje radost, říká chovatel Hlásenský
Hodnocení čtenářů1 Hlas
94
94
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.