Václav Klaus | FOTO: Profimedia

Václav Klaus porazil ministerstvo zdravotnictví. Musíme bojovat proti covidistům, vzkazuje

Rozhodnutí o pokutě se opíralo o opatření, které už v té době bylo zrušeno jako nezákonné

Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Na státní svátek 28. října 2020 byl Václav Klaus přistižen, že hovoří bez ochrany dýchacích cest. Bývalý prezident nyní uspěl u pražského městského soudu s žalobou proti ministerstvu zdravotnictví.

„Neřekl bych, že to byla nehezká věc, to byla hezká věc v momentu šíleného covidování, kdy si nikdo netroufl oslavit 28. říjen,“ reaguje Václav Klaus na verdikt v souvislosti se svým tehdejším prohřeškem, kdy osmitisícová pokuta za nenošení respirátoru z roku 2020 byla podle soudu nezákonná.

„Pronesl jsem projev, bylo tam pár lidí (před Obecním domem v Praze, pozn. red.), ale byli ode mne dost daleko. Já bez mikrofonu a bez papíru promluvil. A zase jsem šel zpátky,“ popisuje Klaus.

„A soudruzi nelenili, samozřejmě, a objevili, že jsem mluvil na veřejnosti k lidem bez roušky. A tak se se mnou začala hygiena a ministerstvo zdravotnictví soudit a byly mi uděleny nějaké pokuty a tak. A já to vyřešil tím, že jsem naopak zažaloval ministerstvo. A nyní to dlouho leželo, a najednou jsem dostal před dvěma hodinami rozhodnutí městského soudu se včerejším datem, které mi dává za pravdu. A přikazuje, aby mi ministerstvo uhradilo náhradu škody.“

Rozhodnutí o pokutě se totiž opíralo o opatření, které už v té době bylo zrušeno jako nezákonné. Rozsudek je pravomocný, žalované ministerstvo zdravotnictví proti němu může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Hygienici bývalému prezidentovi udělili pokutu 10 000 korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. Hygiena ale své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které jeho námitky definitivně odmítlo, pokutu však o 2 000 korun snížilo.

Podle městského soudu ale bylo tehdy platné opatření, které rozšiřovalo povinnost nošení roušek i na venkovní území obcí v případě, že je člověk blíže než dva metry k jinému, zrušeno už k 21. listopadu roku 2020. „Nelze vyvozovat trestní odpovědnost za porušení pravidla, které bylo shledáno nezákonným ještě před vydáním správního rozhodnutí,“ konstatoval nyní pražský městský soud. Podle soudu ani nelze uplatnit následně vydaná opatření ministerstva zdravotnictví, protože byly vydány až po 28. říjnu 2020 a nemohou platit zpětně.

„Myslím, že musíme hrát soudobé bitvy, soudobé války, a jestli si někdo myslí, že covidisti už jsou poraženi, tak to já mám pocit, že určitě nejsou. Vystrkují růžky. A já myslím, že s nimi bojovat musíme,“ říká nyní Klaus.

„Mimochodem jeden můj známý mne v neděli potkal a jásavě mi sdělil podobný výsledek: byl přistižen ve vlaku bez roušky, také se soudil, také mu ještě soud zaplatil tři tisíce korun náhradu školy a tak dále. Takže za týden tyto dva případy. Že by se tam něco dělo? Že by naši soudruzi soudci zmoudřeli? To je hezký závěr,“ uzavírá Václav Klaus.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Václav Klaus porazil ministerstvo zdravotnictví. Musíme bojovat proti covidistům, vzkazuje
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.