KOLÁŽ: PressPort Magazín

Když za obrovských nákladů všechno zdusíme, nemoc počká za rohem

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Koronavirus opanoval prostor s takovou razancí, že se mi nedaří od něj odpoutat myšlenky. Veřejná diskuse se dostala do zrychlených obrátek a je velice obtížné se v ní orientovat. Přesto to ještě jednou zkusím.

Především, měli bychom začít důsledně rozlišovat, kdo za co nese odpovědnost. Je úplně zbytečné snažit se nalézt viníka současné situace. Tím, čím jsme měli projít v březnu a v dubnu, procházíme nyní.

Nemoc se šíří v nějaké křivce a je evidentní, že se tomu, abychom jí prošli, nelze vyhnout; nevyhnula se tomu dosud žádná země s dostatečně vyvinutým zdravotnictvím, které je schopno virus detekovat. Když za obrovských nákladů všechno zdusíme, nemoc počká za rohem a přijde se vyřádit potom.

Nevím, proč litovat, že jsme v létě nenosili roušky a žili víceméně normálně. V létě tady bylo nakažených minimum, nebo se o nich nevědělo. Ať tak či tak, v létě nebyla opatření nutná. 

Politická rozhodnutí nemohou být opřena o názor jednoho, byť jakkoliv erudovaného odborníka, který vidí jen svůj obor.

To, k jakým opatřením bude přistoupeno, je politickým rozhodnutím. Rozumějme tomu dobře: každý vnímá situaci ze svého pohledu. Epidemiolog vidí nějakou epidemii (byť podle čísel to má k epidemii daleko, ale budiž). Lékař vidí kapacity nemocnic, ochranu personálu a nutnost zachovat postupy lege artis. Ekonom vidí náklady. Právník vidí zákonné možnosti, jak omezit určitá práva. Politik ale musí chápat věci v širších souvislostech: zastavení ekonomiky s sebou nese nějaké náklady, kdo je zaplatí?

Máme právo omezit zdravé, aby nebyli třeba v budoucnu nemocní? Politická rozhodnutí nemohou být opřena o názor jednoho, byť jakkoliv erudovaného odborníka, který vidí jen svůj obor. Musí být výsledkem konsensu a zvážení různých zájmů. Proto se nelze divit, že v určitém okamžiku převáží určité zájmy, které vedou k určitému rozhodnutí (březen – nouzový stav), zatímco nyní vychází ta rovnice jinak (víme toho přece jen více, kapacity známe, náklady lockdownu také).

Je rozhodně správné, když se se zdravotním problémem bojuje v nemocnicích a nikoliv například nouzovým stavem a vybíráním pokut. K boji s nemocemi jsou povoláni zdravotníci. Boj s virem opravdu není úlohou ministra vnitra. Je ten virus snad nějaký zločinec? Není. Proč by se do toho měl Jan „Honza“ Hamáček vůbec plést? Jak asi může pomoci s léčením nemocných? Nijak. 

Zlehčovat nemoc je stejně špatné jako šířit paniku. Ve stavu paniky nelze žít trvale. Právě šíření neadekvátní paniky vede k opačnému efektu, podporuje konspirační teorie a lidé začínají opatření odmítat. Podporujte paniku z koronaviru a za chvíli tady máte národ lidí, kteří na žádný koronavirus nevěří.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Když za obrovských nákladů všechno zdusíme, nemoc počká za rohem
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
96
89
NAŠE HODNOCENÍ

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.