Matka a otec | KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

Ke dni otců, kteří nejsou se svými dětmi

Nejlépe je oslavit den otců tak, že zůstaneme všichni pohromadě – maminka, děti a s nimi i tatínek

GLOSY | KOMENTÁŘE
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
95

Čas od času se v praxi narazí na otázku, zda je lepší, když ve sporech o úpravu poměrů dětí zastupuje matku právnička-žena. Některé klientky to dokonce vyžadují nebo se naopak muži coby klienti obávají toho, že žena-advokátka nebude v řízení na jejich straně vystupovat s takovým nasazením, protože srdcem je vlastně na straně matky a podvědomě jí přeje, aby byla úspěšná.

Pokládám to za nesmysl. Bylo by neprofesionální věnovat větší péči a pozornost klientovi jen proto, že je to zrovna žena, která bojuje o vyšší výživné, a nikoliv muž, který se nechce nechat oškubat více, než je nezbytně nutné. Mne samotnou by to ani nenapadlo.

Zastupuji muže i ženy a z hlediska profesního v tom nevidím rozdíl. Když tak zpytuji své advokátní svědomí, skoro bych řekla, že raději vystupuji na straně otce, ale není to přesné – raději vystupuji samozřejmě na té rozumné straně. A jestli to jsou náhodou zrovna spíš muži, to zde nechci soudit.

Existuje ale typ matek, s nimiž si jako s klientkami hůře rozumím – matky hyperprotektivní. Sama o sobě není příliš ochranitelská matka problém, ten vzniká ve chvíli, kdy otec dítěte, s nímž nežije, nesdílí její představy o výchově potomka. Čím je dítě menší, tím to je náročnější, protože maličké dítě vyžaduje hodně pozornosti. Rodič to s ním musí umět, ale tatínek, který s dítětem nežije v domácnosti, se to vlastně nemá kde naučit, a proto to neumí. Není tak zběhlý v krmení, oblékání, hraní si s dítětem, neumí na něj tak přirozeně reagovat, takže se mu to tolik nedaří, což matka obratem využije jako argument, že širší styk otce s dítětem je nevhodný. Ale velké problémy nastávají s hyperprotektivními matkami i u pubertálních dětí; vyslovené trápení vzniká v případech, kdy je dítětem, o které se vede spor, syn.

Bezmocný otec se pak musí dívat, jak matka jeho dítěte zcela ovládne jeho život, duši, myšlení, zvyky – a také názor na tatínka, nejčastěji v podobě, že mu u tatínka není tak dobře jako u maminky, a vlastně tam nechce chodit. Je to peklo; už se mi v minulosti stalo, že jsem klientce musela naznačit, že jsou i jiní advokáti, kteří třeba – na rozdíl ode mne – budou ochotně asistovat u aktivní snahy odstřihnout dítě od táty ještě ve věku, kdy ani nezačalo mluvit. 

Jistě, když se na takovém projektu začne pracovat včas a pěkně systematicky, je předem jasné, jak to dopadne. A že to otec nevyhraje, na to si můžeme celkem vsadit.

Den otců neslavím. Ale řekla bych, že nejlépe je oslavit den otců tak, že zůstaneme všichni pohromadě – maminka, děti a s nimi i tatínek.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Ke dni otců, kteří nejsou se svými dětmi
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
91
95
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.