Studio pořadu | FOTO: ČT (Facebook)

Kolik stojí Otázky Václava Moravce? ČT se musí podle rozhodnutí ÚOOÚ vyjádřit do konce května

Náklady na pořady tají už šest let, říká doc. Zdeněk Koudelka

Zdeněk Koudelka je právník, vysokoškolský pedagog a politik. „Od roku 2018 se snažím v rámci svobodného přístupu k informacím zjistit, kolik činí náklady na pořady Václava Moravce v České televizi, když mne stát nutí podílet se na jejím financování a tedy i na placení pořadů Václava Moravce,“ říká. Jak to s touto kauzou, nekonečným příběhem z Kavčích hor, vypadá?

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

„Ano, v roce 2018 jsem si řekl, že by mne zajímalo, kolik stojí pořady Václava Moravce, OtázkyFokus, a dovolil jsem se téhož roku na to zeptat. To jsem neměl asi dělat. Nyní máme rok 2023, a dodneška to není vyřízené,“ rekapituluje svůj příběh v XTV docent Koudelka s tím, že jde o řízení v rámci (zmíněného, pozn. red.) zákona o svobodném přístupu k informacím. „V roce 2018 jsem se ptal na to, co bylo před rokem – v roce 2017. Zajímala mne čísla za celý rok.“

„Česká televize nejprve odmítla údaje sdělit. Když jsem se odvolal ke generálnímu řediteli, tak ten to vůbec neřešil. Musel jsem podat žalobu k soudu. Soud generálnímu řediteli nařídil, aby o mém odvolání rozhodl, a on rozhodl tak, že mi nic nesdělí, protože je prý tato informace obchodním tajemstvím,“ pokračuje Zdeněk Koudelka.

„Jenže oni Otázky Václava Moravce nikdy na trhu nenabízeli. Zase jsem podal žalobu k soudu. Soud toto rozhodnutí generálního ředitele zrušil. Nato Úřad pro ochranu osobních údajů nařídil České televizi, aby o mé žádosti rozhodla s tím, že Česká televize porušila zákonné lhůty pro vydání tohoto rozhodnutí. A ČT zase rozhodla tak, že mi to nesdělí. Proti tomu jsem podal odvolání ke zmíněnému Úradu pro ochranu osobních údajů. A ten znovu – v květnu tohoto roku – rozhodl, že Česká televize jednala nezákonně,“ dodává Zdeněk Koudelka s tím, že již dvakrát Městský soud v Praze a Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodly v této věci proti České televizi. Ovšem nic se nezměnilo.

„Zajímalo mne, zdali Česká televize, která zákon o svobodném přístupu k informacím často využívá, když někdo něco zatajuje, načež ho za to kritizuje, dokáže uplatnit stejná měřítka na sebe – na pořad, který výrazně vstupuje do politiky. A zjistil jsem, že ne. Do konce května musí nyní ČT rozhodnout, jestli mi informaci sdělí,“ podotýká Koudelka s tím, že je připraven bojovat u soudů dál.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kolik stojí Otázky Václava Moravce? ČT se musí podle rozhodnutí ÚOOÚ vyjádřit do konce května
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.