Václav Klaus | FOTO: XTV

Klaus: Orbán si buduje vztah s každým Maďarem, zatímco Fiala s lidmi mluvit neumí

Myslím, že Viktor Orbán s Andrejem Babišem nalezl nějaký modus vivendi, dodává Klaus

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Ve čtvrtek hovořil bývalý prezident Václav Klaus na čtyři oči s maďarským premiérem Viktorem Orgánem. Jak setkání proběhlo a co všechno stihli probrat? Když hovořili o vztazích uvnitř EU, narazili i na rozdíl vládnutí Petra Fialy a Andreje Babiše? 

„Setkání s Viktorem Orbánem bylo strašně dlouhé. Já myslel, že bude trvat tak hodinu, a Orbán tam vydržel skoro dvě hodiny a jeho pobočníci ho pořád tahali za rukáv, že už musí končit,“ konstatuje Václav Klaus. „Stejně jako já mám pocit, tak i on má pocit, že v Evropě nenachází nikoho, kdo by měl názory jemu blízké a kdo by viděl svět v celé té hrůze současnosti. Takže bylo nutné si promluvit. My se takto vidíme, řekl bych, v průměru třikrát za rok. Takže jsme diskutovali o obecných věcech a také o několika aktualitách současnosti.“

„Něco z toho prozrazovat nemohu. Za prvé je to ale pozitivní, optimistický, dopředu jdoucí člověk. Je to Maďar každým coulem. Člověk, kterému o Maďarsko jde. To není jen tak politik, který hraje na sebe a na svou kartu,“ vystihuje maďarského premiéra Václav Klaus. „Trápí se některými věcmi jako my. A myslím, že se trápí i změnou poměrů u nás, kdy se změnilo politické zabarvení naší země. A že Česká republika už není vůči Maďarsku to, čím bývala v minulosti. To mne nepřekvapuje. Vím to. Upozorňoval jsem, že dojde k významnému oslabení zemí tzv. Visegrádské skupiny (V4).“

„Myslím, že Viktor Orbán s Andrejem Babišem nalezl nějaký modus vivendi. A ve svém pragmatismu – není intelektuálem, je pragmatikem a praktickým člověkem –, tak s Babišem nalezl tóninu srozumitelnosti. Myslel si, že ji nalezne s Fialou, ale zdá se mi, že Fiala se pohybuje v jiné dimenzi. Ne v dimenzi pragmatického a praktického politika, který od píky začal z nulových začátků a buduje 33 let své postavení v Maďarsku,“ konstatuje Václav Klaus s tím, že Orbánovi jde na rozdíl od tuzemských politiků skutečně o lidi.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
98
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.