SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Matka a otec | KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

Ke dni otců, kteří nejsou se svými dětmi

Nejlépe je oslavit den otců tak, že zůstaneme všichni pohromadě – maminka, děti a s nimi i tatínek

Aktualizace:
GLOSY | KOMENTÁŘE
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
95

Čas od času se v praxi narazí na otázku, zda je lepší, když ve sporech o úpravu poměrů dětí zastupuje matku právnička-žena. Některé klientky to dokonce vyžadují nebo se naopak muži coby klienti obávají toho, že žena-advokátka nebude v řízení na jejich straně vystupovat s takovým nasazením, protože srdcem je vlastně na straně matky a podvědomě jí přeje, aby byla úspěšná.

Pokládám to za nesmysl. Bylo by neprofesionální věnovat větší péči a pozornost klientovi jen proto, že je to zrovna žena, která bojuje o vyšší výživné, a nikoliv muž, který se nechce nechat oškubat více, než je nezbytně nutné. Mne samotnou by to ani nenapadlo.

Zastupuji muže i ženy a z hlediska profesního v tom nevidím rozdíl. Když tak zpytuji své advokátní svědomí, skoro bych řekla, že raději vystupuji na straně otce, ale není to přesné – raději vystupuji samozřejmě na té rozumné straně. A jestli to jsou náhodou zrovna spíš muži, to zde nechci soudit.

Existuje ale typ matek, s nimiž si jako s klientkami hůře rozumím – matky hyperprotektivní. Sama o sobě není příliš ochranitelská matka problém, ten vzniká ve chvíli, kdy otec dítěte, s nímž nežije, nesdílí její představy o výchově potomka. Čím je dítě menší, tím to je náročnější, protože maličké dítě vyžaduje hodně pozornosti. Rodič to s ním musí umět, ale tatínek, který s dítětem nežije v domácnosti, se to vlastně nemá kde naučit, a proto to neumí. Není tak zběhlý v krmení, oblékání, hraní si s dítětem, neumí na něj tak přirozeně reagovat, takže se mu to tolik nedaří, což matka obratem využije jako argument, že širší styk otce s dítětem je nevhodný. Ale velké problémy nastávají s hyperprotektivními matkami i u pubertálních dětí; vyslovené trápení vzniká v případech, kdy je dítětem, o které se vede spor, syn.

Bezmocný otec se pak musí dívat, jak matka jeho dítěte zcela ovládne jeho život, duši, myšlení, zvyky – a také názor na tatínka, nejčastěji v podobě, že mu u tatínka není tak dobře jako u maminky, a vlastně tam nechce chodit. Je to peklo; už se mi v minulosti stalo, že jsem klientce musela naznačit, že jsou i jiní advokáti, kteří třeba – na rozdíl ode mne – budou ochotně asistovat u aktivní snahy odstřihnout dítě od táty ještě ve věku, kdy ani nezačalo mluvit. 

Jistě, když se na takovém projektu začne pracovat včas a pěkně systematicky, je předem jasné, jak to dopadne. A že to otec nevyhraje, na to si můžeme celkem vsadit.

Den otců neslavím. Ale řekla bych, že nejlépe je oslavit den otců tak, že zůstaneme všichni pohromadě – maminka, děti a s nimi i tatínek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ke dni otců, kteří nejsou se svými dětmi
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
91
95
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nikdy si nehrál na spravedlivě rozhořčeného morálního arbitra. A to je ten problém…